صفحه اصلی » اجتماعی » کاهش 8 درصدی اهدای خون در اصفهان در مقابل 30 درصد کاهش جهانی در ایام کرونا/ شهر اصفهان حداقل به دو پایگاه انتقال خون دیگر نیاز دارد

کاهش 8 درصدی اهدای خون در اصفهان در مقابل 30 درصد کاهش جهانی در ایام کرونا/ شهر اصفهان حداقل به دو پایگاه انتقال خون دیگر نیاز دارد

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: بیماری کرونا تاثیر زیادی در روند اهدای خون داشت و برخی کشورها ۳۰ درصد ریزش اهدای خون داشتند اما در کشور ما این کاهش زیر ده درصد و در اصفهان حدود ۸ درصد بود و این نشان از فرهنگ غنی مردم کشورمان است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ علی فتوحی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آستانه ۹ مرداد قرار داریم که سالروز تاسیس انتقال خون به شکل انسجام یافته امروزی است؛ با مرور گذشته اتفاقات خوب و بدی را در مورد خون می بینیم که بیشتر از اتفاقات خوب در مورد خون بعد از قرن بیستم اتفاق افتاده است.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با اشاره به اقدامات و سوالاتی که از اهدا کننده خون برای سنجش سلامتی انجام می شود، گفت: در ایران با فاصله با دنیا در زمینه انتقال خون افتخارات و اقدامات خوبی داریم و اولین انتقال خون در بیمارستان سینا انجام شده است.

وی در ادامه افزود: از سال ۱۳۸۸ اهدای خون داوطلبانه مورد نظر قرار گرفت و در کشورهای منطقه هیچ کشوری مانند ایران در این زمینه موفق نبود که این نشان از فرهنگ بالا و از خود گذشتگی و روحیه ایثار مردم کشورمان است.

فتوحی با اشاره به نقش جنگ تحمیلی در اهدای خون ادامه داد: بیماری کرونا تاثیر زیادی در روند اهدای خون داشت و برخی کشورها ۳۰ درصد ریزش اهدای خون داشتند اما در کشور ما این کاهش زیر ده درصد و در اصفهان حدود ۸ درصد بود و این نشان از فرهنگ غنی مردم کشورمان است.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با اشاره به ایام کرونا و تعطیلی بسیار از مشاغل و ارگان ها بیان کرد: در این ایام و با توجه به روش درمانی که برای این بیماری وجود داشت ما بیشتر از قبل فعالیت کردیم تا بتوانیم جوابگوی نیازها باشیم.

وی با بیان اینکه اهدا کنندگان جوان ما در حال کاهش هستند، گفت: در گذشته سن اهدا کنندگان بین ۲۵ تا ۴۵ سال بود که در حال حاضر این سن به بالای 35 سال رسیده است؛ افراد بالای 18 سال و تا سن 65 سالگی می توانند خون اهدای کنند.

فتوحی با بیان اینکه در مرکز انتقال خون اصفهان کار ملی انجام می شود در تشریح این موضوع بیان کرد: از نظر تعداد بیمارستان دومین یا سومین استان در کشور هستیم و این در حالی است که فقط تامین کننده خون برای بیماران اصفهان نیستیم و تعداد زیادی از افراد از  استان های همجوار به اصفهان می آیند و در این استان روند درمانی یا نیاز خود را دنبال می کنند.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان خاطرنشان کرد: حدود سه درصد اهدا کنندگان خانم هستند این در حالی است که در برخی کشورها بیشتر از ۳۰ درصد است و این میزان می تواند افزایش یابد که البته آگاهی نادرست و همچنین عدم وجود پایگاه متعدد در سطح شهر می تواند دلایل این میزان حضور بانوان در این زمینه باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام پروتکل های بهداشتی در حین اهدای خون انجام و رعایت می شود، گفت: هر فرد اقا تا چهار بار در سال و هر فرد خانم تا سه بار در سال می تواند خون اهدا کنند؛ کسی که خالکوبی و تتو داشته باشد تا یک سال معافیت اهدای خون دارد.

فتوحی در مورد برنامه های این مرکز برای جذب اهدا کنندگان جوان و همکاری با دانشگاه ها گفت: تفاهم نامه ای با دانشگاه در حال انجام است که بتوانیم همکاری داشته باشیم و  از این ظرفیت استفاده کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با اشاره به مشکلات مالی که یکی از چالش های پیش رو انتقال خون استان اصفهان است، گفت: برای ارائه خدمات بهتر در شهر اصفهان حداقل به دو پایگاه دیگر نیاز داریم.

وی با اشاره پیامدهای اینکه اگر مرکز انتقال خون به دلیل مشکلات نتواند کار خود را به میزان نیاز انجام دهد، گفت: اصفهان به عنوان یک استان برخوردار حساب می آید، اما مشکل این است که اعتبارات خاصی به آن داده نمی شود این در صورتی است که انتقال خون نیاز به اعتبارات خاص دارد.

فتوحی با بیان اینکه اتباع خارجی به صورت معمول نمی توانند اهدای خون داشته باشند، گفت: فروش خون از سال های قبل تمام شده و از زمان فعالیت انتقال خون اهدای کنندگان ما داوطلبانه اهدای خون می کنند و داوطلبانه بودن اهدای خون یک امتیاز و نقطه قوت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه + 1 =