صفحه اصلی » اجتماعی » بیمارستان سیدالشهدا بیشترین مصرف خون در اصفهان را دارد/ وضعیت ذخیره کنونی خون در استان قابل قبول است

بیمارستان سیدالشهدا بیشترین مصرف خون در اصفهان را دارد/ وضعیت ذخیره کنونی خون در استان قابل قبول است

معاونت فنی مرکز انتقال خون استان اصفهان گفت: بیشترین مراکز مصرف خون در اصفهان بیمارستان سید الشهدا با 32 درصد، الزهرا(س) با 11 درصد، شهید بهشتی کاشان با 6/5 درصد، چمران با 4/2 درصد و میلاد اصفهان با چهار درصد است.

❖ نویسنده: محمدرضا قنبری | تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ عیسی جوادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: توزیع فرآورده های خون و ضایعات در استان اصفهان در سال ۹۹، ۲۳۱ هزار و ۵۶۳ واحد بوده که این میزان در سال ۱۴۰۰، ۲۶۰ هزار و ۹۷۴ واحد بوده است که ۱۳ درصد افزایش دارد.

معاونت فنی مرکز انتقال خون استان اصفهان ادامه داد: گلبول قرمز کم لکوسیت در سال ۹۹، ۱۵ هزار و ۴۲۱ واحد بوده که این میزان در سال ۱۴۰۰، ۱۹ هزار و ۸۸۸ واحد بوده است که ۲۹ درصد افزایش را نشان می دهد؛ پلاکت معمولی در ۹۹، ۵۶ هزار و 8 واحد بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۶۹ هزار و ۹۲۱ واحد رسیده که ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: وضعیت درخواست بیمارستانی سال 1400 Rbc، صد و هشت هزار و 771 بوده که ۱/۹ درصد افزایش داشته است؛ درخواست PLT نود و پنج هزار وجود داشته که ۳/۲ درصد افزایش داشته است؛ درخواست ۳۷۵۰ برای PltAph وجود داشته است که ۱۸ درصد رشد را نشان می دهد.

جوادی با تشریح دلایل افزایش تقاضا برای خون و فراورده های آن گفت: یکی از دلایل افزایش تخت های بیمارستانی است اما از طرفی میزان گسترشی که می توانیم پیدا کنیم به میزان گسترش تخت های بیمارستان نیست و اگر حمایت ها کافی انجام نشود مشکلاتی ایجاد می شود.

معاونت فنی مرکز انتقال خون استان اصفهان خاطرنشان کرد: در 316 روز فعال مراجعین ۱۶۱ هزار و ۹۷۳ نفر برای اهدای خون بوده که ۵/۵ درصد رشد داشته و 131 هزار و 241 مجموع خونگیری بوده است که 6/7 درصد افزایش است.

جوادی با بیان اینکه در سال گذشته فقط چهار هزار و 226 خانم اهدای خون انجام دادند، گفت: در سال ۱۴۰۰، ۱۶۵ هزار و ۹۴ نفر مراجعه داشتیم که از این تعداد ۱۳۳ هزار و ۹۴۱ اهدای خون داشتند؛ امسال تا کنون ۵۷ هزار و ۶۷۷ مراجعه داشته  ۴۶ هزار و ۵۳۰ توانستند خون اهدا کنند.

معاونت فنی مرکز انتقال خون استان اصفهان میزان تولید فراورده های خون در سال 1400، ده درصد افزایش پیدا کرد  این در حالی است که میزان توزیع و مصرف فراورده های خون در این سال با افزایش 13 درصدی همراه بوده است.

جوادی بیان کرد: بیشترین مراکز مصرف خون در اصفهان بیمارستان سیدالشهدا با 32 درصد، الزهرا(س) با 11 درصد، شهید بهشتی کاشان با 6/5 درصد، چمران با 4/2 درصد و میلاد اصفهان با چهار درصد است.

محمد رضا جابری در ادامه با تشریح خون های نادر اظهار کرد:  خون های نادر که یکی از معروف ترین آن ها O بمبئی است؛ روش معمولی که برای فراوردهای خون داریم این است که قسمت های مختلف ان را جدا می کنیم که بعد از مدتی از بین می رود اما اگر فردی گروه خون نادری اهدا کرد به تهران ارسال می شود و به روش انجماد خون و به مدت ده سال قابلیت نگهداری شود و هر کجای کشور نیاز باشد از آن استفاده می شود.

وی با بیان اینکه وضعیت ذخیره کنونی خون در استان قابل قبول است، گفت: هم اکنون ذخیره خون استان حدود هفت روز است که به دلیل گرمای هوا و پیک جدید کرونا میزان اهدای خون کاهش یافته اما در دهه محرم افزایش بیشتری در اهدای خون خواهیم داشت، همیشه به همه گروه‌های خون نیاز داریم، ولی به گروه‌های خون منفی نیاز بیشتری داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده − 16 =