صفحه اصلی » اقتصادی » ذخیره سد زاینده‌رود ۲۷۷ میلیون مترمکعب / ۷۸ درصد سد خالی است

مدیر سد زاینده‌رود:

ذخیره سد زاینده‌رود ۲۷۷ میلیون مترمکعب / ۷۸ درصد سد خالی است

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده‌رود با بیان اینکه ذخیره کنونی سد زاینده رود در پی بارش‌های سیلابی ۲۷۷ میلیون مترمکعب است، گفت: همچنان ۷۸ از ظرفیت سد زاینده رود خالی است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ سید مجتبی موسوی نائینی اظهار داشت: ورودی آب به سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی (مهرماه ۱۴۰۰) تاکنون در مجموع ۹۱۵ میلیون مترمکعب بوده است در حالی که این سد در مدت مشابه سال گذشته ۷۱۵ میلیون مترمکعب و در بلندمدت (۵۲ ساله) یک میلیارد و ۲۷۸ میلیون مترمکعب ورودی داشت.

وی با بیان اینکه ورودی به سد زاینده رود از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش دارد، افزود: مقایسه ورودی آب به سد زاینده رود در سال آبی کنونی با مشابه بلند مدت همچنان حاکی از کاهش ۲۸ درصدی ورودی آب به این سد است.

*خروج ۸۶۳ میلیون مترمکعب آب از سد زاینده رود

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود همچنین حجم آب خروجی از این سد مخزنی را از ابتدای سال آبی تاکنون ۸۶۳ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: خروجی از سد در مدت مشابه سال گذشته ۵۵۷ میلیون مترمکعب و در مشابه بلندمدت یک میلیارد و ۹۸ میلیون مترمکعب بوده است.

موسوی نائینی ابراز داشت: خروجی از سد زاینده رود امسال نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش و در مقایسه با حجم خروجی در بلند مدت ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

*ورودی فعلی به سد زاینده رود ۶۶ متر مکعب بر ثانیه

مدیر بهره برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود ذخیره کنونی سد زاینده رود را در پی بارش‌های سیلابی ۲۷۷ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: حجم آب ورودی به سد هم اکنون ۶۶.۹۰ مترمکعب بر ثانیه و خروجی از آن ۲۹ مترمکعب بر ثانیه است.

موسوی نائینی با اشاره به اینکه ذخیره سد زاینده‌رود در مدت مشابه سال گذشته ۳۲۳ میلیون مترمکعب و در مشابه بلند مدت (۵۲ ساله) ۹۱۶ میلیون مترمکعب بود، ادامه داد: ذخیره کنونی این سد مخزنی در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد و نسبت به بلند مدت ۷۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

*۲۲ درصد از ظرفیت سد پرشدگی دارد

وی با بیان اینکه ۲۲ درصد از ظرفیت سد زاینده رود هم اکنون پرشدگی دارد، اضافه کرد: در حال حاضر ۷۸ درصد سد خالی است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده رود همچنین به میانگین بارش‌های تاکنون کوهرنگ سرشاخه اصلی حوضه زاینده رود اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال آبی (مهر ۱۴۰۰) تا امروز هشتم مردادماه یک هزار و ۲۵۰ میلیمتر بارش در در کوهرنگ ثبت شده در حالی که مدت مشابه سال گذشته میانگین بارشی این منطقه ۸۲۱ میلیمتر و بلند مدت تا امروز یک هزار و ۳۵۴ میلیمتر بود.

موسوی نائینی با بیان اینکه حجم بارندگی شبانه روز گذشته در کوهرنگ ۳.۵ میلیمتر بوده است، خاطرنشان کرد: با توجه به گرمای هوا و وضعیت ذخیره این سد، مدیریت مصرف آب در همه بخش‌ها اعم از شرب و بهداشت، کشاورزی و صنعت ضروری است.‌

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × 5 =