صفحه اصلی » استان اصفهان » مغازه های فروش صنایع دستی مینا کاری میدان امام انگشت شمار شده اند

مغازه های فروش صنایع دستی مینا کاری میدان امام انگشت شمار شده اند

هنرمند مینا کار اصفهانی گفت: تا یک دهه گذشته که به میدان نقش جهان می آمدم اکثر مغازه های این میدان، ویترین های خود را با ظروف میناکاری مزین می کردند ولی متاسفانه اکنون مغازه های مینا فروش انگشت شمار شدند.

❖ نویسنده: جمشید حسینی جزه | تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰

اکرم بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: سه سال است در حوزه صنایع دستی و تولید ظروف میناکاری فعالیت دارم و یک سال نیز به صورت کارآموز در کنار استادکار مشغول به آموزش و کسب تجربه بودم و با عشق و علاقه خطوط را روی ظروف پیاده می کنم.

به گفته این هنرمند اکنون کارگاه کوچکی با پنج نیروی کار پاره وقت دارد که هر ۵ نیرو را خودم آموزش داده و سعی کردم روند آموزش و نحوه آن با کیفیت باشد، تا آن ها نیز کار باکیفیت به بازار ارائه کنند چرا که خودم از دیدن ظروف بی کیفیت در بازار ناراحت می شوم.

وی اشاره کرد: نقوش میناکاری منحنی شکل و دوار هستند، با رنگ های مخصوص این کار، به ظروف جلا می بخشیم و در نهایت با ریزه کاری هایی که به واسطه قلم های چوبی نوک نیز و سوزن خیاطی انجام می دهیم، پایان کار را رقم می زنیم.

هنرمند میناکار اصفهانی عنوان کرد: فقط ظروف خام لعابی تهیه کرده و روی آن نقاشی مینا می کنم ولی کوره کاری ظروف را به واسطه اینکه کار سخت و طاقت فرسایی است به همکاران آقا می دهم تا انجام دهند چرا که کوره کاری زور و بازوی مردانه می طلبد.

وی ابراز کرد: کوره مانند کلبه خیلی کوچکی است که در آن بواسطه استیل مخصوص و کاه گلی که وجود دارد، حرارت از 700 تا 900 درجه بالا رفته و ظروف حدود یک تا دو دقیقه در این کلبه کوچک قرار می گیرد تا رنگ روی ظرف پخته شده یا به قول معروف جوش بخورد.

بهارلویی بیان کرد: با توجه به اینکه نسبت به بسیاری از همکاران هنوز نوپا هستم و به واسطه کرونا، هنوز نتوانستم آنگونه که باید با بازار کار ارتباط بگیرم باید بگویم ماندن در این صنعت فقط عشق می خواهد و علت آن هم مشخص است، چرا که در حال حاضر و با توجه به شررایط سخت اقتصادی مردم تمایلی برای خرید این صنایع ندارند.

وی افزود: صنایع دستی جز یکی از حوزه هایی است که به سبب وجود رکود در بازار و مشکلات اقتصادی، به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد و زمانی فروش این محصول خوب می شود که مردم دغدغه مالی نداشته باشند و اکنون شاهد هستیم که دغدغه مالی دست و پای مردم را بسته است.

این هنرمند گفت: در حال حاضر وضعیت بازار وخیم است باید بگویم خواب این محصول در تابستان نباید زیاد باشد چرا که تابستان فصل مسافرت و گشت و گذار توریست هاست ولی متاسفانه اکنون در وضعیت بدی به سر می بریم.

اکرم بهارلویی اذعان کرد: صنایع دستی اصفهان در تمام کشورها شناخته شده است و به همین جهت نیز می طلبد مورد حمایت صددرصدی مسئولان مربوطه قرار بگیرد، اما آنچنان که باید این حمایت ها انجام نمی شود.

*در میدان امام مغازه های فروش صنایع دستی مینا کاری انگشت شمار شده اند

بهارلویی توضیح داد: تا یک دهه گذشته که به میدان نقش جهان می آمدم اکثر مغازه های این میدان، ویترین های خود را با ظروف میناکاری مزین می کردند ولی متاسفانه اکنون مغازه های مینا فروش انگشت شمار شدند.

وی افزود: من نیز می توانستم مانند خیلی های دیگر قلمزنی یاد گرفته و به فروش ظروف مسی و قلمزنی روی آورم چرا که اکنون فروش ظروف قلمزنی بهتر از میناکاری است ولی شهر من با نام گنبدهای فیروزه ای عجین شده است و دوست دارم این هنر را زنده نگاه دارم.

اکرم بهارلویی با اشاره به اینکه اکنون تنها راه فروش صنایع دستی صادرات به خارج از کشور است، تاکید کرد: مردم به واسطه دغدغه های اقتصادی که با آن درگیر هستند فعلا سمت صنایع دستی نمی آیند بنابراین از مسئولان مخصوصا مسئولان اصفهانی انتظار می رود با عزم جدی راه صادرات را باز کنند و همچنین به فکر راه های ورود توریست به استان باشند.

این هنرمند اصفهانی بیان کرد: بعد از این مشکلات اقتصادی در بسیاری از رشته های صنایع دستی ادامه دار شده و از طرفی هزینه ها به شکل قابل توجه اضافه شده است بسیاری از هنرمندان مجبور شده اند کارگاه های خود را تعطیل کنند و بقیه نیز کارگاه های خود را کوچکتر کرده و یا در آستانه تعطیلی هستند.

بهارلویی گفت: خوشبختانه در حال حاضر محدودیت های کرونایی مسافرت برداشته است اما همچنان ما به شرایط قبل از کرونا نرسیده و بازار تقاضایی ندارد که به نظر می رسد بازار های خراجی باید برای فروش صنایع دستی با کیفیت در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × سه =