صاحب نیوز

محمد قربانی

ضرورت آمادگی برای مقابله با دشمن در عرصه‌های سخت، نرم و هوشمند

معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که بزرگترین تهدید جهانی علیه کشور ما به ترتیب ایالات متحده آمریکا، رژیم صهیونیستی و تروریست دولتی عربستان سعودی است، بر لزوم آمادگی برای مقابله با دشمن در جنگ‌های سخت، نرم و هوشمند تأکید کرد.

کدخبر: 1099297
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ @ ۰۸:۵۸


به گزارش صاحب نیوز؛ معاونت امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در دومین دوره تخصصی جهاد تبیین سازمان بسیج اساتید که با همکاری ستاد جهاد تبیین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان اصفهان در بستر فضای مجازی برگزار شد به بیان نکاتی پیرامون این موضوع پرداخت.

دکتر محمد قربانی گلشن آبادی با بیان این مقدمه که جمهوری اسلامی ایران به سه دلیل ماهیت ضداستکباری، ضدصهیونیستی و ضدامپریالیستی، داشتن موقعیت مهم ژئوپولتیکی و حمایت از جبهه مقاومت از ابتدا مورد هجمه استکبار جهانی قرار گرفت، پیروزی انقلاب سال 1357 را سبب ایجاد تحولاتی در منطقه و فرامنطقه دانست که منافع استکبار جهانی را به خطر انداخت لذا این کشورها را بر آن داشت تا وارد نبرد علیه کشور ما شوند.

وی سخنان خود را با موضوع «ویژگی جنگ‌های آینده در افق 1404 از منظر رهبر معظم انقلاب» دنبال کرد و گفت: دشمنان نظام از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی با طرح ریزی کودتا به مقابله با انقلاب پرداختند، گروهک‌های تروریستی و تکفیری همچون سازمان مجاهدین را علیه کشور تهییج کردند و تا امروز از مقابله با ما آرام ننشستند.

این استاد دانشگاه بر اساس سخنان 11 سال پیش رهبر معظم انقلاب در مورد مؤلفه‌های گوناگون جنگ‌های پیش روی جمهوری اسلامی ایران، بزرگترین تهدید جهانی علیه کشور ما را به ترتیب ایالات متحده آمریکا، رژیم صهیونیستی و سپس تروریست دولتی عربستان سعودی عنوان کرد که اخیراً با اقداماتی نظیر معاهده ابراهیم به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل است.

سخنران دومین نشست تخصصی جهاد تبیین استان اصفهان، نوع تهدیدات پیش روی کشور ما را از نوع سخت، نرم و هوشمند برشمرد و گفت: در نوع تهدید سخت در آینده همچنان با جنگ‌های نیابتی و ترورها روبرو خواهیم بود و در نوع نرم و هوشمند نیز شاهد عملیات روانی سنگین دشمن برای اسلام هراسی و جمهوری اسلامی ایران هراسی خواهیم در سطح جهان به ویژه در فضای سایبری خواهیم بود.

قربانی ضمن سفارش بر مطالعه پیرامون این موضوعات از منابع معتبر همچون سایت مرکز تحقیقات و اسناد دفاع مقدس، براوردشناسی سناریوهای محتمل، آینده نگری و افزایش توانمندی دفاعی، اشراف اطلاعاتی بر گروهک‌ها در منطقه و فرامنطقه و جنگ اطلاعاتی با دشمنان را از جمله منویات رهبر انقلاب در مورد آمادگی برای جنگ‌های آینده بیان کرد که نشان دهنده یک رویارویی جدی با دشمن است.

وی زمین، دریا، هوافضا، فضای مجازی، حوزه شناختی و ادراکی و جنگ تلفیقی را صحنه‌های جنگ آینده کشور ما با دشمنان دانست و از اهمیت ژئوکالچر (جغرافیای فرهنگی) در صحنه‌های نبرد سخن به میان آورد که در رابطه با حوزه فرهنگی ایران، کشورهایی نظیر پاکستان و افغانستان و کشورهای هماسیه شمال شرقی و غربی کشور و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را شامل می‌شود.

این استاد دانشگاه در این رابطه به نقش افراد غرب زده، لیبرال مسلک و تکنوکرات داخلی در پیشبرد اهداف دشمن در جنگ‌های ادراکی اشاره کرد و از جایگاه دکترین اسب تروا در محاسبات دشمن علیه ایران اسلامی خبر داد.

سخنران این نشست مجازی حوزه اثرگذاری‌های جنگ‌های پیش رو را حوزه نظامی، حوزه اقتصادی، حوزه اجتماعی و فرهنگی مانند رسانه‌ها و حوزه اطلاعاتی امنیتی برشمرد و گفت: دشمن درصدد است با تمسک قرار دادن تنازعات سیاسی داخلی به کشور ضربه وارد کند و یا مثلا با دستاویز قرار دادن یک اتفاق مانند برخورد چند روز پیش یک نیروی پلیس با خانم بدحجاب که رسانه‌ای شد، فضای اسلام هراسی و ایران هراسی ایجاد کند و یا این که در عرصه سیاسی با تلاش برای برقرار نکردن تعامل سایر کشورها با ایران، به کشور ما فشار وارد کند.

قربانی در پاسخ به یکی از شرکت کنندگان در نشست پیرامون این موضوع که آیا ترکیه در آینده نقش آفرینی علیه کشور ما خواهد داشت، گفت: ترکیه در عین این که یک رقیب منطقه‌ای ایران هست، متحد ما نیز هست. الان دو اَبَرپروژه آبی را در دست اجرا دارد که یکی پروژه gap شامل احداث سدهای ایلیسو، آتاتورک و غیره در غرب ترکیه است که به منظور تأمین انرژی انجام می‌شود و در آن رهاسازی آب اتفاق می‌افتد و دیگری پروژه Dap در شرق ترکیه است که به منظور بهره برداری از آب برای مصارف مختلف است و در آن رهاسازی اتفاق نمی‌افتد که این پروژه می‌تواند طی دو – سه سال آینده شمال غرب کشور ما دچار مشکلات عدیده آبی کند اما با شکستی که ترکیه در سوریه خورد و سرانجام با حضور در نشست روند آستانه حضور بشار اسد را پذیرفت با وجود این که حضور نیروهایش در شمال سوریه برای کنترل کردها را ضروری می‌داند به نظر می‌رسد با کشور ما به تقابل نخواهد خورد زیرا درگیر مشکلات مختلف داخلی است و می‌داند که ایران می‌تواند نقش مهمی برای رفع این مشکلات مثلا برای مقابله با عناصر پ.ک.ک ایفا کند.

انتهای پیام/