صفحه اصلی » اجتماعی » بارش هایی که دوباره مهربانی اصفهانی ها را زبان زد کرد

بارش هایی که دوباره مهربانی اصفهانی ها را زبان زد کرد

البته بارش ها در استان اصفهان روی دیگری داشت و برخی بندهای خاکی در استان ابگیری شد و همچنین بخش کوچکی از تالاب گاوخونی نیز تحت تاثیر روان آب ها قرار گرفت و قنوات و منابع آبی زیر زمینی نیز تغذیه شد و همچنین باغات برخی مناطق اصفهان نیز که در دل گرما با کم آبی مواجه هستند، تحت تاثیر این بارش ها قرار گرفتند؛ همچنین در حالی که زندگی در اکثر نقاط استان اصفهان امروز عادی دنبال می شود، مردم به کمک نقاطی که هم استانی ها دچار مشکل شده شتافته و در کنار نیروهای امدادرسانی در حال کمک هستند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ در حالی که در میانه تابستان هستیم و گرمای هوا در بالاترین های میزان خود در سال 1401 است در کمال ناباوری برخی از نقاط کشور با بارش های موسمی تابستانه همراه بوده است و در برخی نقاط این بارش ها مجر به جاری شدن آب های سطحی و سیل شده و متاسفانه با خسارت های جانی و مالی نیز همراه بوده است.

بدون شک علی رغم پیشرفت علم در دنیا همچنان حوادث طبیعی یکی از چالش های بشری است که همه ساله خسارت های جانی و مالی زیادی را به شکل های مختلف به جا می گذارد و تمهیدات پیش بینی شده نیز هر چند که از میزان خسارت ها کم می کند امام همچنان نیز نتوانسته خسارت ها را به صفر برساند.

*بارش های اخیر خسارت جانی در استان اصفهان نداشت

در بارش های اخیر تابستانه استان اصفهان نیز در نقاط مختلف شاهد بارش های رگباری بود و در پی آن در برخی نقاط استان سیل و روان آب ها جاری شد منصور شیشه فروش درباره بارش ها در استان اصفهان  اظهار داشت: در پی سیلابی شدن ۱۸ شهرستان استان اصفهان شاهد خسارت به ۹۸ کیلومتر راه‌های روستایی و جاده ای، شش دستگاه ابنیه فنی و پل،۲۱۳ کیلومتر از ایلراهای عشایری، هزار  و۲۲۰ راس دام و۸۷۰ چادر عشایر، معابرشهری و روستایی، شبکه آب روستاها و۷۵۰ واحد مسکونی هستیم.

وی اظهار داشت: در پی فعالیت سامانه بارشی چند روز اخیر و جاری شدن سیل چهار هزار  هکتار از اراضی زراعی، ۵۰ هکتار باغ، ۵۰۰ کلنی زنبور عسل، ۳۰ واحددام و طیور و ۱۰ واحد پرورش ماه و بخشی از  قنوات ، استخرهای ذخیره آب و کانالهای کشاورزی استان اصفهان  آسیب دید.

وی گفت : همچنین هدایت سیلاب ناشی از بارش ها به سمت تالاب گاوخونی ، بخشی رطوبت این منطقه  در معرض خشکی را افزایش داد اما  باید هرچه زودتر وزیر نیرو برای خشکی ۹۸ درصدی آن و به خطر افتادن زیستگاه گیاهی و جانوری چاره‌ای بیندیشد.

*امدادرسانی هلال احمر به 1564 نفر آسیب دیده از سیلاب در استان

داریوش کریمی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از ساعت 13 روز پنجشنبه که بارندگی ها  از شرق اصفهان  شروع و باعث حادثه شد تا امروز 15 شهرستان در سطح استان درگیر امدارسانی بودند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان تصریح کرد: در این مدت امداد رسانی در شهرستان های کوهپایه، اردستان، تیران و کرون، نایین، خوانسار، میمه و شاهین شهر، چادگان، مبارکه، دهاقان، فریدن، شهرضا، سمیرم، فریدون شهر و نجف آباد انجام شد.

وی در ادامه با اشاره به آماری از امداد رسانی ها که تا ساعت 10 صبح امروز است، افزود: تیم های امدادی هلال احمر متشکل از 58 تیم عملیاتی، 68 پرسنل و 177 نجات گر با 45 خودرو به کار گیری شده در سه شهر و 28 روستا در استان اصفهان فعالیت داشتند.

کریمی با بیان اینکه یک هزار و 951 نفر در بارش ها و جاری شدن سیل و روان آب ها در این سه روز دچار حادثه شدند، خاطرنشان کرد: تیم های امدادی هلال احمر 101 مورد تخلیه آب از منازل انجام داده و همچنین 54 خودرو گرفتار در سیلاب رها سازی شدند.

داریوش کریمی گفت: به یک هزار و 564 نفر که دچار حادثه شده بودند، امداد رسانی شد و تعداد خانوار آسیب دیده 374 خانواده بوده و 389 خانواده اسکان داده شدند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان های سمیرم، فریدن، فریدونشهر، چادگان و تیران و کرون در وضعیت قرمز و در حال امداد رسانی هستند، بقیه شهرستان ها در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیشترین امداد رسانی در حال حاضر برای عشایر در حال انجام است، گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک دیگر دستگاه ها خدمات خوبی را ارائه دهیم و در حال حاضر نیز امادگی کامل در شعب وجود دارد که اگر حادثه احتمالی اتفاق افتاد، امداد رسانی انجام شود.

*اعزام بیش از 30 گروه جهادی به مناطق سیل زده استان اصفهان و استان های همجوار

حسن عجمی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با اشاره به بارندگی های روزهای اخیر و جاری شدن سیلاب در بخش هایی از استان اصفهان، اظهار کرد: از روز چهارشنبه تا روز جمعه در ادامه بارش های فصلی بخش هایی از شهرستان های شاهین شهر و میمه، برخوار و  دچار آب گرفتگی و تخریب دیواره ها و خسارت هایی شدند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان افزود: براساس اعلام هشدارهای هواشناسی به گروه های جهادی اعلام آماده باش کامل شده بود که با شروع بارندگی ها و سیلابی شدن به برخی مناطق استان از جمله شهرستان های کوهپایه، چادگان، برخوار و شاهین شهر و میمه آسیب و خسارت هایی وارد شد که بلافاصله گروه های جهادی از قرارگاه های جهادی به این مناطق اعزام شدند.

وی ادامه داد: گردنه بیژن در بخش پادنای سمیرم منتهی به شهرستان سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد بر اثر ریزش کوه و رانش کوه جاده به طور کامل مسدود شده بود که گروه های یک قرارگاه جهادی مستقر در شهرستان سمیرم اعزام و اقدام به اصلاح و بازگشایی جاده کردند.

سرهنگ عجمی از اعزام گروه های یک قرارگاه جهادی به مناطق سیل زده استان یزد خبر داد و گفت: شب گذشته گروه های جهادی شهرستان لنجان با تجهیزات کامل برای خدمات رسانی به مناطق سیل زده استان یزد اعزام شدند.

وی با بیان اینکه در مدت سه روز گذشته حداقل 30 گروه جهادی و حداقل 60 نفر نیرو در مناطق سیل زده مشغول به خدمات رسانی بودند خاطرنشان کرد: کلیه گروه های جهادی در شهرستان ها همچنان در آماده باش کامل به سر می برند تا در صورت نیاز همکاری لازم را داشته و برای دفع سیلاب به مناطق سیل زده در شهرستان های درگیر اعزام شوند.

*خدمت رسانی شانه به شانه بسیج و پلیس به آسیب دیدگان سیل

خسارت های مالی اگرچه موجب اندوه و ناراحتی همه مردم استان شده است اما جلوه های زیبایی از قاب تلاش جهادگونه برای کم کردن آلام مردم و درد و رنج آن ها را به ثبت رساند به گونه ای که مردم و  گروه های جهادی و نظامی و انتظامی در کنار گروه های امدادی در آمادگی کامل قرار داشتد و به محض ایجاد حادثه در کم ترین زمان ممکن در محل حادثه حاضر و اقدام به کمک رسانی به حادثه دیدگان می کردند.

البته بارش ها در استان اصفهان روی دیگری داشت و برخی بندهای خاکی در استان ابگیری شد و همچنین بخش کوچکی از تالاب گاوخونی نیز تحت تاثیر روان آب ها قرار گرفت و قنوات و منابع آبی زیر زمینی نیز تغذیه شد و همچنین باغات برخی مناطق اصفهان نیز که در دل گرما با کم آبی مواجه هستند، تحت تاثیر این بارش ها قرار گرفتند.

همچنین در حالی که زندگی در اکثر نقاط استان اصفهان امروز عادی دنبال می شود، مردم به کمک نقاطی که هم استانی ها دچار مشکل شده شتافته و در کنار نیروهای امدادرسانی در حال کمک هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 + 15 =