صفحه اصلی » سیاسی » غربگرایان عاشق آمریکا، از دور زدن تحریم ها ناراحت و عصبانی هستند/ ایران با روابط برد برد و احترام آمیز به دنبال توسعه اقتصادی و بی اثر کردن تحریم ها است

استاد دانشگاه اصفهان:

غربگرایان عاشق آمریکا، از دور زدن تحریم ها ناراحت و عصبانی هستند/ ایران با روابط برد برد و احترام آمیز به دنبال توسعه اقتصادی و بی اثر کردن تحریم ها است

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: هر وقت با برقراری ارتباط ما با کشورهای همسایه منطقه و شرق دور می توانیم تحریم ها را دور بزنیم غربگرایان عاشق آمریکا عصبانی و ناراحت می شوند اما همین افراد رابطه با آمریکا و زیر سلطه آمریکا رفتن را بد نمی دانند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۴ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ با روی کارآمدن دولت سیزدهم به ریاست آیت الله رئیسی رویکرد سیاست خارجی دستخوش تغییرات زیادی شده است. دولت سیزدهم از روزهای ابتدایی شروع کار خود با نگاه متوازن به شرق و غرب ضمن ارتباط با کشورهای اروپایی و آمریکایی، با کشورهای همسایه در منطقه غرب آسیا و حتی شرق دور پیمان های همکاری تجاری و اقتصادی متعددی امضا کرده که این پیمان ها در شرایط تحریم های ظالمانه غرب بسیار حائز اهمیت هستند.

با این حال روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مهم اقتصادی دنیا مثل چین، روسیه، ونزوئلا آن هم در شرایطی که تحریم‌های غرب پررنگ می‌شوند، عده‌ای در داخل و خارج از کشور علیه این روابط حاشیه‌سازی می‌کنند.

* با همه کشورهای دنیا به جز دولتهای متخاصم و رژیم نامشروع صهیونیستی رابطه داریم

محسن نصری در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با اشاره به حواشی گاه و بیگاه برخی جریان ها که روابط تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران با کشورهای دوست و همسایه در منطقه را زیر سئوال می برند اظهار کرد: قانون اساسی، وظیفه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مشخص کرده که با همه ملتها و دولتها غیر از دولتهای متخاصم و دشمن رابطه برقرار کند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه همه کشورهای دنیا و روی کره زمین در گذشته تفکرات و اعتقادات رفتارها و عملکردهایی داشتند قرار نیست که تا ابد رابطه نداشته باشیم خاطرنشان کرد: در روابط و سیاست خارجه بحث برد برد مطرح می شود که ما با ملت و کشوری رابطه خواهیم داشت که در عین حالی که به دنبال منافع خودش است منافع ما هم تامین شود و علاوه بر این با ما دشمنی هم نداشته باشد به همین جهت ما با اکثر کشورهای دنیا در ارتباط هستیم به جز رژیم صهیونیستی چون یک دولت قانونی نمی دانیم و به رسمیت نمی شناسیم.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) با آمریکا و انگلیس قطع رابطه نکردند بلکه آنها با ما قطع رابطه کردند که ما را در فشار و تحریم قرار دهند، متخصصین ما را به شهادت رسانند که ما تسلیم شویم.

نصری افزود: ما الان هم آماده هستیم با همه کشورهای شرقی و غربی رابطه داشته باشیم به شرط اینکه رابطه احترام آمیز باشد و یک برد برد و نفع سیاسی و اقتصادی هم برای کشور ما داشته باشد.

* ایران با روابط برد برد و احترام آمیز به دنبال توسعه اقتصادی و بی اثر کردن تحریم ها است/ سالانه حدود 10 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به عراق

کارشناس روابط بین الملل ادامه داد: در خصوص کشورهای عراق و روسیه چند نکته وجود دارد اول اینکه در کشور عراق امروز صدام و حکومت بعثی حاکم نیست صدام سرنگون شده و نظام سیاسی عراق تغییر کرده است بنابراین اگر ما یک وقت با شخص صدام و حکومت بعث رابطه برقرار می کردیم انتقادات وارد بود که نباید ایران با چنین حکومتی رابطه داشته باشد الان نه حکومت صدام و نه رژیم بعث وجود ندارد و نظام سیاسی و حکومت تغییر کرده و مردم عراق اکثرا شیعه هستند، عتبات عالیات در عراق هستند رابطه معقول و منطقی داریم. امروز سالانه حدود 10 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی فقط به عراق داریم ما که می خواهیم توسعه اقتصادی پیدا کنیم باید روابط اقتصادی خودمان را در منطقه را افزایش بدهیم یکی از آنها عراق است.

وی با اشاره به مباحث روسیه هراسی ابراز کرد: کشورهای چین و روسیه به دنبال منافع خودشان هستند ما هم به دنبال منافع خودمان هستیم اما هنر سیاست خارجی این است که وقتی کشورهای بزرگ اقتصادی مثل چین و روسیه از طرف آمریکا و کشورهای غربی اروپا تحریم می شوند ما باید از این فرصت استفاده و امتیاز بگیریم در اصل کار سیاست خارجی همین است رابطه ای که به نفع ما باشد هم ما کالاهای مورد نیاز خودمان را تامین کنیم و هم آنها کالاهای مورد نیاز خود را از ما تهیه کنند.

 * غربگرایان عاشق آمریکا، از دور زدن تحریم ها ناراحت و عصبانی هستند

نصری در پاسخ به اینکه علت هیاهوهای رسانه ای غربگرایان برای روابط ایران با کشورهای منطقه و دوست برای چیست؟ ابراز کرد: همه هیاهوهایی که در رسانه برای ارتباط ایران با کشورهای چین و روسیه می شود به این دلیل است که می خواهند ارتباط اقتصادی ما با اروپا و آمریکا باشد و آنها هم ما را تحریم کند ولی اگر ما با کشورهای همسایه خودمان و منطقه و شرق رابطه داشته باشیم و تحریم ها را دور بزنیم عصبانی و ناراحت می شوند و در شبکه ها اجتماعی با دروغ و شایعه افکار عمومی را دست گرفته و روابط جمهوری اسلامی برای همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار دهند این درحالی است که همین افراد عاشق ارتباط با آمریکا عاشق آمریکا هستند و رابطه با آمریکا را بد نمی دانند زیر سلطه آمریکا بودن را بد نمی دانند ولی اگر با چین و روسیه و عراق و ونزوئلا و امثالهم رابطه ای برقرار کرده و تبادل کالا انجام دادیم ناراحت شده و اعتراض کرده و می گویند چرا رفتید و با اینها ارتباط برقرار کردید.

* سیاست خارجی ما براساس نه سلطه گری و نه سلطه پذیری است

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران براساس نه سلطه گری و نه سلطه پذیری بنا شده است و این روابط معقول و منطقی هستند و طبق قانون اساسی کشور با همه کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی آزاد هستیم که رابطه داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − پنج =