صفحه اصلی » سیاسی » معاهدات منطقه ای برای خنثی کردن تحریم ها است/ غرب همواره به دنبال تحریم و تعطیلی صنایع هسته ای ما بوده است

کارشناس سیاسی و روابط بین الملل:

معاهدات منطقه ای برای خنثی کردن تحریم ها است/ غرب همواره به دنبال تحریم و تعطیلی صنایع هسته ای ما بوده است

کارشناس سیاسی و روابط بین الملل با بیان اینکه معاهدات منطقه ای ایران برای خنثی کردن تحریم ها است گفت: کشورهای اروپایی همیشه به دنبال این هستند که ما را تحریم و صنایع هسته ای ما را تعطیل کنند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ کشور پهناور ایران اسلامی در منطقه غرب آسیا که از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از حساس‌ترین و در عین حال مهمترین و ثروتمندترین نقاط دنیا محسوب می شود، با کشور‌های زیادی هم مرز و همسایه است. علاوه بر این ایران را می‌توان تنها کشوری در منطقه دانست که به خاطر داشتن ظرفیت‌های بسیار بالا از نظر منابع، آب و هوا و امکانات اقتصادی می‌تواند تبدیل به یک قطب اقتصادی تأمین کننده نیاز‌های کشور‌های همسایه شود.

از طرفی کشورهای همسایه ایران نیز علاوه بر پتانسیل خوبی که برای استفاده از بازار اقتصادی و تولیدی ایران دارند، قرابت‌های زیاد فرهنگی و اجتماعی و مذهبی هم با کشورمان دارند که همین امر اهمیت روابط را بیشتر نشان می‌دهد.

با این حال با نگاهی اجمالی به کارنامه سیاست خارجی دولت های یازدهم و دوازدهم، به‌ وضوح می توان دید که مهمترین و بیشترین توان و منابع دیپلماتیک کشور برای توسعه روابط با کشورهای اروپایی به‌کار گرفته شد که متاسفانه نتیجه ملموسی هم به بار نیاورد، اما دولت سیزدهم از ابتدا با درک اهمیت استراتژیک همسایگان شمالی، قدم در مسیری گذاشت که آورده‌های بسیاری نصیب کشور می کند. توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای آسیای میانه، از اقدامات هوشمندانه دستگاه دیپلماسی برای ایجاد تنوع در سیاست خارجی است.

در این میان اما برخی از گسترش روابط ایران و کشور‌های همسایه شادمان نیستند و به همین دلیل همسو با دشمنان خارجی، با نبش قبر تاریخ کینه های گذشته را احیا و با حاشیه سازی و جو سازی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی افکار عمومی را منحرف، کارشکنی و مانع تراشی می کنند تا مانع گسترش این روابط شوند.

* جنجال سازی دو گروه غربگرا علیه توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه

محمود معلمی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با بیان اینکه دو دسته که بیشتر غرب گرایان هستند و در زمینه اختلاف افکنی و ناامیدسازی، فضاسازی می کنند در کشور وجود دارد اظهار کرد: دسته اول برخی تحلیلگران داخلی هستند که متاسفانه برای منافع حزبی و گروهی یا شخصی یا گرایش های غربی گذشته ملجا و پناه را فقط غرب می دانند که طبیعتا تکلیف اینها روشن است که بر چه اساسی هیاوهو و جنجال علیه روابط ایران با کشورهای منطقه برپا می کنند

وی ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که به سوابق تاریخی و گذشته توجه می کنند مباحث شوروی سابق را مطرح کرده و می گویند که روسیه همیشه به ما خیانت کرده و بخشی از شمال کشور ما را در قالب عهدنامه های گلستان و ترکمنچای از ما گرفتند.

* سند راهبردی ایران و چین هنوز به قرارداد اجرایی تبدیل نشده است

استاد دانشگاه علوم سیاسی با اشاره به سند راهبردی ایران و چین ابراز کرد: درحالی که سند راهبردی ایران و چین هنوز به قرارداد تبدیل نشده و در آینده باید مسئولان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی این سند را به قرارداد اجرایی تبدیل کنند ولی با این حال غربگرایان وقتی که این سند نوشته شد با فضاسازی و جنجال دروغین مطرح کردند که کیش را دادند به چین! متاسفانه برخی عوام هم باور می کنند باید توجه کرد که اینها بیشتر جوسازی رسانه ای جناحی و گروهی است.

* معاهدات منطقه ای ایران برای خنثی کردن تحریم ها است

وی افزود: نکته دیگر این است که به هر شکل ما باید تحریم ها را خنثی کنیم غرب همیشه ما را تحریم کرده و با اسلحه تحریم با ما برخورد کرده بنابراین یکی از راههایی که می توانیم تحریم ها را خنثی کنیم معاهدات منطقه ای و کشورهای همسایه و جهانی است با روابطی که با این کشورهای دوست برقرار می کنیم این تحریم ها را می توانیم خنثی کنیم.

معلمی ادامه داد: با عضویت ما در سازمان شانگهای روابط خیلی خوبی با کشورهای عضو شانگهای برقرار خواهیم کرد که طبیعتا بخشی از تحریم ها خنثی می شوند علاوه بر این در نشست بریک هم ما را دعوت کردند و رئیس جمهور در این نشست سخنرانی کرد احتمالا در آینده عضو بریک هم خواهیم شد اینها مواردی است که می تواند تحریم ها را خنثی کند لذا از همه مردم و کسانی که با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سروکار دارند این است که به شایعات و حاشیه سازی ها و فضا سازی ها توجه نکنند چون هنوز در حد سند راهبردی است و به قرارداد تبدیل نشده و طبیعتا ما منافع ملی خودمان را هیچ وقت فدا نمی کنیم خواهش دیگرم این است که اهداف این جناح هایی که مباحث نادرسا را مطرح می کنند را بشناسند.

وی خاطرنشان کرد: مردم بدانند این سند راهبردی در زمان دولت آقای روحانی هم مطرح بود ولی ایشان به آن بی توجهی کرد چون یک دولت غربگرایانه داشت ولی علی رغم خیانت های زیادی که غرب در قضیه برجام به ما کرد و ضربه های زیادی به ما زد ولی ایشان امیدوار به غرب بود و ظرفیت های شرق را نادیده می گرفت بنابراین مردم باید هوشیار باشند قطعا باید بدانید شورای عالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب و مسئولان کشور در این قضایا دقت دارند که منافع ملی کشور حفظ شود.

* غرب همیشه به دنبال این است که ما را تحریم و صنایع هسته ای ما را تعطیل کند

کارشناس مسائل سیاسی افزود: به گفته یکی از اندیشمندان عوام چوب احمق است ولی من معتقدم عوام چوب استعمار است دشمن با چوب عوام تو سر نظام ها می زنند و نظام ها را تضعیف می کنند همان اتفاقی که الان در عراق می افتد لذا آنهایی که متوجه هستند بر علیه نظام جوسازی می کنند خیانت می کنند اما کسانی که نمی دانند را به جنگ هشت ساله عراق و ایران متوجه می کنیم حدود 40 کشور با ما مستقیما جنگیدند ببینید بیشتر چه کشورهایی در این جنگ سهم داشتند آغاز کننده اصل جنگ رامسفلد وزیر دفاع آمریکا بود که با صدام ملاقات و او را تشویق به جنگ با ایران کرد مردم باید نگاهی به گذشته کنند اگر این نگاه را داشته باشند متوجه خواهند شد که وضعیت این گونه که فکر می کنند نیست.

* کشورهای غربی از پیشرفت ایران خوشحال نمی شوند

وی تصریح کرد: دقیقا به فرموده خود حضرت آقا، وظیفه رهبری دیده بانی است، ایشان اوضاع را دقیق رصد و کنترل می کنند، می دانند این پیمان نامه ها کدامشان به نفع ما است و منافع هر دو طرف را حفظ می کند. علاوه بر این هم شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی هم دقت دارند که منافع کشور حفظ شود بنابراین به فضاسازی های غربگرایان توجه نکنند اینها به دنبال اهداف خودشان هستند مثلا در بحث هسته ای غربی ها به دنبال این هستند که همیشه ما را تحریم کنند صنایع هسته ای ما را تعطیل کنند به این دلیل که می دانند که اگر ما به فناوری کامل سوخت هسته ای برسیم به گفته آگاهان در بیش از 50 رشته دیگر نیز پیشرفت خواهیم کرد خوب طبیعتا آنها دوست ندارند که ما پیشرفت داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 3 =