صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عقلانیت و اقتدار دو رکن اساسی در نهضت امام حسین(ع) 

عقلانیت و اقتدار دو رکن اساسی در نهضت امام حسین(ع) 

عقلانیت و اقتدار از مهمترین ارکان امر به معروف و نهی از منکر هستند که نهضت امام حسین(ع) با شعار امر به معروف و نهی از منکر نیز بر این دو محور استوار بود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ امر به معروف و نهی از منکر، به معنی واداشتن به نیکی و بازداشتن از بدی، از ضروریات دین مبین اسلام و پنجمین اصل در مذهب معتزله به شمار می رود که پیشینه اى به قدمت تاریخ حیات انسان دارد. نخستین انسان دعوت کننده به نیکى، آدم و پس از آن پیامبران الهی بودند. با مرور تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری به جرات می توان گفت همه حرکت های اصلاحی و دگرگونیهای سازنده در جوامع بشری در پرتو امر به معروف و نهی از منکر آنان تحقق یافته است.

اسلام نیز به پیروان خود توصیه کرده که در برابر مسائل جامعه خود را متعهد بدانند و ضمن توصیه دیگران به خوبی ها، در صورت مشاهده هر ظلم و بدی نیز سکوت نکنند و آنها را از بدی ها باز دارند و این بیانگر اهمیتی است که اسلام نسبت به سالم سازی محیط اجتماع و مبارزه با عوامل فساد و گناه دارد.

قرآن کریم اولین وظیفه همه انبیا را امر به معروف و نهی از منکر می داند و در پیشبرد اهداف تربیتی دین اسلام امر به معروف و نهی از منکر را از مهم ترین آرمانهای تشکیل دهندگان حکومت اسلامی معرفی کرده، می فرماید: «الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوة و آتوا الزکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و للّه عاقبة الامور» همان کسانی که هرگاه در زمین به آنان قدرت بخشیدیم نماز را برپا می دارند، و زکات می دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می کنند، و پایان همه کارها از آن خداست.

ائمه معصومین(ع) نیز امر به معروف و نهی از منکر را از مهمترین برنامه هایی می دانند که خداوند انجام آن را از پیامبرانش خواسته است و کسی که برای انجام این فریضه الهی تلاش کند در واقع همگام با انبیای الهی به اجرای رسالت عظیم آنان پرداخته و به تعبیر رسول خدا، خلیفه خدا و رسولش خواهد شد: «مَنْ اَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهی عَنِ الْمُنْکَرِ فَهُوَ خَلیفَةُ اللّه ِ فِی الاْرْضِ وَ خَلیفَةُ رَسُولِهِ»کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند، جانشین خداوند در زمین و جانشین رسول خداست.

برهمین اساس نهضت حضرت امام حسین(ع) نیز را یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر باید دانست چرا که منکری همچون یزید و معاویه زمام امور مسلمانان را به دست گرفته و در حال از بین بردن ارزشهای اسلامی بودند.

* دو رکن اساسی امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین(ع)

حجت‌الاسلام حمیدرضا صادق زاده مدیر کل امور استانها و قائم مقام امور استانها و دستگاه‌های حاکمیتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در یادداشتی که برای صاحب نیوز ارسال کرده است

مهمترین بحثی که در قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام دیده می‌شود و به عنوان شعار و محور کار خود قلمداد می‌کنند بحث امر به معروف و نهی از منکر است لذا حضرت می فرماید من خارج شدم از شهر برای اصلاح امور جدم و امر به معروف و نهی از منکر اما نکته اینجاست که در این کار که تبدیل به یک نهضت و قیام الهی با شعار امر به معروف می شود، امر به معروف و نهی از منکر دو رکن اساسی را همراه دارد اول عقلانیت دوم اقتدار.

عقلانیت و اقتدار از مهمترین ارکان امر به معروف و نهی از منکر هستند که نهضت امام حسین(ع) با شعار امر به معروف و نهی از منکر نیز بر این دو محور استوار است. بنابراین ما نمی تونیم بگوییم که برنامه های امام(ع) بر مبنای این دو محور نیست.

اول چه کسی را میخواهند امر به معروف کنند؟؟ جایگاه امام آن است که حاکم که یزید علیه لعنه است منحرف شده است را مورد امر به معروف و نهی از منکر قرار می دهند و اصلاح امورات دین جدشان را که منحرف شده را یادآور می شوند.

نکته اول حضرت یک نهضتی رو بر مبنای عقلانیت و اقتدار برای اصلاح امور جهت و رفع نگرانی و انحرافات پیش آمده آغاز کردند.

* تبیین و عمل توأمان امام حسین(ع) برای تحقق هدف اصلی قیام 

نکته دوم این است که حضرت امر به معروف و نهی از منکر را در قالب عمل و گفتار توأمان داشتند. حضرت ۱۸ منزل حرکت می کنند در همه این منازل تبیین جزو رکن اساسی است در بحث تبیین گاهی اوقات فردی و گاهی اوقات جمعی است، گاهی اوقات خود حضرت سراغ افراد می روند، گاهی اوقات افراد را می خوانند پس نکته بعدی بعد از عقلانیت و اقتدار، تبیین و عمل توأمان برای شعار اصلی است.

نکته سوم اینکه حضرت در عین اینکه خود را مامور به تکلیف و انجام وظیفه می دانند اما سعی بر این دارند که کمترین هزینه و بیشترین بهره برداری را داشته باشند لذا تا هشتم ذی الحجه در مکه هستند همه مردم امام را می بینند اما چه شده که امام در گل کار حاجیان حرکت کرده و به سمت دیگری می روند؟ برای همه این سوال پیش می آید. این سوال خودش تبیین در ادامه دارد تشریح دارد و اینها از جاهای مختلف در یمن طائف مدینه بودند و در یک کار هنرمندانه بر مبنای عقلانیت است شما نگاه می کنید نقش سفرای قیام و نهضت حسینی را برای اجرای این امر به معروف و نهی از منکر در کوفه و شام بر عهده خانواده و وجود نازنین زین العابدین و زینب سلام الله علیه است این رخداد ارتباط بین امر به معروف و نهی از منکر و نهضت حسینی را به خوبی ایجاد می‌کند.

* امر به معروف و نهی از منکر بر مبنای عقلانیت و اقتدار جامعه را الهی می کند

در خاتمه عرایضم و نوشتاری که داریم این نکته را توجه بدم که حضرت امام خامنه‌ای جمله ای دارند که شاید بر همین مبنا به بحث ما هم اشاره دارد قوام حاکمیت جمهوری اسلامی به امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد ولی اگر بی تفاوت بودیم اگر امر به معروف نکردیم اگر کارهایمان بر اساس عقلانیت و اقتدار بر مبنای امر به معروف و نهی از منکر نبود هیچ سود و حاصلی نخواهد داشت لذا ما هم در جامعه خودمان باید مسئولین و حاکمان اصل قصه خودشان را و اقوام کارهای خودشان را ترویج خوبی ها و دوری از پلشتی ها و زشتی ها قرار بدهند و وقتی اینگونه بشود تبدیل به یک جامعه الهی می شود و شیرینی این دو فریضه مبارک را مردم می چشند.
والسلام علیکم و رحمت الله

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × چهار =