صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » یادداشت‌ » مهمترین معروف اطاعت از امر ولی فقیه زمان است

مهمترین معروف اطاعت از امر ولی فقیه زمان است

در عصر ما که یک حکومتی بر مبنای ولایت فقیه در ایران اسلامی حاکم شده است همه مردم باید برای حفظ و حراست از دین و تبعیت از ولی فقیه اهتمام داشته باشند که این امر بسیار مهم، بزرگترین معروف در جامعه اسلامی می باشد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ اهميت انجام فريضه دينی امر به معروف و نهی از منكر در جامعه که هدف از آن، رواج معروف و از میان رفتن منکر است بر كسی پوشيده نيست، براساس دیدگاه اسلام، هیچ عملى نمى تواند با فریضه امر به معروف و نهى از منکر، برابرى کند و امت اسلامى، مادامى بهترین امتها به شمار می رود که به این واجب شرعى عمل کند. قرآن کریم در این باره مى فرماید: «کنتم خیر امه اخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و تؤمنون باللّه» شما بهترین امتى بودید که پدید آمدید ـ از این جهت که ـ امر به معروف و نهى از منکر مى کنید و به خدا ایمان دارید.

در آیه شریفه، امر به معروف و نهى از منکر، در کنار ایمان به خدا قرار گرفته و این نشانه اهمیت و عظمت این فریضه بزرگ الهى و بیانگر آن است که این واجب دینی، ضامن گسترش ایمان در میان جامعه بشرى است و با اجرا نشدن این فریضه الهی ریشه ایمان در دلها سست شده و پایه هاى آن فرو مى ریزد.

* قیام امام حسین(ع) بر مبنای امر به معروف و نهی از منکر بود

در بررسی نهضت حضرت سیدالشهدا(ع) در برابر طاغوت زمانه، می بینیم از ابتدای حرکت امام(ع) از مدینه تا بازگشت کاروان از سفر کربلا به مدینه، همه بر مبنا و اساس امر به معروف و نهی از منکر انجام شده است امام حسین(ع) فرموده اند: اللهم انی احب المعروف و انکر المنکر، پس از امر به معروف زبانی، بالاترین مرتبه امر به معروف و نهی از منکر را که شهادت در راه خدا باشد، را برای حفظ دین اسلام انجام داد.

پیامبر گرامی اسلام(ص) در خطبه غدیر می فرمایند: «بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که سخن مرا (درباره ولایت علی و فرزندانش) بفهمید و آن را به کسانی که حاضر نیستند برسانید و او را از طرف من به قبولش امر کنید و از مخالفتش نهی نمایید چرا که این دستوری از جانب خداوند عزوجل و از نزد من است. و هیچ امر به معروف و نهی از منکری جز با امام معصوم تحقق و کمال نمی یابد.»

در عصر حاضر و دوران غیبت کبری که دسترسی به امام معصوم(ع) میسر نیست و شریعت مسئله زعامت و رهبری امت را بر عهده فقیه عادل جامع الشرایط قرار داده، اطاعت از ولایت فقیه ادامه پیام غدیر است. بنابراین شناخت و درک مردم و مسئولان از مفهوم ولایت فقیه، بالاترین امر به معروف در زمان کنونی است. بسیاری از مشکلات جامعه با اطاعت از ولایت فقیه حل می شود.

* مهمترین معروف اطاعت از امر ولی فقیه زمان است

حسن کاظمی زاده مدیر روابط عمومی مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در یادداشت ارسالی خود به صاحب نیوز؛ در این خصوص بیان کرد

ضمن عرض تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان و همچنین گرامی داشت دهه امر به معروف و نهی از منکر که با توجه به هدف اصلی قیام عاشورایی امام حسین(ع) در احیای این دو فریضه، این دهه به نام دهه امر به معروف و نهی از منکر نام گرفته است.

* ولایت فقیه، همان ولایت رسول اکرم(ص) است

اگر فرد لایقی که کارشناس دین، فقیه و عادل باشد، به پا خاست و حکومت تشکیل داد، همان ولایتی را که حضرت رسول اکرم(ص) در امر اداره جامعه داشت را دارا می باشد، و بر همه مردم لازم است که از ایشان اطاعت کنند. چرا که فقه و عدالت باعث جایگزینی ناآگاهی، پلیدی و خودکامگی می شود، و حاکمیت الله را در زمین تحقق می بخشد که در پرتو آن نابرابری و فساد جای خود را به عدالت و ارزش ها می دهد، و هر گونه تنش ها و دغدغه های گوناگون آدمی را به آرامشی لطیف تبدیل می نماید.

بدون شک هر جامعه ای به حکومت و رهبری نیاز دارد، و استواری و استحکام حکومت نیز بر این است که حاکم شایسته دستور بدهد و فرمان صادر کند، و مردم هم از او اطاعت کنند. اگر یکی از این دو تحقق نیابد، اصل حکومت متزلزل می شود.

* امر به معروف و نهی از منکر موجب قوام حاکمیت است

در عصر ما که یک حکومتی بر مبنای ولایت فقیه در ایران اسلامی حاکم شده است همه مردم باید برای حفظ و حراست از دین و تبعیت از ولی فقیه اهتمام داشته باشند که این امر بسیار مهم، بزرگترین معروف در جامعه اسلامی می باشد.

اگر جامعه به این معروف نپردازد و بی اهمیت و بی تفاوت در کنار آن حرکت کند مطمئنا این جامعه به سوی سقوط و نیستی و نابودی و هرج و مرج حرکت خواهد کرد.

به فرموده مقام معظم رهبری امر به معروف و نهی از منکر باعث قوام حاکمیت است، پس باید برای قوام حاکمیت اسلام که یکی از بزرگترین معروفات در عصر غیبت حضرت ولی عصر(عج)، اطاعت از فرامین ولی فقیه است. مردم نیز برای حفظ دین و اعتقادات و همچنین امنیت و آرامش جامعه باید اطاعت پذیر از ولی فقیه زمان خود باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یازده + 12 =