صفحه اصلی » استان اصفهان » حاصل قیام امام حسین(ع)، بنیانگذاری مکتب عاشورا بود

حاصل قیام امام حسین(ع)، بنیانگذاری مکتب عاشورا بود

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در عاشورا اگر چه حضرت سیدالشهدا(ع) به شهادت رسیدند و در آن مقطع در ظاهر نتوانستند حکومت تشکیل دهند اما هدف امام محقق شد و مکتبی را بنیان گذاشتند که تاریخ از آن درس بیاموزد و از آن مکتب انقلاب اسلامی ملت ایران حاصل شود که عاشورا را زنده کرد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۹ - جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ رئیس سازمان بسیج مستضعفین در یادواره شهدای شهرستان بوئین میاندشت با بیان این که حادثه عاشورا اتفاق بزرگ در تاریخ اسلام و بشریت و واقعه‌ای انسان‌ساز و جریان‌ساز بود، گفت: در این حادثه و مکتب درس‌های فراوان و عبرت‌های بزرگی نه تنها برای مسلمانان بلکه برای بشریت وجود دارد.

سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی اظهار کرد: در سال ۶۱ هجری فرزند پیامبر و امام مسلمین توسط تعدادی از مسلمانان در جایی به شهادت رسید که امام علی(ع) در ساخت آن نقش محوری داشت چرا که کوفه شهر مجاهدان اسلام بود و شهری بود که به منظور نزدیک بودن مجاهدان به سرزمین‌های شرقی اسلام، احداث شد.

وی تصریح کرد: این مردم در چنین شرایطی و در حالی که خاندان پیامبر اکرم(ص) را به خوبی می‌شناختند و چندین هزار نفر زیر نامه‌های دعوت از امام را امضا کرده بودند که هر امضا به نمایندگی از صدها نفر از عشیره و قبیله امضاکننده بود، خاندان امامت را تنها گذاشته و غریبانه به شهادت رسیدند.

این یادگار دفاع مقدس با تأکید بر نقش امر به معروف و نهی از منکر در قیام امام حسین(ع) عنوان کرد: ملت ایران همواره جزءجزء این حوادث را در روضه‌ها مرور کرده و یادآوری می‌کنند امام حسین با نگاه به همراهی مردم عراق آمدند تا در قلب جهان اسلام با انحراف حکومت مقابله کنند.

رئیس سازمان بسیج حادثه عاشورا را نقطه عطف تاریخ اسلام دانسته و با اشاره به لزوم زمان شناسی در حادثه کربلا گفت: بعد از این واقعه قیام‌های مختلفی همچون قیام توابین و مختار و حتی قیام‌هایی در سرزمین‌های دورتر رخ داد اما نتیجه خاصی از این قیام‌ها حاصل نشد.

سردار سلیمانی افزود: امروز هم جبهه اسلام ناب در مقابل جبهه یزیدیان وجود دارد کما اینکه از ابتدای خلقت بشر این دو تفکر و رویکرد در مقابل هم قرار داشتند و امروز کسانی در انقلاب اسلامی آرمان امام حسین(ع) را دنبال کرده و حکومت اسلامی را تشکیل دادند تا زمینه قرار گرفتن بشریت در مسیر تکامل الهی در همه ابعاد را فراهم کنند.

وی حکومت جمهوری اسلامی را حکومت عاشورایی خواند و اظهار کرد: کسانی که سال ۵۷ را در خاطر دارند می‌دانند فرهنگی که بر انقلاب حاکم بود فرهنگ عاشورا بود و شعار «خون بر شمشیر پیروز است» موتور پیشران نهضت امام خمینی(ره) بود.

این فرمانده بسیجی بیان کرد: در عاشورا اگر چه حضرت سیدالشهدا(ع) به شهادت رسیدند و در آن مقطع در ظاهر نتوانستند حکومت تشکیل دهند اما هدف امام محقق شد و مکتبی را بنیان گذاشتند که تاریخ از آن درس بیاموزد و از آن مکتب انقلاب اسلامی ملت ایران حاصل شود که عاشورا را زنده کرد.

رئیس سازمان بسیج خاطرنشان کرد: امام در ابتدای سال ۵۸ فرمودند مردم آمدند به دست خودشان اسلام را پیاده کردند و در جای دیگر فرمودند در کجای تاریخ سراغ دارید ملتی مثل ملت ایران را.

سردار سلیمانی تقدیم بیش از ۳۰۰ شهید از شهرستانی همچون بوئین میاندشت که نه تنها ۳۰ سال پیش بلکه همین امروز هم با انواع محرومیت‌ها دست و پنجه نرم می‌کند را نتیجه فرهنگ عاشورا خواند و اظهار کرد: ملت ایران افتخار دارد که ملت عاشورایی بوده و بیرق امام حسین را برافراشته است و در پایانی نبرد جبهه عاشورائیان با جبهه مستکبران جهان که آمریکا و رژیم صهیونسیتی و کشورهایی زورگو را شامل می‌شود، با توسل به همان مکتب پیروزی‌های بزرگی را رقم زده است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران در شرایطی محقق شد که در آن سال ۱۶ آژانس اطلاعاتی آمریکا گزارش داده بودند هیچ خطری متوجه حکومت پهلوی نیست چرا که این حکومت تامین کننده منافع آمریکا در منطقه بود و این که در فضای مجازی فیلم‌هایی از ادای احترام کشورهای منطقه و اعراب به شاه ایران منتشر می‌شود به همین سبب بود که در واقع ایشان با ادای احترام به شاه به عنوان نماینده آمریکا در منطقه سرسپردگی خود به آمریکا را اثبات می‌کردند.

این فرمانده بسیجی دوران پهلوی را یکی از سیاه‌ترین دوران در تاریخ ایران دانسته و رضا خان را یکی از خیانتکارترین پادشاهان ایران نامید که اولین کار وی پایان بخشیدن به نقش عشایر در دفاع از کشور بود.

سخنران ویژه یادواره شهدای شهرستان بوئین میاندشت در روستای بختیاری نشین بلطاق افزود: تا پیش از حکومت رضاخان این رویه وجود داشت که هر وقت حکومت می‌خواست با حکومتی دیگر بجنگد از نیروی عشایر استفاده می‌کرد و سازمانی به عنوان  ارتش مستقل وجود نداشت تا جایی که تعداد نظامیان دوران قاجار را تنها دو هزار نفر بیان کرده‌اند که آن همان برای حفاظت از دستگاه سلطنت استخدام شده بودند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: رضاخان با در دست گرفتن حکومت ۱۲۵ هزار نفر را در قالب لشکرهای مختلف ارتش استخدام و سازماندهی کرد و چون دست نشانده انگلیس بود و عشایر مانع از دسترسی و چپاول نفت تازه کشف شده ایران تدبیر انگلیسی‌ها بود له دستور انگلیس شروع به سرکوب عشایر کرد تا جاییکه با نیروی هوایی خود بر سر چادرهای عشایر بمب می‌ریخت.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: همین رضاخان که تمام بودجه کشور را صرف ساختن ارتش خود کرد زمانی که جنگ جهانی دوم رخ داد بلافاصله تسلیم متفقین شد و حتی یک تیر نیز برای دفاع از تمامیت ارضی کشور شلیک نکرد و کشور به اشغال متفقین درآمد و ارتش رضاخان پراکنده شده و فرار کردند و متفقین در خیابان‌های تهران با خودروهای خود می‌گشتند و نوامیس این سرزمین را از خیابان‌ها جمع کرده و به پادگان‌های خود می‌بردند اما چون بیان این رویدادها به نفع غربی‌ها و غرب‌پرستان داخلی ما نیست حرفی از آن در محافل و کتب نمی‌زنند.

وی گفت: در جریان جنگ جهانی دوم حتی درباریان  به شاه التماس می‌کنند که مقاومت کند  اما شاه آن چنان سرسپرده و بی‌اراده بود که حتی صبر نمی‌کند او را بازداشت کنند و با دریافت دستور نماینده انگلیس، با ماشین خود کاخ پادشاهی را ترک کرده و به اصفهان می‌رود و در آنجا هم به می‌گویند نباید اینجا بماند لذا دوباره به راه افتاده و خودش را به بندرعباس می‌رساند تا با کشتی او را به تبعیدگاه همیشگی خود منتقل کنند.

این فرمانده بسیجی با غیرقابل قیاس دانستن عکس العمل رضاخان در برابر تجاوز انگلیس با حکومت اسلامی در برابر تجاوز عراق، سخنان امام راحل پس از جمله صدام را یادآور شد که فرمودند دزدی آمده سنگی انداخته ملت ایران سیلی بر صورت صدام خواهد زد که نتواند از جای خود بلند شود و گفت: اگر شهادت‌ها و فداکاری‌ها ملت ایران نبود صدام بالای چوبه دار نمی‌رفت، صدامی که به جبران شکست از ایران به کشور کوچکی نظیر کویت حمله کرد و آنگاه که آمریکا خواست او را سرکوب کند ائتلافی از کشورهای جهان به راه انداخت.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به بیش از چهار دهه افتخارآفرینی و موفقیت ملت ایران گفت: عده‌ای می‌خواهند به دلیل بعضی از اغواگری‌ها و عملیات‌های روانی، پیشرفت‌های ایران را نادیده بگیرند ولی بدانید هیچ کدام از روندهای پیشرفت ملت ایران کند نشده است و این در سایه حکومت اسلامی و به برکت خون شهدا به دست آمده است.

سردار سلیمانی با بیان این که مشکلاتی در کشور وجود دارد که از آن‌ها عبور خواهیم کرد بیان داشت: امروز دشمنان ما از منطقه فرار کرده‌اند و یکی پس از دیگری در حال فروپاشی هستند همچون رژیم صهیونسیتی که با چالش‌های جدی سیاسی در درون خود روبروست.

وی گفت: سرود سلام فرمانده تنها یک سرود نبود بلکه نشان دهنده عمق نفوذ فرهنگ فرهنگ مهدویت، امامت و عاشورا در دنیا است که حتی در ایالت‌های آمریکا مورد توجه واقع شد و در سرزمین‌های اسلامی که به صورت گسترده خوانده شد که تنها بخشی از آن در رسانه‌ها منتشر شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده + سه =