صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » نقش مسئولان واداده در گسترش بی‌حیایی در جامعه

نقش مسئولان واداده در گسترش بی‌حیایی در جامعه

سوای تاثیر چهره‌های خاص و مشهور (سلبریتی) که یکی از علل انتقال ارزش‌های نازیبا و بی‌پایه و منحرف غیرفرهنگی و ضدفرهنگی می‌باشد، افراد دارای جایگاه و منصب در جمهوری اسلامی به خودی خود زمینه‌های بروز و ظهور این انحرافات را ایجاد نموده‌اند.

تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

سایت تحلیلی خبری صاحب نیوز/ امیرحسین میرزایی، کارشناس مسائل اجتماعی: حوادث اخیر جامعه اسلامی در موضوع عفاف و حجاب مورد توجه و تعجب بسیاری از دغدغه مندان و متدینین گردیده است. روند رو به فزونی حیازدایی و بی‌غیرتی با توجه به فعالیت‌های گسترده و همه جانبه رسانه‌ها و جذابیت‌های خاص رسانه‌ای موجب شده متفکرین و جامعه شناسان دینی به حرکت افتاده و راهکارهایی را بـرای حل این مسـئله اجـتماعی بـیابند.

در وهله اول تأکید بر اجتماعی بودن موضوع عفاف و حجاب و ارزش گذاری آن برای جامعه بسیار ضروری است چرا که نظام ارزشی ما دچار انحرافات متعدد شده است. اما پیگیری راه‌های حل مسأله دو ویژگی بسیار مهم باید داشته باشد: ابتدا مسئول طراز دولت اسلامی و دغدغه مند در زمینه‌های اعتقادی و سپس حرکت‌های مردمی و خودجوش و آتش به اختیار با توجه مناسبات مختلف جغرافیای و فرهنگی مردم مناطق مختلف کشور.

سوای تاثیر چهره‌های خاص و مشهور (سلبریتی) که یکی از علل انتقال ارزش‌های نازیبا و بی‌پایه و منحرف غیرفرهنگی و ضدفرهنگی می‌باشد، افراد دارای جایگاه و منصب در جمهوری اسلامی به خودی خود زمینه‌های بروز و ظهور این انحرافات را ایجاد نموده‌اند.

تأثیر مسئولین تحصیل کرده در غرب و یا فرزندان مسئولین محصل در کشورهای اجنبی (که این گونه افراد معمولا واداده نسبت به فرهنگ برهنگی و بی‌مبالاتی و بی‌دینی هستند)، تأثیر رسانه‌های آزاد، تأثیر افراد و گروه‌های نفوذی دست نشانده بیگانگان و سست بودن پایه‌های اعتقادی برخی مسئولین که با دیدن برخی معضلات اجتماعی و اقتصادی دست روی دست گذاشته و برای آرام کردن فضای مدیریتی خود و پرهیز از چالش‌ها، هیچ اقدامی در جهت حفظ و غنای فرهنگ خودی انجام نمی‌دهند، از جمله دلایل انحرافات فرهنگی از جانب مسئولین است.

شاید جای پاسخ به این سؤال خالی باشد که فرد مسئول نیز برآمده از متن همین مردم است پس خواسته مردم و جامعه همین است! در صورتی که شبهه مطرح شده، پاسخی انحرافی به چرایی ولنگاری فرهنگی در نظام مدیریتی است و نباید ذهن ما را از پاسخ اصلی دور کند چرا که مسئول و مدیر بر اساس برخی شایستگی‌ها و بایسته‌ها و تمایزات به جایگاه و منصب رسیده است در حالی که جدای از تخصص و مهارت و علم در حوزه تصدی مأموریت محوله، شاخصه‌های اخلاقی و رفتاری و اعتقادی را نیز باید در بر داشته باشد.

در غیر این صورت باید راه برای اهل تصوف و دراویش هم جهت مدیریت و وزارت و وکالت باز باشد، بزهکاران نیز که جزئی از همین جامعه‌اند باید بتوانند به منصب برسند، پیروان عرفان‌های کاذب و مسلک‌های دروغین انحرافی هم باید بتوانند بی پروا وارد عرصه مدیریتی جامعه شوند و همه این‌ها بتوانند طبق عقیده خود رفتار کنند.

شاید لازم باشد بایسته‌های مسئول طراز اسلامی برای همگان تبیین شود، شاید لازم باشد مسئولین هم بدانند که جایگاه ایشان، جایگاهی تأثیرگذار بر خصوصیات اخلاقی و رفتاری جامعه است.

بخش عظیمی از حرکت های خودجوش مردمی نیز باید به سمت مطالبه گری از مسئولین و مدیران برود تا ایشان دچار اشتباه محاسباتی و تصمیم گیری اشتباه در حوزه مسئولیتی خود و یا فعالیت‌های شخصی و خانوادگی نشوند. همه مسئولین، چه متولیان امر فرهنگ و غیر آن باید سنجه‌های مدیریتی در جامعه اسلامی، چه در حوزه کاری و سازمانی و چه در حوزه شخصی و خانوادگی خود را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × یک =