صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » شب های محرم و جوان هایی که به دنبال نوآوری اند

هیئت های موفق و انقلابی در جذب جوانان؛

شب های محرم و جوان هایی که به دنبال نوآوری اند

چهره هایی که اینجا میبینم، با چهره هایی که در بیشتر مراسم مذهبی دیگر دیده ام فرق می کنند. نوع پوشش، نوع آرایش و شیوه برقراری ارتباط در میان جوانان و نوجوانانی که در عاشوراییان می آیند و میروند و شاید کمکی هم بکنند، شبیه همان هایی است که در جامعه می بینیم و گاهی بزرگترها از آن ها انتقاد میکنند. خیمه امام حسین برای همه،جا دارد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۲ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ صد متر مانده به محل، بلندگوها مراسم را پخش می کنند، تا تازهوارد را زودتر وارد فضای مراسم کنند. کف و سقف و دیواره های راهرو با پارچه های سیاه پوشانده شده و نوری سبزرنگ و کم رمق راه را برای شرکتکنندگان باز میکند. از پیچ راهرو که میگذری، خود را روبه روی یک فضای باز میبینی، پر از نور و روشنایی. چند قدم جلوتر، تو زیر خیمه های هستی سفید و روشن. کل مراسم زیر همین خیمه برگزار میشود. خیمه به سبک خیمه های بزرگ عربی، چین خورده است.

دور تا دور خیمه کتیبه های قلمکار اصفهانی با رنگهای متنوع، نقش و نگارهای سنتی زده اند. کتیبه ها را نور فانوس هایی که از سقف آویخته شده، روشن میکند. ضلع جنوبی خیمه را لوح نوشته هایی مربعی پوشانده اند که نام یاران امام حسین در کربلا بر آنها نقش بسته است.

در دو سوی این لوحنوشته های بزرگ، پرده های عریض سفیدی نصب شده اند. باندهای صوتی حرف های که در شش نقطه زیر خیمه ایستانده شده اند، توجه مرا به خود جلب میکند. چه نیازی به این دم و دستگاه صوتی در یک مراسم عزاداری؟

مسوول گروه عاشوراییان میگوید: وقتی بررسی کردیم، دیدیم یکی از دلایلی که باعث می شود فضای برنامه های مختلف عزاداری محرم تکراری به نظر برسد و مخاطب را خسته کند، فضاسازی های تکراری و کلیشه ای است. قرار شد فضای داخلی محل برگزاری مراسم را هدفمند طراحی کنیم. اولا بر عکس خیلی از برنامه ها که عمده فضای اصلی را به آقایان اختصاص می دهند و خانمها در حاشیه قرار می گیرند، دقیقا نصف سالن را به آقایان دادیم و نصف دیگر را به خانم ها. خیمه را هم سفید گرفته ایم تا از سنگینی رنگ سیاه کم کنیم و فضا را مانوستر سازیم. خود این کار به تعبیرهای مختلفی منجر شده است. مثلا بعضی از بچه های شرکتکننده در مراسم می آیند و میگویند این خیمه به نشانه پاکی جوانان، سفید است. یا میگویند چون این خیمه امام حسین است، پس جوانها را از ناپاکی ها پاک میکند.

تجربه ای از سال ها کار فرهنگی

ادبیات برنامه های فرهنگی مذهبی، با نسل سوم ارتباط برقرار نمی کرد که البته طبیعی هم بود. این ادبیات، ادبیاتی بود متعلق به نسل اول انقلاب و طبعا در سال هایی که پشت سرگذاشته شده بود، رنگ و بویش را برای نوجوانان از دست داده بود. این احساس خلا، عدهای از جوانان دانشجو و طلبه های جوان شهر اصفهان را گرد هم جمع کرد تا پاسخی در خور و مناسب برای این نیازها که نسبتا جدید هم بودند، فراهم کنند.

بیشتر این دانشجویان و طلبه ها که هیات موسسان مجموعه عاشوراییان را تشکیل میدادند، تجربه سالها کار فرهنگی در همان هیات ها و برنامه های مذهبی را داشتند که حالا دیگر نسل سومی ها ارتباط عمیقی با آنها پیدا نمیکردند، به این ترتیب این گروه از یک سو با کولهباری از تجربه های ارزشمند و از سوی دیگر با آگاهی نسبت به کاستی ها و نقاط ضعف برنامه های سابق، برای در انداختن طرحی نو به منظور برگزاری مراسم مذهبی ویژه نوجوانان و جوانان گام برداشتند.

بعد از سخنرانی چراغ ها کم نور می شوند و همه رو به قبله زیارت عاشورا میخوانند. گوش نمی دهند؛ چون مراسم تازه شروع شده و نباید انرژی بچه ها همان اول گرفته شود.

چهره هایی که اینجا میبینم، با چهره هایی که در بیشتر مراسم مذهبی دیگر دیده ام فرق می کنند. نوع پوشش، نوع آرایش و شیوه برقراری ارتباط در میان جوانان و نوجوانانی که در عاشوراییان می آیند و میروند و شاید کمکی هم بکنند، شبیه همان هایی است که در جامعه می بینیم و گاهی بزرگترها از آن ها انتقاد میکنند. خیمه امام حسین برای همه،جا دارد. نوبت سخنران مراسم که میرسد، او روی منبر می رود و صحبتهایش حداکثر به اندازه یک زنگ ورزش دبیرستان طول میکشد: 50 دقیقه! این قبلا با سخنران هماهنگ شده است که باید سر ساعت معینی حرفش را تمام کند.

بعد از سخنرانی نوبت برنامه ای است که شاید در هیچ مراسم عزاداری دیگری سابقه نداشته باشد: نمایش سایه ها در این قسمت که هرشب پنج تا هفت دقیقه از کل مراسم را به خود اختصاص می دهد.

مجموعه های فرهنگی و برنامه های مذهبی یا اصلا به استفاده از ابزارهای تبلیغاتی برای معرفی برنامه هایشان اهمیتی نمی دهند یا این کار را به ساده ترین و پیش پا افتاده ترین وجه ممکن انجام میدهند، اما عاشوراییان از همان ابتدای تاسیسش تمرکز زیادی بر فعالیتهای تبلیغی داشته است.

تبلیغات عاشوراییان شامل توزیع پوستر برنامه ها در سطح شهر اصفهان و نصب بیلبوردهای بزرگ همان پوسترها در میدان های اصلی شهر است. علاوه بر این بروشوری در برنامههای آینده برای اعضا و کسانی که به فهرست مشترکین مجموعه پیوست هاند، پست میشود.

نوآوری هایی که مجموعه فرهنگی عاشوراییان در نحوه برگزاری مراسم مذهبی انجام داده، واکنش های مربوط به خود را داشته است. طبیعی است تا وقتی کسی طبق کلیشه ها عمل می کند، چندان سر و صدایی بلند نمی کند، اما به محض کنار گذاشتن کلیشه هایی که برای عده ای تقدس پیدا کرده اند، موج تشویق ها و تنبیه ها آغاز می شود.

ما خیلی روی مداحی های برنامه هایمان حساسیت به خرج می دهیم. از مداحانی استفاده می کنیم که حاشیه کمی داشته باشند و نه اهل افراط باشند و نه تفریط؛ چون عاشوراییان می کوشد از افراط و تفریط دوری کند و در عین نگاه عقلانی و منطقی، دیدگاهی عاشقانه داشته باشد. ما قبل از شروع عزاداری ها با مداحان برنامه جلسه توجیهی میگ ذاریم و در صورت تخطی از خواسته هایمان، دیگر از آن مداح در برنامه هامان استفاده نمی کنیم.

عاشوراییان بابت نظام یافتگی و تشکیلات منظمی که دارد، از بقیه برنامه های مذهبی جداست. این مجموعه برای خود هیات موسسانی دارد و فعالیت های مختلف میان معاونان مجموعه تقسیم کار شده است.

کار هیاتی کردن به معنای فقدان تشکیلات منظم، هم معایبی دارد و هم محاسنی. خوب است، چون دیگر اسیر بوروکراسی حاکم بر تشکیلات نظام یافته نمیشویم، شاید رنجش ها و آرزدگی ها هم این طوری کمتر شود؛ اما از آن نظر عیب دارد که کار چندان نظمی پیدا نمیکند و به گونهای در دقیقه 90 پیش می رود. دیگر تکلیف کسی به طور دقیق مشخص نیست و آن قدرها هم نمی توان از کسی بابت ضعف یا سهل انگاری هایش سوال و جواب کرد به همین خاطر ما در مجموعه عاشوراییان ترجیح دادیم در فضایی دوستانه و به دور از رییس و مرئوس بازی های مادی، تشکیلاتی منظم و سازمانیافته بنا کنیم این طوری هم اتلاف نیروی کارمان خیلی کمتر شده، هم بهره وریمان بیشتر شده و هم در عمل نشان دادهایم که می توان برای برگزاری مراسم مذهبی هم کار تشکیلاتی کرد و موفق بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 4 =