صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » هیئت‌های سکولار آفت مراسم‌های اباعبدالله الحسین(ع)

هیئت‌های سکولار آفت مراسم‌های اباعبدالله الحسین(ع)

در هیئت سکولار در مباحث منبرها نسبتی از سیاست و اسلام دیده نمی‌شود که این برخلاف رکن اساسی نهضت حسینی است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ هرساله با فرارسیدن ماه محرم الحرام کشور ما سراسر سیاه‌پوش شده و رنگ و بوی خاصی به خود می‌گیرد. در این زمان می‌توان جلسات سوگواری آن حضرت را در تک‌تک کوچه و خیابان‌های شهر و روستاهای کشورمان مشاهده کرد.

اما آنچه مسلم است مطالبی هست که توسط روحانیت و روضه‌خوان آن مجلس به عزاداران گفته می‌شود که انتظار می‌رود این مطالب در راستای اقامه امر سيدالشهداء(ع) و مبتنی بر اهداف و آرمان‌های نهضت حسينی باشد که متاسفانه در سال‌های اخیر جریان‌هایی تلاش کرده‌اند تا هیئت‌های مذهبی را از اصل خود جدا کنند که این جریان‌ها را رهبر انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای «تشیع انگلیسی» یاد کرده‌اند. آنان خط مشیی را ترسیم کردند که آن را می‌توان «هیئت سکولار» نامید.

در هیئت سکولار در مباحث منبرها نسبتی از سیاست و اسلام دیده نمی‌شود که این برخلاف رکن اساسی نهضت حسینی است. از دلایل اصلی قیام عاشورا تکیه فاسدین ناخلفی بود که حکومت را به‌دست گرفته و به جایگاه ائمه اطهار، نشسته بودند؛ با این حال آیا می‌توان امروز به مسائل جهان بی‌تفاوت باشیم؟ آیا می‌توان از خون‌هایی که شمر و یزید‌های زمان می‌ریزند بی‌تفاوت ماند و آیا می توان از کنار ظلم هایی که بر مردم یمن، فلسطین و میانمار و نیجیریه روا می شود بی تفاوت گذشت.

در هیئت‌هایی که از درون آنان انسان‌های مؤمن و وارسته در خدمت انقلاب و ارادتمند و پا به کار در زمان غيبت امام زمان «عج» بيرون نيايد، با هيئت‌های اهل بیت«ع» فرسنگ‌ها فاصله دارد.

سخنان رهبر حکیم انقلاب در خصوص هیئت‌های سکولار همیشه باید نصب العین همه ما باشد که فرمودند «هيئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هيئتِ امام حسينِ سکولار ما نداريم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسين(ع) است، يعنی علاقه‌‌مند به اسلام سياسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسين(ع) اين است. اينکه آدم در يک مجلس روضه يا هيئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سياسی بشود، اين غلط است.»

یعنی هیئت این نیست که به سیاست کاری نداشته باشد؛ چون بعضی سخنران­‌ها عادت کردند که می­‌گویند ما سیاسی نیستیم. رهبر انقلاب معتقدند این عبارت، عبارت صحیحی نیست.

ایشان فرموده‌‌اند: «یکی از خصوصیات ائمه‌ی طاهرین این بوده که همه‌ی آن‌ها مبارزین و مجاهیدن فی‌سبیل الله بودند. یکی از ائمه‌ی طاهرین را سراغ ندارید که این‌ها در موضع مجاهدت و مبارزه قرار نداشته باشد.»

اگر قرار است پرچم ضدیت با اشرافیت‌گری و دفاع از ارزش‌های اسلامی بلند شود، قیام عاشورا ظرفیت لازم و کافی پشتیبانی تئوریک و حماسی از تمام این جنبش‌ها را دارد و این‌ها همه در هیئت سکولار جایی ندارد.

هیئت سکولار از جایی به میان آمده که نهضت اباعبدالله الحسین«ع» را پنهان کرده‌اند. هیئت سکولار از ما می‌خواهد برای غربت دیروز حسین «ع» و یارانش اشک بریزیم ولی برای غربت امروز حسین «ع» بی تفاوت بمانیم و سکوت کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت − چهار =