صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » جزئیاتی از هزینه‌های پیاده‌روی اربعین ۱۴۰۱+ توصیه‌های مهم برای سفر

جزئیاتی از هزینه‌های پیاده‌روی اربعین ۱۴۰۱+ توصیه‌های مهم برای سفر

هزینه‌هایی که برای سفر به عراق و شرکت در راهپیمایی اربعین نیاز دارید.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۳ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ با نزدیک شدن به ایام اربعین بسیاری از مردم ایران خود را برای پیاده روی اربعین که یک حماسه و نمادی از عشق و ارادت به سالار شهیدان امام حسین(ع) است آماده می کنند.

سنت پیاده روی اربعین از عراقی ها به ایرانی ها رسیده، عراقی ها حدود دو هفته مانده به اربعین از شهرهای مختلف عراق به مقصد کربلا و زیارت امام حسین(ع) حرکت می کنند و در راه هم در موکب هایی که در روستاها و شهرها ایجاد شده استراحت می کنند.

راهپیمایی اربعین در زمان صدام با محدودیت هایی روبه رو و متوقف شده بود اما پس از سرنگونی حکومت بعث، عراقی ها این سنت دیرینه خود را پر رنگ تر ادامه دادند و در این میان ایرانی ها که در عشق به امام حسین(ع) بی نظیرند هم حضور پرشوری در این راهپیمایی پیدا کردند.

ایرانی ها و دیگر زائران که از کشورهای دیگر به عراق می آیند با احترام مورد استقبال مردم عراق قرار می گیرند و در طول این سفر در موکب ها پذیرایی می شوند؛ البته ایرانی ها در پذیرایی از زائران هم در کنار عراقی ها قرار گرفتند.

* زیارت قبر حسین، روزی را زیاد و بلاهای سخت را دفع می کند

بنا به روایات متعدد، کسی که به زیارت امام حسین(ع) برود، اولاً هزینه ای که صرف کرده برمی گردد، ثانیاً رزق و روزیش زیاد می شود. بنابراین با رفتن به زیارت حسین(ع)، بیشتر می توانیم به فقرا کمک کنیم.

امام صادق(ع) می فرمایند: زیارت حسین رزق را زیاد می کند، و آن چه برای زیارت هزینه کرده باشد، برمی گردد؛ همچنین امام باقر(ع) می فرمایند: شیعیان ما را به زیارت قبر حسین امر کنید. زیارت قبر حسین، روزی را زیاد و بلاهای سخت را دفع می کند.

در این میان روایتی از امام صادق(ع) در فضیلت زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده خواندنی است که فرمودند:«کسی که پیاده زیارت کند آن حضرت را، خداوند به هر قدمی که برمی‌دارد یک حسنه برایش نوشته، و یک گناه از او محو می‌فرماید، و یک درجه مرتبه ‏اش را بالا می‌برد و وقتی به زیارت رفت، حق‌تعالی دو فرشته را موکّل او می‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد هست را ننویسند و وقتی برگشت با او وداع کرده و به وی می‌گویند: ای ولی خدا! گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد نمود.» (کامل الزیارت ص ۱۳۴)

*هزینه دریافت گذرنامه 204 هزار تومان است

کسانی که قصد شرکت در راهپیمایی اربعین در عراق را دارند باید در ابتدا برای دریافت گذر نامه اقدام کنند که هزینه دریافت گذرنامه طبق آخرین اطلاعاتی که نیروی انتظامی منتشر کرده، حدود ۲۰۴ هزار تومان است که زنان متاهل حدود ۱۰۰ هزار تومان بابت اجازه‌نامه محضری از طرف همسر، اضافه بر این مبلغ پرداخت می‌کنند.

*هزینه رسیدن به مرز با خودرو شخصی؟

بعد از فراهم کردن مقدمات سفر می توانید با خودرو شخصی و یا وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مرز اقدام کنید، اگر بخواهید از خودرو شخصی استفاده کنید هزینه سوخت، عوارض اتوبان در طول مسیر و در شهرهای مرزی هم پارکینگ های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها رایگان و برخی از ۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای استفاده از آن باید پرداخت کنید، برخی از شهروندان در شهرهای مرزی برای اینکه در ثواب این راهپیمایی شریک شوند حیاط خانه خود را به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می دهند تا آن ها برای پارکینگ از آن استفاده کنند.

با توجه به شلوغی مسیر و همچنین انبوه خودروهایی که به مرز می رسند پیشنهاد می شود برای این سفر از خودروهای شخصی استفاده نکنید و سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی رفاه و آسوده خاطری بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

*کرایه اتوبوس از ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای رسیدن به پایانه های مرزی

اگر برای رسیدن به مرز از اتوبوس استفاده کنید، برای مرز مهران از استان های مختلف بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان و برای مرزهای چزابه و شلمچه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان حدوداً باید پرداخت کنید؛ در اصفهان نرخ کرایه ها در حال حاضر برای اتوبوس های وی ای پی ۱۹۵ هزار تومان است، اما در روزهای منتهی به سفر افزایش خواهد داشت.

*تاکسی های اینترنتی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون نهصد هزار تومان

همچنین نرخ تاکسی‌های اینترنتی از مبدا اصفهان تا مرز مهران بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون نهصد هزار تومان است.
همچنین از اصفهان تا مرز شلمچه و چذابه از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد.

شما خود را با هر وسیله ای که به شهرهای مرزی برسانید بعد از اینکه از وسیله حمل و نقل عمومی پیاده شدید باید خود را به پایانه های مرزی برسانید که باید از وسایل عمومی در نظر گرفته شده استفاده کنید؛ در سالیان گذشته این وسایل به صورت رایگان خدمات ارائه می دادند اما در سال گذشته تعدادی از آن ها مبالغی از ۵ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان را دریافت می کردند.

با ورود به کشور عراق هزینه های کرایه در این کشور از هزینه های اصلی در راهپیمایی اربعین است که قیمت های زیر تقریباً محدوده قیمت ها را مشخص می کند، اما عرضه و تقاضا این قیمت را تحت شعاع خود قرار می دهد. نرخ هر هزار دینار عراقی در حال حاضر بین ۱۹ تا ۲۱ هزار تومان است.

*نرخ کرایه های مرز تا نجف برای یک نفر

اگر قصد داشته باشید ون کرایه کنید، باید هزینه 17 هزار دینار بپردازید. این کرایه معادل 408 هزار تومان است. همچنین هزینه کرایه تاکسی از مرز مهران تا شهر نجف اشرف برای هر نفر 25 هزار دینار است. از آنجایی که هر هزار دینار در آن زمان تقریبا با 24 هزار تومان است پس باید 600 هزار تومان برای تاکسی از مهران تا نجف بپردازید. هزینه کرایه از شهر نجف تا کربلا با اتوبوس و ون 3 هزار و 500 دینار که این مقدار برابر با 84 هزار تومان است و ماشین‌سواری چهارنفره، برای هر نفر 6 هزار دینار است که معادل 144 هزار تومان می‌شود.
مابقی مرزها نیز قیمت‌ها تقریبا مشابه می‌باشد و فرق آنچنانی ندارد.

عتبه حسینی برای اربعین ایستگاه‌هایی را تعیین کرده و ون‌هایی را با قیمت مصوب برای جابه‌جایی و گشت زائران در بین زیارتگاه‌های نجف و کربلا اختصاص داده است.

*برای سفر اربعین 100 تا 200 هزار دینار عراقی همراه داشته باشید

همراه خود «دینار» داشته باشید، سال‌های گذشته زائرانی که فقط پول ایرانی همراه داشتند، برای تبدیل ارز در عراق با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه شدند.

*هزینه های که بهتر است بدانید:

هر بطری آب معدنی کوچیک ۲۵۰ و بطری بزرگ ۵۰۰ دینار

هر قرص نان ۱۲۵ تا ۱۵۰ دینار

ساندویچ فلافل ۷۵۰ دینار

برای سه وعده غذایی در یک روز که در غیر ایام دایر بودن موکب ها در عراق هستید به طور متوسط برای یک نفر روزانه مبلغ ۳.۵۰۰ تا ۴.۰۰۰ هزار دینار حداقل لازم دارید.

*هزینه اسکان در عراق برای زائران چگونه است؟

برای اسکان در کشور عراق موکب های زیادی در شهرهای زیارتی ایجاد شده است و حتی بسیاری از عراقی ها زائران اربعین را در خانه خود اسکان می دهند و با جان و دل از آن ها پذیرایی می کنند اما ممکن است شما نتوانید از آن ها به هر علت استفاده و یا بخواهید از هتل ها و اماکن استیجاری استفاده کنید که از ۱۵۰ هزار تومان به بالا برای هر نفر را به ازای هر شب باید بپردازید که با توجه به امکانات و دوری و نردیکی به حرم متغییر خواهد بود.

*وسایل موردنیاز برای پیاده روی اربعین

۱– به هیچ وجه با خودتان چمدان‌ها و ساک‌های بزرگ و حجیم نیاورید (به خصوص خانم‌ها به این نکته توجه داشته باشند!)، بلکه یک کوله پشتی راحت و متوسط انتخاب کنید.۲- بهتر است کوله پشتی‌هایی انتخاب کنید که به قول کوهنورد‌ها حداکثر چهل لیتری هستند و چه بهتر که شستی هم داشته باشند و بندشان پیش سینه هم داشته باشد که بتواند کوله را به خوبی روی پشت، فیکس کند.

۳- در همین کوله پشتی از آوردن بار‌های سنگین و کمرشکن خودداری کنید؛ مسیر نجف به کربلا حدود ۸۵ کیلومتر است و بار سنگین، شما را از پا درمی آورد.

۴– همرا داشتن یک مفاتیح که اعمال زیارتی نجف و کوفه و کربلا را داشته باشد یا کتاب‌های مخصوصی که فقط این اعمال را ذکر کرده اند. به مفاتیح نصب شده روی گوشی هایتان اعتماد نکنید؛ بعید است بتوانید آن‌ها را داخل حرم‌های مطهر یا مسجد کوفه ببرید.

۵- یادتان هم باشد که در این مسیر، مدیران موکب‌های بین راه، آن قدر با کرامت با شما برخورد می‌کنند که لازم نباشد با خودتان خوراکی‌های زیاد و متنوع بردارید؛ بنابراین هیچ خوردنی در کوله پشتی خود بر ندارید مگر اینکه فرزند شیرخواری داشته باشید یا خدای نکرده به خاطر نوع خاصی از بیماری به دارو نیاز داشته باشید که برای آن باید تمهیدات لازم را بیندیشید.

۶- البته همراه داشتن مقداری مویز و کشمش و مغز‌های خوراکی برای زمان پیاده روی به خصوص در هوای نسبتاً سرد شب برای تأمین انرژی توصیه شده است.
۷- حساب لیموترش و نمک، سواست. لیموترش را حتماً همراه داشته باشید و قبل از مصرف غذا‌های گوشتی روی آن‌ها چند قطره بچکانید تا از مسمومیت‌های احتمالی پیشگیری کنید.

۸- با این حال، اگر بار و بندیل زیادی دارید و هیچ چاره‌ای هم از آوردنش ندارید، برای اینکه در طول مسیر خودتان یا همراهانتان اذیت نشوید، بهترین کار این است که یک کالسکه بچه با خودتان بیاورید و بارهایتان را روی آن بگذارید و با این وسیله آن‌ها را حمل کنید!

۹- در صورت امکان، از به همراه داشتن وسایلی از قبیل لپ تاپ، تبلت و هرگونه اشیای قیمتی، پرهیز شود، در غیر این صورت، به خاطر حفظ و نگهداری، هنگام بازرسی‌ها و تحویل به امانات و… دردسر زیادی برای زائر ایجاد می‌شود. استفاده از کوله پشتی برای حمل مختصر وسایل همراه، مناسبتر و راحت‌تر است.

۱۰- برای بین راه، مشکلی برای اسکان ندارید، چون موکب‌های فراوانی هستند که شما را با اصرار دعوت به ناهار و شام و استراحت و… می‌کنند. با این همه، سعی کنید پتو‌های بزرگ و حجیم و سنگین با خودتان نیاورید تا اذیت نشوید. بهترین چیز این است که از همین پتو‌های سبک سفری تهیه کنید تا در صورت لزوم از آن برای گرمایش خود بهره بگیرید.

۱۱- حتماً یکی دو تا ملحفه سبک سفید تمیز و نیز چند ماسک یک بار مصرف با خودتان بیاورید.

۱۲- استکان یا لیوان کوچک دسته دار (برای چای خوردن در طول مسیر)، خمیردندان کوچک سفری و صابون کوچک، ژل ضد عفونی و چند شامپوی کوچک هتلی، مهر و جانماز کوچک و خودکار روان و کاغذ یا دفترچه یادداشت کوچک برای نوت برداری از اتفاقاتی که فراوان است و دیگر تکرار نمی‌شود و به احتمال زیاد فراموششان می‌کنید، از ضروریات است.

۱۳- داشتن کلاه خیلی به شما کمک می‌کند، چون هوا به شدت متغیر است و بالا پائین می‌شود. پیشنهاد می‌شود کلاهی انتخاب کنید که گوش هایتان را هم بپوشاند و اگر لبه دار هم باشد که بهتر؛ برای در امان بودن از آفتاب و نور شدید، عالی است. برخی آوردن یک چتر کوچک یا عصای کوهنوردی را هم توصیه می‌کنند، اما دقت داشته باشید که بارتان را خیلی سنگین نکنید و جوری نشود که مثلاً همین عصا در کربلا دست و پا گیرتان شود؛ به خصوص اگر محل اسکان نداشته باشید.

۱۴- حتماً دو سه تا چفیه (ترجیحاً مدل سرداری) و یک حوله متوسط (استخری کوچک) بیاورید. این چفیه‌ها برای پوشاندن سر و گردن، خشک کردن دست و صورت و انداختن روی بالش‌های خواب و خیلی موارد دیگر کاربرد دارند. برای بسیاری از افراد، کار حوله را هم می‌کند و می‌توان از حوله استخری صرف نظر کرد تا بارتان سبکتر باشد. یک سربند هم با خودتان بردارید.

*نکات مهم در پیاده روی اربعین

۱- مسئله کفش خیلی برای پیاده روی مهم است. اگر امکان تهیه کفش‌های خوب را ندارید، بهتر است از کفش‌های تازه خریده و نو در این مسیر استفاده نکنید. کفش‌های کتانی معمولی هم علی رغم آنکه راحت‌تر به نظر می‌رسند شاید بهترین گزینه نیستند. بهتر است از کفش‌های سبک پیاده روی استفاده کنید. در میان گزینه‌های درجه دو، دمپایی البته بهتر و راحت‌تر است، اما دمپایی هم از آن پلاستیکی‌های زمخت نباشد؛ بلکه لاستیک نرم و منعطفی داشته باشد.

۲- بسیاری از باتجربه‌ها هم هستند که توصیه می‌کنند اگر بتوانید بدون پاپوش حرکت کنید راحت‌تر هستید، به خصوص اگر از بخش کناره و غیرآسفالت جاده حرکت کنید که بسیار کمتر خسته می‌شوید و پاهایتان هم کمتر اذیت می‌شود. حتی اگر با کفش یا دمپایی هستید هم سعی کنید از مسیر خاکی کناره و نه آسفالت حرکت کنید تا خستگی کمتری به سراغتان بیاید.

۳- یک سری دارو‌های گیاهی و شیمیایی افزایش دهنده و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند که می‌توانید با مراجعه به داروخانه، آن را تهیه کنید و قبل از سفر، سیستم عمومی خودتان را تقویت کنید. اگر بتوانید روزی یک قرص جوشان مولتی ویتامین یا قرص معمولی مولتی ویتامین ترجیحاً اصلی اش را از همین الان تا یک هفته بعد از سفر میل کنید، کمک زیادی می‌کند که مریض نشوید.

۴- در عین حال همراه داشتن یک مقداری عسل هم به همه توصیه می‌شود. یک مقدار عسل خوب طبیعی را در یک بطری نوشابه ۳۰۰ سی سی بریزید. بطری‌های آب معدنی شکننده‌تر و وارفته‌تر است، اما بطری کوچک دلستر محکم‌تر است و نشت نخواهد کرد.

۵- چند چسب زخم و وازلین یا پماد مخصوص ترک خوردگی یا تاول هم همراهتان باشد بد نیست؛ هر چند اکیپ‌های امدادی عراقی اکثراً به این کار می‌پردازند.

۶- شاید در تذکرنامه‌های دیگر کسی به این موارد اشاره نکند، اما به هر حال، عرق سوز شدن در این مسیر طولانی راه رفتن، طبیعی است. مالیدن روغن زیتون به تنهایی یا مخلوطش با یک سری از گیاه‌هایی که شمالی‌ها استفاده می‌کنند بهترین درمان برای عرق سوز است. توصیه می‌شود قبل از راهپیمایی و در طول مسیر به صورت منظم با روغن زیتون، نواحی مورد نظر را چرب کنید. این توصیه به کسانی که کمی چاق ترند بیشتر تأکید می‌شود. در این زمینه پودر بچه (تالک) و کرم کالاندولا و ویتامین AD هم توصیه شده است.

۷– خیلی مهم است لباس هایی که تماس مستقیم با پوستتان دارد حتماً از جنس پنبه‌ای باشد تا بتواند عرق بدن را جذب کند. پیشنهاد مشخص هم اینکه اگر می توانید هر چند تا لباس بر می‌دارید از کهنه هایش بردارید که هر جا حمام کردید بتوانید با خیال راحت، قبلی را دور بیندازید. چرا که در این چند روز خیلی فرصت یا حوصله یا جایی برای شستن یا پهن کردن لباس نخواهید داشت. تعداد زیاد هم بر ندارید که بالاخره هر کدام وزنی دارد و خسته می‌شوید.

۸- دستمال مرطوب، گزینه بسیار بسیار مهمی است. همین طور پد الکلی. اولی خیلی سریع می‌تواند شما را رفرش و سر و صورتتان را تمیز کند و بوی عرق بدنتان را بگیرد؛ و پد الکلی هم برای مواردی که احتیاج به ضدعفونی سریع داریم مثل شیر آب، دستشویی، قاشق، چاقو و… خیلی اهمیت دارد و می‌تواند خیلی سریع کارتان را راه بیندازد.

۹- حمیان‌های مسافرتی حاجیان یا کیف‌های زیرلباسی مدارک که برخی شرکت‌های مشهور تولید می‌کنند، همراهان بسیار کارامد و مفیدی است. در طول سفر، بیش از همه چیز، مواظب گذرنامه هایتان باشید. پول را می‌شود از کسی قرض کنید، اما اگر گذرنامه تان را گم کنید به گرفتاری شدیدی دچار می‌شوید.

۱۰- به هر حال خوب و بد همه جا هست. محض احتیاط پول و دلار و تومن و دینار‌ها و اشیای قیمتی تان را توی جیب‌های دم دست قرار ندهید و همه آن‌ها را در یک جیب یا یک کیف نگذارید که اگر به هر دلیلی آن‌ها را از دست دادید، برای خودتان و همراهانتان مشکل ایجاد نکنید.

۱۱- معمولاً صبح اول وقت موقع حرکت، هوا سرد است و به تدریج، هم هوا گرم می‌شود و هم راهپیمایان عرق می‌کنند. بهتر است به جای کاپشن و پالتو‌های بزرگ و دست و پا گیر، از دو سه تا لباس متوسط و یک کاپشن معمولی استفاده کنید تا در موقع حرکت هر چه گرمتر شدید، یکی از این پیراهن‌ها یا بلوز‌های معمولی را کم کنید.

۱۲- از قرار دادن مدارک و پول در جیب عقب شلوار پرهیز شود و بهتر است در جیب داخل که دارای دکمه و زیپ است، قرار گیرد. در صورت امکان از کیف‌های کمری یا گردن آویز استفاده شود.

۱۳- کتاب‌های صوتی مرتبط و برخی شعر‌ها یا سخنرانی‌ها و مرثیه خوانی‌های برگزیده خوب را دانلود کنید و در گوشی همراهتان بریزید تا در طول مسیر، حال و هوایتان هر چه بیشتر عاشورایی باشد. هر چند در طول مسیر در و دیوار و هر صحنه، بهانه‌ای برای روضه و گریه و اشک است. پیشنهاد مشخص، «تزورونی» ملا باسم است که با زیرنویس فارسی آن در شبکه‌های اینترنتی موجود است.
۱۴- شارژرتان یادتان نرود. اگر دوربین هم می‌برید، شارژر دوربین بیشتر یادتان می‌رود! توجه داشته باشید با وجود اینکه مراکزی برای شارژ در طول مسیر تعبیه شده و تخته برق و پریز گذاشته اند، ولی مسئله شارژ مسئله طاقت فرسایی است، خصوصاً برای کسانی که اسمارت فون دارند و دوست دارند عکس بگیرند و تلفنی بزنند و وارد شبکه اجتماعی بشوند، توصیه می‌کنم یکی از این دیوایس‌های خازن شارژر با خودشان بردارند.
۱۵- با همه این تذکرات، بسیاری از دوستان بوده اند که تنها با یک کیف کمری و بدون هرگونه بار و وسایل و تجهیزات و… به این سفر آمده و برگشته اند و اگر نیازی به چیزی پیدا کرده اند، در شهر‌های زیارتی خریده اند و راحت‌ترین راهپیمایی را داشته اند!

۱۶- همراه داشتن چند کیسه زباله (سایز بزرگ) توصیه می‌شود. این کیسه‌ها در صورت بارندگی برای شما نقش بارانی بسیار خوب و راحتی را ایفا می‌کنند. علاوه بر آن می‌توانند بار و بندیل (مثلا پتوی) شما را هم از خیس شدن حفظ کنند. در مواقعی که ممکن است محل نشستن یا خوابیدن شما تمیز یا خشک نباشد به عنوان حایل بین زمین و زیرانداز شما عمل می‌کنند. از طرفی وزن و حجم چندانی هم ندارند و حتی در جیب شما هم جا می‌شوند.

امیداوریم تمام زائران اربعین سفر خوبی را داشته باشند و در این سفر زمینه ساز ظهور با کسب معرفت سفر خود را به پایان برسانند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 3 =