صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » لزوم تغییر در میزان و نحوه مصرف مواد پلاستیکی/ باید به دوران استفاده از «زنبیل» برای خرید برگردیم!

لزوم تغییر در میزان و نحوه مصرف مواد پلاستیکی/ باید به دوران استفاده از «زنبیل» برای خرید برگردیم!

به نظر می رسد در نقطه ای هستیم که نیاز است میزان و نحوه استفاده ما از مواد پلاستیکی تغییری اساسی داشته باشد و با تغییر الگو و سبک زندگی مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته مصرف اینگونه وسایل را به حداقل برسانیم تا مضررات این استفاده را کاهش دهیم

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ پیشرفت تکنولوژی و اختراع وسایل مدرن و کشف مواد مختلف شیمیایی که با شتاب فراوان صورت گرفته زندگی انسان را متحول کرده است اما این اختراعات و کشفیات، خالی از آسیب نبودند و در برخی موارد اگر مضرات آن را در دراز مدت محاسبه کنند چه بسا که آسیب های آن برای سلامتی انسان و حیات کره خاکی بیشتر باشد و شاید یکی از این موارد کشف انواع پلاستیک واستفاده گسترده از این مواد باشد.

استفاده از وسایل پلاستیکی به خاطر ویژگی های خاص خود مانند سبکی، مقاوم در برابر شکستگی و آسانی حمل مواد غذایی و دیگر محسنات آن در نیم قرن اخیر به شدت رشد کرده و استفاده از تجهیزات پلاستیکی در صنایع بزرگ خودروسازی و پزشکی، بسته بندی و نگهداری مواد غذایی تولیدی در کارخانه جات و استفاده خانگی در بسته بندی و فریز کردن مواد غذایی و خرید های روز مره خانواده همه مورد استفاده قرار گرفته است.

اما همین پلاستیک که در انواع مختلف تولید و برای آسایش و رفاه جامعه انسانی مورد استفاده همه ما است مضرات بیشمار آن بر کسی پوشیده نیست؛ شاید اکثر ما هنگام عبور از جاده های اطراف شهرها کیسه های بزرگ و کوچک را دیده باشیم که اطراف بوته ها و سنگ های اطراف جاده و بیابان پراکنده شده اند و بی توجه با نگاهی عادی از کنار آن می گذریم در حالی که همین کیسه ها ی پلاستیکی رها شده، آثار مخربی در طبیعت برای سلامت حیوانات که ممکن است از آن تغذیه کنند و یا با تجزیه آن و رها شدن سموم آن بر آب و خاک سلامت انسان را در دراز مدت به خطر می اندازد.

کارشناسان زیادی بروز انواع سرطان، ناباروری و بیماری های بسیار دیگر را براثر سموم موجود در ابزار پلاستیکی مورد استفاده در صنایع بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی می دانند، اما با این حال هر روز دامنه استفاده از آن ها در زندگی ما بیشتر می شود؛ ساده ترین و همگانی ترین کاربرد پلاستیک در انجام خریدهای روزانه خانواده ها و بسته بندی و فریز کردن مواد غذایی و استفاده از ظرف یکبار مصرف است.

ظرف و لیوان های یک بار مصرف برای مصارف و نگهداری غذا و نوشیدنی سرد است اما ما بی توجه به آن، موادغذایی با حرارت بالا را در آن می ریزیم در لیوان های یک بار مصرف چای و نوشیدنی داغ می خوریم و با علم به این مضرات از آن استفاده می کنیم.

روزگاری نه چندان دور فروشندگان میوه و سبزی با صدای آهنگین «خونه دار و بچه دار زنبیل و بردار بیا» خریداران مایحتاج خانگی زنبیل به دست یا کیسه های کنفی را راهی خانه می کردند، امروز وجود انواع کیسه ها و بطری های بزرگ و کوچک با جذابیت و وفور و تنوع زیاد آسایش به ارمغان آورده است اما غافلیم که این آسایش به سلامتی انسان و بهداشت طبیعت چه آسیب های جبران ناپذیری دارد و اثرات زیانبار آن چه فاجعه ای به بار خواهد آورد.

مواد خوراکی را با دقت بررسی می کنیم که سالم و بهداشتی تهیه شده باشند تمیز می شوریم از جای مطمئن خرید می کنیم و در نهایت در کیسه های پلاستیکی بسته بندی و نگهداری می کنیم و در معرض سموم اثبات شده ای که از پلاستیک به مواد غذایی منتقل می شود قرار می دهیم.

به نظر می رسد در نقطه ای هستیم که نیاز است میزان و نحوه استفاده ما از مواد پلاستیکی تغییری اساسی داشته باشد و با تغییر الگو و سبک زندگی مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته مصرف اینگونه وسایل را به حداقل برسانیم تا مضررات این استفاده را کاهش دهیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده + یک =