صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » بیش از پنجاه درصد قتل ها، در نزاع اتفاق می افتد/ یکشنبه ها بیشتر تصادف می شود

بیش از پنجاه درصد قتل ها، در نزاع اتفاق می افتد/ یکشنبه ها بیشتر تصادف می شود

فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه بیش از پنجاه درصد قتل ها، در نزاع اتفاق می افتد گفت: در ارتباط با مهار جرائم و کنترل آن، دستاوردهای خوبی را در چهار ماهه اول سال داشتیم که نسبت به روند جرائم در سطح کشور وضعیت مان مطلوب تر است.

تاریخ انتشار: ۱۹:۲۰ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ سردار محمدرضا میرحیدری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علی رغم تمام مشکلاتی که دشمنان در مسیر حرکتش ایجاد کرده اند، در یک شرایط  و جایگاه ویژه ای قرار دارد و نقش و تاثیر آن در منطقه و فرا منطقه ای شکل گرفته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان بیان کرد: در سطح استان با توجه به حمایت و عنایت مردم در رابطه با وضعیت امنیتی، در وضعیت قابل قبول قرار داریم و با تعاملاتی که بین دستگاه های امنیتی وجود داشته، در ارتباط با مهار جرائم و کنترل آن، دستاوردهای خوبی را در چهار ماهه اول سال داشتیم که نسبت به روند جرائم در سطح کشور وضعیت مان مطلوب تر است.

* آمارهای 4 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه 

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه پلیس آگاهی در این مدتی که از سال جدید گذشته است، نسبت به مدت مشابه در ارتباط با برخورد با باندهای سرقت 1/5 درصد افزایش عملکرد و در دستگیری سارقین 2/7 درصد رشد داشته است و وقایع سرقت با اینکه در دو سال اخیر روند کاهشی بود، متاسفانه در سال 1401 رشد 3/7 درصدی داشت.

میرحیدری بیان داشت: درخواست داریم برابر دستورالعملی که شورای امنیت کشور ابلاغ کرده، سهم دستگاه ها در بحث کنترل سرقت دیده شود و دستگاه ها خودشان را در حق مردم مسئول بدانند؛ متاسفانه می بینیم روند سرقت در بخشی از دستگاه ها مانند حوزه مخابرات یا اداره برق در حال افزایش است و ضرر آن به بیت المال و مردم است، نیاز است دستگاه های مسئول در پیشگیری و کنترل و دفاع از بیت المال همت بیشتری داشته باشند که باید در قرارگاه سرقت موضوع پیگیری و انجام شود.

میرحیدری با بیان اینکه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کشف وقوع شش درصد کاهش داریم، خاطرنشان کرد: در جرائم خشن که شامل سرقت به عنف و سرقت مسلحانه است، میزان سرقت به عنف تغییری نداشته ولی کشف سرقت به عنف 32 درصد و کشف به وقوع نیز 33/2 کاهش داشته ایم، در زمینه سرقت مسلحانه نیز نسبت به سال قبل افزایش داشتیم.

وی با اشاره به اینکه این آمار نگران کننده بود اما کل چهار باندی که در این زمینه در سطح استان فعالیت داشتند، دستگیر شدند، افزود: در چهار ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کشف به وقوع در سرقت مسلحانه 51 درصد افزایش داشته که تعدادی از سرقت های مسلحانه دیگر استان ها نیز توسط این باندهایی که دستگیر شدند، کشف شد.

سردار محمدرضا میرحیدری اظهار کرد: در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه جعل ۱۶/۴ درصد کاهش و کشف به وقوع در این زمینه ۵/۵ درصد کاهش دارد، کلاهبرداری 7/8 درصد افزایش داشته و کشف به وقوع ۲/۸ افزایش داشته است، در جرائم جناحی روند نگران کننده است، در قتل پنجاه درصد افزایش وقوع داریم که کشف به وقوع ۳۱ درصد کاهش داشته است اما کشف نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش دارد.

* بیش از پنجاه درصد قتل ها، در نزاع بوده است

میرحیدری با بیان اینکه بیش از پنجاه درصد قتل ها، در نزاع بوده است، توضیح داد: تجاوز به عنف ۲۳/۷ درصد کاهش داشته و در کشف به وقوع ۸/۲ درصد کاهش داریم، در حریق عمدی ۶۲ درصد کاهش و کشف به وقوع در این زمینه ۳٣ درصد کاهش دارد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در ارتباط با حوزه پلیس فتا در این مدت ۱۳۰۷ سایت مجرمانه در فضای مجازی رصد و شناسایی شده که ۲۹ درصد کاهش را در این زمینه شاهد هستیم، سایت های مجرمانه غیر قابل پیگیری ۷ درصد افزایش فعالیت در رصد این حوزه بوده است.

وی افزود: همکارانمان در این مدت شش طرح عملیاتی اجرا کردند که ٨٨۶ سایت مجرمانه را شناسایی و به مقامات قضایی معرفی کردند که با آنها برخورد شده است.

به گفته این مقام مسئول، طرح های مقابله با ترویج مقابله با خشونت و اراذل اوباش ۸۲ مورد رصد شده است و ۴۵۶ مورد نیز برخورد شده است، در خرید فروش سلاح و مهمات در فضای مجازی ۳۹۴ مورد رصد بوده که با ۲۳۹ مورد برخورد شده است، طرح ذوالفقار در خردادماه سال جاری اجرا شد که ۲۰۵ مورد رصد شده است.

میرحیدری توضیح داد: طرح کشوری در پلیس فتا اجرا شده است که در آن ۳۲۰ مورد رصد در مورد فروش داروهای غیر مجاز انجام و با تعدادی از آنها برخورد شد، آرایشگران زنانه ای که در انعکاس عملکرد خود رعایت ضوابط نمی کردند 230 مورد رصد شده است.

سردار محمدرضا میرحیدری با اذعان به اینکه ۸۰ مورد صفحات مستهجن رصد و عمده آن بسته شده است، عملکرد را نشان دهنده عزم جدی پلیس در برخورد با ناهنجاری ها و تبلیغات فضای مجازی دانست و افزود: از 811 واحد صنفی اینترنتی بازدید نظارتی و آموزشی شده که نسبت به مدت مشابهه سال گذشته 23 درصد رشد داشته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان عنوان کرد: تعداد ۳۶۱ عنوان کسب و کار اینترنتی شناسایی شده که نسبت به سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است، در زمینه آموزش و پیشگیری ۴۶ مورد جلسه آموزش همگانی با موضوع آسیب های موجود در فضای مجازی و ارتقاء سواد رسانه ای تشکیل و ۱۷۴ محتوای آموزشی که بیشتر جنبه پیشگیرانه داشته است، منتشر شده است.

میرحیدری با بیان اینکه نزدیک‌ به ۳۴ هزار تماس با سامانه فوریت های پلیس فتا انجام شده است که بیشتر جنبه مشاوره تخصصی داشته است، تصریح کرد: روند رسیدگی به پرونده های سایبری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل در ارتباط با وقایع ۲۹/۷ دهم درصد و در زمینه کشف نیز ۴۴/۲ درصد افزایش داریم که کشف به وقوع ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در کلاهبرداری رایانه ای ۴ درصد کاهش وقوع داریم و در برداشت های اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی ۸۰ درصد رشد را شاهد هستیم، در دسترسی غیر مجاز به داده ها ۱۷۴ درصد و در انتشار فیلم های خصوصی و خانوادگی‌۱/۴ درصد رشد داشته است، سایر جرائم و نشر اکاذیب نیز ۱۲ درصد رشد داشته است.

* از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 11 تن مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده است

سردار میرحیدری بیان کرد: در استان اصفهان در ورود مواد مخدر با کاهش ۵٠ درصدی روبرو هستیم، در مجموع در ارتباط با کشفیات مواد مخدر، از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱ تن و ۷۷۶ کیلوگرم مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر ۱۸۷ دستگاه خودرو سبک‌ و سنگین‌ توقیف شده ۱۵ دستگاه موتور سیکلت و ۱۱ قبضه سلاح کشف شده است، عمده این مواد تریاک‌، بعد از آن حشیش، هروئین و پس از آن شیشه و مرفین است، در این زمینه دستگیری یک درصد کاهش یافته است.

میرحیدری ابراز کرد: در حوزه پلیس امنیت اقتصادی در چهار ماهه اول سال جاری، ارزش ریالی کشفیات همکارانمان ۲ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال بوده است، در همین زمینه میزان کالاهای مکشوفه 10 درصد افزایش داشته است همچنین ۵٨ مورد رصد انجام شده که تعداد پرونده متشکل در این زمینه افزایش داشته و ۴۴ درصد میزان پرونده های بالای ۱۰۰ میلیون تومان بوده که افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: تعداد متهمان دستگیر شده در زمینه حمل کالای قاچاق ۱۲ درصد افزایش و تعداد خودروهای توقیف شده نیز ۵۱ درصد رشد داشته است، در احتکار کالا نیز ارزش ریالی کالاهای محترکه ای که کشف شده ۵۶۸۹ میلیارد ریال است که ۱۸۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

سردار محمدرضا میرحیدری اظهار کرد: در زمینه تصادفات درون شهری ۲۰ درصد کاهش تلفات جانی داریم اما همچنان عدد بالایی است، علاوه بر این در زمینه تصادفات جرحی دو درصد کاهش داریم که همچنان عدد بالایی است، در مجموع، تصادفات درون شهری، روند افزایشی داشته است.

* یکشنبه ها بیشترین تصادفات را به خود اختصاص داده است

فرمانده انتظامی استان اصفهان متذکر شد: در زمینه تصادفات درون شهری نقش وسیله نقلیه سواری ۳۵ درصد و موتورسیکلت ۲۹ درصد است، بیشترین علت تصادفات ۳۴/۴ درصد نداشتن توجه به جلو است، بیشترین ساعات وقوع تصادفات بین ساعت ۱۰ شب تا ۲۴ است و بیشترین ایام تصادفات نیز روز یکشنبه است.

میرحیدری ادامه داد: در حوزه پلیس راه تلفات جانی در صحنه ۲۲ درصد کاهش، تعداد تصادفات جرحی ۱۵ درصد و تعداد مجروحان ۱۸ درصد کاهش داشته است، اما تصادفات خساراتی ۵۷ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مجموع تصادفات برون شهری 31 درصد افزایش دارد، گفت: در ارتباط با تصادفات در آزادراه اصفهان کاشان نگران هستیم که یکی از مشکلاتمان، کوتاهی شرکت‌های مجری است که نیوجرسی که باید بین اتوبان نصب می شده، نشده است.

میرحیدری از کاهش تعداد نفراتی که امسال قمه زدند نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: قمه زنی امسال هیچ تلفات جانی نداشته است و پلیس هم هیچگونه برخورد سلبی نکرده است.

وی افزود: در بحث ایجاد کمپ ماده 16 برای جمع آوری معتادان متجاهر دچار مشکل هستیم و عاجز شدیم و اگر این رویه ادامه پیدا کند روی عملکرد ما تاثیرگذار خواهد بود، اکنون قالب معتادان متجاهری که در سطح جامعه رها شده اند اصفهانی نیستند و این موضوع خوب نیست.

محمدرضا میرحیدری گفت: در سگ‌گردانی در چند وجه نارضایتی مردم را داریم، یکی از نظر بهداشتی است، که البته مسئولان بهداشتی باید اطلاع رسانی و آگاهی سازی انجام دهند و دیگر دستگاه های متولی نیز وظایف خود را در این زمینه انجام دهند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: بی حجابی یک‌معضل فرهنگی است و دستگاه های فرهنگی باید به میدان بیایند؛ عفت ایرانی از قبل از اسلام مشخص بوده است و دشمن در این زمینه بسیار فعالیت می کند و البته کم کاری خودمان را نیز باید بپذیریم، دستگاه های فرهنگی باید کمک کنند تا این فرهنگ سازی انجام شود.

وی افزود: ما در رابطه با افرادی که به صورت هدفمند و سازمان یافته در ایجاد ناهنجاری و پیاده سازی اهداف دشمن حرکت می کنند، جدی هستیم و برخورد قاطع با آنها می کنیم و همچنین با کسانی که در این زمینه و همچنان ترویج و ایجاد فساد و فحشا در حال فعالیت هستند برخورد داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 1 =