صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » هاشمی سال 76 جدید‌الاسلام بود؟!

هاشمی سال 76 جدید‌الاسلام بود؟!

مواضع این روزهای آقای هاشمی رفسنجانی راجع به مسائلی مثل تندروی، آزادی و تحجر شاید بیش از آن که برای عده‌ای خوشحال‌کننده باشد، برای آشنایان به ادبیات او در دوران زمامداری امورش تعجب‌برانگیز است. تناقض «دیدگاه هاشمی راجع به بدحجاب‌ها» تنها یکی از نمونه‌ها بود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۶

به گزارش صاحب نیوز به نقل از کیهان، مواضع این روزهای آقای هاشمی رفسنجانی راجع به مسائلی مثل تندروی، آزادی و تحجر شاید بیش از آن که برای عده‌ای خوشحال‌کننده باشد، برای آشنایان به ادبیات او در دوران زمامداری امورش تعجب‌برانگیز است. چرا که خیلی از مردمی که این روزها مواضع جدید هاشمی را می‌شنوند طی دو دهه گذشته در تریبون نماز جمعه و مصاحبه‌های او مواضع دیگری را شنیده‌اند. تناقض «دیدگاه هاشمی راجع به بدحجاب‌ها» تنها یکی از نمونه‌ها بود.

اظهارنظرهای متناقض آقای هاشمی با گذشته ظاهرا تمامی ندارد و هاشمی طی سخنانی که مدتی پیش توسط سایت او منتشر شد راجع به ماهواره صحبت کرده و ضمن انتقاد از اقدامات محدودکننده درباره آن می‌گوید: «جدید‌الاسلام‌ها به جان انقلاب و مردم افتاده‌اند، این گروه فرصت‌طلب که در دوران مبارزه حضور نداشتند، امروز قدرت را برای خودشان ابدی و مادرزادی و ارث حساب می‌کنند، اینها تصورات دیگری هم می‌توانند بکنند. چقدر تلاش شده که نگذارند در کشور اینترنت باشد. چقدر ماهواره را از بالای پشت‌بام‌ها جمع کردند و من نمی‌دانم چه تاثیری کرد؟ نه تنها از آگاهی مردم چیزی کم نکرد بلکه بر آگاهی مردم افزود، یعنی مردم فکر کردند چرا اینجوری می‌شود؟ چی درمی‌آید از این؟ چه نتیجه‌ای دارد؟ یعنی یک جایی را ما ببندیم، چندین جای دیگر را بشر باز می‌کند. یک راه دیگری پیدا می‌شود. واقعا باید موکول کنیم به عقل و تصور مردم.»

این سخنان هاشمی در حالی است که وی در سال 76 در حالی که رئیس‌جمهور بود در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا موضعی خلاف موضع امروز خود اتخاذ کرده بود. هاشمی در پاسخ به این سؤال که چرا استفاده از ماهواره در قانون منع شده؟ آیا علت آن نگرانی از علاقه‌مند شدن جوانان به سبک زندگی غربی است می‌گوید: «به هر حال آنهایی که به این قانون رای داده‌اند فکر می‌کنند که محدود کنند زیرا می‌دانند که از طریق آن سیستم‌های ارتباطی افکاری در ذهن جوانان وارد می‌شود که ما نمی‌پسندیم. در بقیه کشورها هم شما می‌بینید که این اقدام‌ها وجود دارد. الان در خیلی کشورهای اروپایی هم از تهاجم فرهنگی آمریکا و برنامه‌های شما نگرانی دارند.»

هاشمی همچنین ادامه می‌دهد: «شما هم باید قبول کنید که این گونه برنامه‌ها جوانان را دچار مشکل می‌کند، بنیاد خانواده را تضعیف می‌کند، مشکلاتی که الان در غرب وجود دارد، شما امسال نزدیک به 16 میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر تخصیص دادید. بالاخره همین موارد عامل این کارهای بد است. من شنیده‌ام باید 400 میلیارد دلار در ظرف 10سال خرج کنید، آمار زنان بی‌سرپرست و بچه‌های بی‌پدر در غرب بسیار وحشتناک است. ایدز اکنون وبای قرن ماست که خب به همین کارها مربوط می‌شود. به هر حال حفاظت اخلاقی اقدام درستی برای حکومت‌هاست.

با این حساب مشخص نیست آیا باید بر طبق مواضع امروز آقای هاشمی، دفاع آن روزهای او از ممنوعیت ماهواره را ناشی از «دل نکندن از قدرت» و یا «ابدی و مادرزادی و ارث دانستن قدرت» بدانیم و یا آن که آن را از روی درد دین و اخلاق جامعه تلقی کنیم؟ طبیعی است که نه تقوا و نه هیچ عقل سلیمی چنین حکم نمی‌کند، چرا که شاید مواضع سالیان گذشته هاشمی به مذاق امروزش خوش نیاید، اما قطعا اقدامی صحیح و قانونی مثل ممنوعیت ماهواره نه ریشه در حب قدرت هاشمی و مدافعان آن طرح، بلکه همان‌طور که او می‌گوید ریشه در تعهدی که حاکمیت برای حفظ حریم اخلاق در جامعه به دوش می‌کشد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد