صفحه اصلی » استان اصفهان » احیای دائم زاینده رود برنامه اصلی مدیریت استان است/ پروژه انتقال آب دریا به اصفهان از ماه های آینده آغاز می شود

احیای دائم زاینده رود برنامه اصلی مدیریت استان است/ پروژه انتقال آب دریا به اصفهان از ماه های آینده آغاز می شود

استاندار اصفهان با بیان اینکه احیای دائم زاینده رود برنامه اصلی مدیریت استان است و سعی داریم نگذاریم فرونشست تهدیدی برای تمدن عظیم اصفهان باشد، گفت: ما از ابتدا با طرح بن بروجن مخالف بودیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۰

به گزارش صاحب نیوز، سید رضا مرتضوی پیش از ظهر امروز در نشست خبری  با بیان اینکه بیش از ٢٠٠٠ هزار کلاس درس استانداردسازی شده است، اظهار کرد: در بخش راه پشتیبانی خوبی صورت گرفته و در یک فقره بالغ بر ٤ هزار میلیارد مصوبه در سفر اخیر رییس جمهور به تصویب رسیده که برهمین اساس قراردادهای جدید ١٩٣ کیلومتر راه جدید برنامه ریزی شده است.

استاندار اصفهان در حوزه مسکن و طرح جامع مسکن عنوان کرد: ٢٠٣ هزار واحد مسکونی سهم استان در این طرح است که سالی ٥٠ هزار واحد را باید برنامه ریزی کنیم، بالغ بر ٤٢٠ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده که در پالایش انجام شده به زیر ١٥٠ هزار نفر رسیده ایم اما در ادامه مسیر باید بررسی مجدد انجام دهیم که اگر کسی جامانده است اعتراض ها بررسی شود.

*70 درصد زمین برای طرح مسکن در استان اصفهان تامین شده است

‌وی ادامه داد: ٧٠ درصد زمین این طرح تامین شده و در گام اول برای ٢٠ هزار واحد پروانه ساخت صادر شده است.
مرتضوی خاطرنشان کرد: در بافت فرسوده تلاش شده یک نگاه متوازن به بافت شهری داشته باشیم تا بازسازی ها منجر به مشکلات بعدی نشود و نگاه به فضای آموزشی، فضای سبز و راه ها داشته باشیم.
استاندار اصفهان در حوزه مشکلات آب اصفهان و احیای زاینده رود، تاکید کرد: طرح جامع احیای زاینده رود پیش از سفر رئیس جمهور این طرح کلید خورده و در جلسه آخر قبل از سفر تاکید کردند یک برنامه جامع داشته باشیم.
استاندار اصفهان تاکید کرد: طرح جامع در دستور اجرا قرار گرفته است؛ سیاست ما در حوزه آب این بوده که کم تر حرف بزنيم و بیشتر عمل کنیم برای مثال سامانه دوم ابرسانی اصفهان با ظرفیت ١٦٠٠ لیتر بر ثانیه ٧ تیرماه امسال به شبکه وارد شد و البته به این نقطه محدود نمی شویم و این ظرفیت افزایش پیدا می کند که وظیفه خود در حوزه آب انجام دهیم.
وی با بیان اینکه در حوزه مدیریت پساب سعی شده یک ظرفیت ٢٠٠ میلیون متر مکعب برای جایگزینی مصرف صنعت از این حوزه صورت گیرد، خاطرنشان شد: تغییر ١٠٠ میلیون متر مکعب مصرف آب با تغییر الگوی کشت در راستای طرح جامع احیای زاینده رود در نظر گرفته شده است.
مرتضوی افزود: بازاجرای طرح های متوقف شده دیگر تلاش ما برای احیای زاینده رود بوده است که برای مثال طرح کوهرنگ ٣ به چرخه بازگشت و سعی شد با پمپاژ آب از تونل کمک به ظرفیت سد کنیم.

*پروژه انتقال آب دریا به اصفهان از ماه های آینده آغاز می شود

استاندار اصفهان پیرامون انتقال اب از دریا به استان اصفهان اظهار کرد: طرح انتقال آب از دریا در حد چند اسلاید به ما تحویل داده است که این طرح را فعال کردیم، محل آب گیر مشخص شده و پروژه به مرحله کلنگ زنی و اجرا رسیده و این پروژه در ماه های آینده آغاز می شود.
وی ادامه داد: همچنین انتقال آب از منابع جنوب استان که کمک خوبی به احیای زاینده رود می کند که سعی ما این است که در چندماه آینده کلنگ آن بر زمین بخورد.
مرتضوی همچنین در رابطه با دیگر اقدامات در حوزه آب گفت: ساماندهی و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز به عنوان یکی از پروژه های طرح جامع است که سعی داریم با برادران خود در چهارمحال این اقدام را پیگیری کنیم.
استاندار اصفهان ادامه داد: رسانه‌ها ها در حوزه برداشت غيرمجاز و برخورد با چاه های غيرمجاز به مجموعه حاکمیتی کمک کنند تا شاهد احیای زاینده رود باشیم.

*احیای دائم زاینده رود برنامه اصلی مدیریت استان است

وی با بیان اینکه احیای دائم زاینده رود برنامه اصلی مدیریت استان است و سعی داریم نگذاریم فرونشست تهدیدی برای تمدن عظیم اصفهان باشد، خاطرنشان کرد: ما از ابتدا با طرح بن بروجن مخالف بودیم، ما اجازه ورود به حوزه استان اصفهان را ندادیم، مشکلات اخیر چهارمحال ناشی از نبود یک تصفیه خانه مناسب در این استان بوده و ربطی به حوزه زاینده رود ندارد و کمک می کنیم مسائل آن ها از محلی غیر از حوزه ابریز زاینده رود مرتفع شود.
وی تاکید کرد کرد: هرگونه بارگذاری جدید بر حوزه زاینده رود دست اندازی به حقوق مردم اصفهان است و این سیاست اصلی مدیریت استان است، از گذشته های دور و سه دهه قبل در حوزه زاینده رود توجه نمی شده است کم شدن دبی، کم شدن ذخیره سد کسی را نگران نمی کرده است.

وی افزود: امروز باید این را بپذیریم که به گونه ای عمل کنیم که مشکلات ما حل شود، در برخی مواقع هرکسی از نظر خود سوار بر موضوع اب می شود و این اب برای بسیاری نان داشته است، بله می شود پرحرارت به سمت پاسخگویی رفت اما آیا این موجب حل موضوع زاینده رود می شود؟ باید به سمت اقناع دستگاه های حاکمیتی برویم و اراده حاکمیت به سمت حل این موضوع رفته است.
مرتضوی ادامه داد: خوشتبختاته وزارت نیرو را مکلف کردیم که همه پروژه های انتقال اب استان در دستور کار باشد.

*استان چوب برخوردارنمایی خودش را می خورد

استاندار اصفهان با بیان اینکه استان چوب برخوردارنمایی خودش را می خورد، گفت: اگر ما نگران وضع اصفهان هستیم باید واقعیت ها را منتقل کنیم؛ در بخش اشتغال، تابستان گذشته نرخ بیکاری ١٢.٦ دهم در پاییز ١١.٤ در زمستان ٩.٥ دهم و در بهار امسال یک بازگشت نرخ بیکاری داشتیم، عوارض ناشی از مردمی سازی یارانه ها در بهار دچار مشکلاتی شدیم که موقت بوده است و با فعال شدن پروژه های مسکن بخشی از مشکلات رفع و تعدیل نرخ بیکاری تبدیل می شود.
وی تاکید کرد: شرایط اعتبارات دریافتی در سال های گذشته مناسب نبوده و سعی شده است که در این عرصه وضعیت استان بهتر شود.
مرتضوی در پاسخ به سوال خبرنگاری در حوزه میراث فرهنگی، گفت: این حوزه یکی از دغدغه های اصلی ماست، اقتصاد استان در آینده را در دو حوزه گردشگری و صنایع دستی و اقتصاد دانش بنیان تعریف کرده ایم، یک کارگروه اقتصاد گردشگری با همین هدف فعال شده و تلاش می کند ظرفیت های میراث در حوزه اقتصادی وارد چرخه شود و هماهنگی های خارجی از جمله اعزام هنرمندان ما به بخارست در همین راستا بود.
وی در رابطه با بازسازی گنبدهای مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله، تصریح کرد: مشکلات در این حوزه مطالبه ما هم هست که از مدیریت میراث فرهنگی استان هم خواستيم یک طرح جامع در این رابطه داشته باشیم و اگر قصوری باشد حتما برخورد را پیگیری می کنیم.
مرتضوی خاطرنشان کرد: در سفر رییس جمهور ٥٠٠ میلیارد تومان در حوزه میراث مصوبه داشتیم که بالاترین رقم در کشور در این حوزه بوده، در هر شهرستانی که وارد می شویم یکی از تکلیف هایی که برعهده مدیرکل میراث فرهنگی گذاشته می شود تهیه طرح جامع در حوزه گردشگری بوده و یکی از تلاش ها استفاده از ظرفیت های استان در کارگروه گردشگری برای کمک به اقتصاد است.
استاندار اصفهان در حوزه برخورد با صنایع الاینده، عنوان کرد: دو گروه صنعت را در استان محدود می کنیم، صنایع که الاینده بوده که مشکلات زیست محیطی برای ما ایجاد کرده و صنایع آب بر در استان محدود می شوند، کلیه صنایعی که در استان وجود داشته سال گذشته تلاش شده مرتفع شده و تنها در یک دوره ٤٥ روزه به دلیل ترس از تلفات ناشی از سرما سکوت کردیم و مجدد مصرف سوخت به وضعیت عادی برگشت.
وی در پاسخ به سوالی در مورد ابلاغ مصوبات سفر رییس جمهور با بیان اینکه ١٢ مردادماه مصوبات رئیس جمهور محترم ابلاغ شده و تاکنون دو مرتبه اعتبار ابلاغ شده است، عنوان کرد: ما ٢١٤ مصوبه داشتیم که با رایزنی ها ٣٤5 مصوبه شد، برخی مصوبات پروژه هایی بود که با سیاست خود استان دست نگه داشته شد که مربوط به حوزه ورزش بود که به دلیل کم کاری همکاران در دوره قبل به مصوبات سفر رییس جمهور وارد نشده بود با رایزنی ها این پروژه ها به پروژه های استان اضافه شد و دلیل تاخیر در ابلاغ برخی پروژه ها اضافه شدن پروژه های جدید بود.
استاندار اصفهان پیرامون حوزه تحقیق و تفحص از فولاد گفت: ما باید به فال نيک بگیریم که نمایندگان مردم یک موضوعی را بررسی می کنند و کارتل های اقتصادی و افراد ذینفع دخالتی در این موضوع نداشته باشیم، مواجهه با این موضوعات در برخی مواقع مواجهه تبلیغات است و از سر خیرخواهی نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 − 9 =