صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » 179 پروژه در جهاد کشاورزی از شهریور سال گذشته به ثمر رسید/ در اصفهان با پساب سبزی خوردن تولید می شود؟

179 پروژه در جهاد کشاورزی از شهریور سال گذشته به ثمر رسید/ در اصفهان با پساب سبزی خوردن تولید می شود؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: از شهریور سال گذشته تاکنون ۱۷۹ پروژه در زیر مجموعه کشاورزی به ثمر رسید که این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 821 میلیارد تومان است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۵ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ مهرداد مرادمند پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: از شهریور سال گذشته تاکنون ۱۷۹ پروژه در زیر مجموعه کشاورزی به ثمر رسید که این پروژه ها با اعتبار بالغ بر 821 میلیارد تومان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: پروژه های قابل افتتاح بر حسب نوع پروژه در تولیدات گیاهی ۶۶، آب و خاک و امور مهندسی ۵۷، تولیدات دام، طیور و آبزیان ۲۹، منابع طبیعی و آبخیزداری ۸، امور عشایر۷، تحقیقات کشاورزی ۴، تعاون روستایی ۴، و صنایع کشاورزی ۴ مورد است.

وی افزود: با توجه به شرایط ایجاد شده تلاش کردیم در تولید و تامین مایحتاج مردم خللی وارد نشود و همچنین در بازار و بخش مصرف نیز اقدامات خوبی اتفاق افتاد و قرار شد قیمت های مصوب در بازار رعایت شود و امیدواریم با ایجاد کالا برگ الکترونیکی این چرخه کامل شود.

مرادمند گفت: سال گذشته شاهد خشکی کامل زاینده رود بودیم و فقط دو نوبت ده روزه آب در اختیار باغات قرار گرفت اما با برنامه ریزی سال زراعی ۱۴۰۰ _۱۴۰۱ حجم آب کشاورزی مدیریت شد و 320 میلیون متر مکعب در نطر گرفته شد که برای پایین دست کشت غله و برای غرب آبیاری برای باغات در نطر گرفته شده است.

وی افزود: در این زمان گندم، جو و گلرنگ کشت شد و با توجه به کمبود بارش ها در بهار اما توانستیم هر چند که اگر آب بود بازده بیشتری را به همراه داشت؛ از این میزان آب نیز استفاده خوبی داشته باشیم.

مهرداد مرادمند عنوان کرد: تاکنون ۴ نوبت آبیاری برای کشاورزان غرب در نظر گرفته شده است که مرحله آخر با توجه به ذخیره سد دچار مشکل شده بود که در حال حاضر گشایش هایی شده و قرار است این مرحله نیز در اختیار کشاورزان غرب قرار گیرد.

وی افزود: سال گذشته خرید گندم ما ۱۵۰ درصد اضافه شد، همچنین تولید دانه های روغنی و علوفه و  تولیدات محصولات باغی بیشتر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در مورد برنامه های پیش بینی شده گفت: در سال جدید با توجه به شعار سال امسال یکی برنامه ها این بوده که توسعه شرکت های دانش بنیان را در عمل داشته باشیم؛ همچنین پیاده کردن آمایش سرزمین و الگوی کشت مطالعات آن تمام شده و در راستای اجرای آن در حال قدم برداشتن هستیم.

مرادمند با بیان اینکه توسعه گشت گلخانه ای جزو سیاست های اصلی سازمان جهاد کشاورزی است، گفت: اصلاح ساختار دامپروی، تسهیلات سرمایه گردش و فعال کردن واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل، رفع تداخلات و صدور اسناد مالکیت از جمله اقدامات دیگر در حال انجام است.

وی عنوان کرد: تولیدات زنجیره ای یکی دیگر از اقدامات است که در حال حاضر بوقلمون و مرغ اتفاق افتاده است و کمک می کند نطارت ها و تعاملات در این زمینه بیشتر باشد.

مهرداد مرادمند با بیان اینکه حمایت ها برای صادرات محصولات کشاورزی یکی دیگر از اقدامات است، اذعان کرد: ۱۸ محصول از ابتدای تولید تا انتها تحت نظارت قرار دارد تا محصولات سالم و با کیفیت تولید شود و به دست مصرف کننده برسد. سال زراعی گذشته بیشتر از ۲ هزار ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در استان اصفهان داده شده است که رتبه اول کشور را در جذب تسهیلات در این زمینه استان اصفهان دارد.

*در اصفهان با پساب سبزی خوردن تولید می شود؟

مرادمند در مورد شایعاتی که در مورد کشت سبزی با پساب مطرح است، گفت: در کشت سبزی کاری عمده در ناژوان است که بحث فاضلاب و پساب مطرح نیست و در شهرستان غربی نیز مطرح بوده که با آب قنات است؛ پساب تصفیه شده در جنوب و شمال است که در شمال هیچ مورد سبزی کاری با پساب وجود ندارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: در جنوب نیز برداشت مستقیم از این پساب نداریم که در برداشت های غیر مستقیم مانند چاه ها برای اشجار ممکن است وجود داشته باشد.

رئیس جهاد کشاورزی عنوان کرد: پساب شاهین شهر اصلا وارد کشاورزی نمی شود و اگر در گرگاب و سین کشت می شود نیز با پساب نیست.

*ماجرای برگشت فلفل های صادراتی به روسیه چه بود؟

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی از جمله فلفل دلمه، گوجه، بادمجان و … در حال صادرات است، گفت: محدودیت هایی که در صادرات بوجود آمد بحث سلامت نبود؛ در صادرات فلفل دلمه به روسیه، این کشور اعلام کرد یک سری سموم که در این محصول استفاده شده را ثبت شده نداریم و این در حالی بود که در کشورهای اروپایی نیز این سم ها استفاده می شود.

مرادمند خاطرنشان کرد: دولت روسیه گفته بود که این سموم که من در لیست ندارم، استفاده نشود و تغییر کند که در بحث تغییر دولت این موضوع بی جواب ماند و برای مدتی صادرات فلفل دلمه ای دچار مشکل شد که پس از آن و در دولت جدید هیات متشکل از کارشناسان روسی به ایران آمد و نمونه ها بررسی شد و هیچ مشکلی نداشت و در حال حاضر صادرات در حال انجام است.

رئیس جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: کشت برنج از ۱۲۰ هزار هکتار به کمتر 3 تا 4 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است

وی گفت: امسال ۱۷۵ مجوز بیشتر از سال گذشته تاکنون برای صنایع تکمیلی تبدیلی داده شده است و ۶۶۳ واحد فعال داریم که ظرفیت بیشتر از 7 میلیون تن ماده خام دارند و نسبت به قبل شرایط بهتری داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − ده =