صفحه اصلی » استان اصفهان » برای طراحی شهر آینده، باید نگاهی متوازن داشته باشیم

برای طراحی شهر آینده، باید نگاهی متوازن داشته باشیم

شهردار اصفهان با بیان اینکه تمدن صفوی نگاه چندجانبه و متوازن به توسعه جامعه و شهر داشت؛ گفت: بر همین اساس اگر ما بخواهیم آینده شهر را طراحی کنیم باید نگاهی متوازن داشته‌ باشیم.

تاریخ انتشار: ۱۸:۱۱ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ علی قاسم‌زاده شهردار اصفهان صبح امروز در مراسم آیین بهره‌برداری از پروژه‌های منطقه‌۳ شهرداری اصفهان، ضمن تبریک هفته دولت اظهارداشت:  انقلاب اسلامی زمانی به ثمر می‌رسد که منجر به خلق تمدن نوین اسلامی شود و این اتفاق از آرمان‌های امام خمینی(ره) است و یکی از راه‌هایی که می‌توانیم به این آرمان نزدیک شویم، تجزیه و تحلیل تمدن‌های شکل گرفته در ایران است.

وی با بیان اینکه علی‌رغم شکل‌گیری تمدن‌های مختلف شاید هیچ تمدنی را بالاتر از تمدن صفوی در ایران که منشأ خیر و خدمت بوده‌ است، نداشته‌ باشیم، تصریح کرد: قرار نیست کارهایی که دولت صفوی انجام داد را عینا تکرار کنیم، ولی می‌توانیم با رمزگشایی از تمدن صفوی به اقتضای عصر و نسل خود بانی ایجاد یک تمدن جدید باشیم.

قاسم‌زاده ادامه داد: یکی از رموز موفقیت تمدن صفوی این است که سیاستمداران، عالمان‌ دینی و هنرمندان کنار یکدیگر به ادبیات و فهم مشترکی رسیدند و اگر قرار است در این دوره نیز اتفاقی منجر به خلق تمدن جدید باشد، نیازمند زبان مشترک میان عالمان، سیاستمداران، هنرمندان و غیره هستیم.

شهردار اصفهان ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های تمدن صفوی تکریم و احترام حکومت برای اهل علم است؛ بزرگانی مانند ملاصدرا و علامه مجلسی در آن زمان زندگی کردند و آثاری خلق کردند که تا به الان ماندگار است و این موضوع برگرفته از نوع نگاه حاکمیت به علما و دانشمندان است که می‌تواند به قنای جامعه کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما به عنوان کارگزاران نظام این است که قدر و ارزش بزرگان، اندیشمندان، عالمان دینی و دانشمندان جامعه را بدانیم و فضایی را ایجاد کنیم که این افراد بتوانند بیش از پیش منشأ خدمت و اثر باشند.

قاسم‌زاده یادآور شد: تمدن صفوی نگاه چندجانبه و متوازن به توسعه جامعه و شهر داشت؛ در یک نمونه از مظاهر شهری می‌توان به میدان تاریخی امام اشاره کرد که همه ابعاد نیاز جامعه از جمله بعد تفریحی، اقتصادی و دینی در آن نهادینه شده‌ است و بر همین اساس اگر ما بخواهیم آینده شهر را طراحی کنیم باید نگاهی متوازن داشته‌ باشیم.

شهردار اصفهان در پایان تصریح کرد: تمدن صفوی از جهان‌بینی و روایت مشترک برخوردار بود که در آثار مکتوب، معماری، خطی، هنری و نقاشی آن دوره قابل مشاهده است؛ اگر فلسفه و جهان‌بینی قوی، پشتیبان یک روایت نباشد، ممکن است اثر خلق شده جز هزار تکه نامتناسب و یک شهر بی‌هویت خروجی ندهد.

وی افزود:مدیریت شهری اصفهان افتتاح پروژه‌های جدید را در دستور کار خود قرار داده و از این پس هر دو هفته یک‌بار این افتتاحیه‌ها اجرا خواهد شد تا بتوانیم بهترین خدمات را به مردم اصفهان ارائه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 − 7 =