صفحه اصلی » مذهبی » قبل از سفر اربعین چه چیزهایی را باید یاد بگیریم؟

قبل از سفر اربعین چه چیزهایی را باید یاد بگیریم؟

حضور در پیاده روی اربعین یک سفر خاص است که قبل از عزیمت به این سفر ضروری است زائران آموزش‌های ساده‌ای را فرا بگیرند که برای استفاده هر چه بیشتر از این سفر و داشتن سفری بهتر به ایشان کمک خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ زیارت اباعبدالله الحسین -علیه السّلام- در روز اربعین دیگر تنها یک عمل مستحب مذهبی نیست و به اذعان علمای بزرگ شیعه ویژه برنامه‌ای است که زمینه ظهور حضرت حجت بن الحسن -روحی فداه- را فراهم می‌کند لذا با این نگاه، طرز سفر رفتن ما نیز به عراق در ایام اربعین کمی متفاوت‌تر خواهد بود و از جمله این تفاوت‌ها تدارکات این سفر که نمادی از قدرت نمایی منتظران امام زمان است، می‌باشد و بخشی از این تدارکات، آن چیزهایی است که باید قبل از سفر آموزش ببینیم.

*اهمیت اربعین

معرفت، آگاهی و بصیرت و سفر با چشمانی باز همواره برای زیارت همه ائمه -علیهم السّلام- و بلکه برای انجام همه امور سفارش شده است که نشان دهنده اهمیت آگاه بودن نسبت به موقعیت خود و نسبت به مقصد است و همچنین نشان دهنده اهمیت تفکر، عقیده و خلوص نیت قلبی است. اسلام همواره خواسته انسان در آگاهی کامل و در سلامت عقل تصمیم گرفته و انتخاب کند. سفر اربعین هم که یک سفر ویژه است که باید با نیت خالصانه و در عین حال با آگاهی و بصیرت نسبت به این سفر صورت بگیرد.

بزرگان تشیع چند سالی است که مرتب ضرورت و اهمیت این سفر و جایگاه ویژه آن را در سخنرانی‌های مختلف بیان می‌کنند. پس حتما از الان که فرصت تا آغاز سفرهای اربعین باقی است، این سخنرانی‌ها را از اینترنت و از وبسایت‌هایی مانند «بیان معنوی» تهیه کرده و گوش دهید تا با اهمیت و جایگاه سفر و مسیری که در ان قرار خواهید گرفت پی ببرید.

*عکاسی و نویسندگی و اشتراک گذاری عمومی تصاویر و روایات اربعین

یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که باید در این سفر بیافتد رسالت زینب گونه روایت این سفر است. باید تصاویر این اجتماع عظیم منتظران ظهور در همه جا منتشر شود تا اولاً لرزه بر اندام استکبار و طاغوت بیاندازد و جبهه ایشان را با دیدن این فوج عظیم از جبهه حق تضعیف کند، دوماً پیام اربعین را از سد بایکوت خبری غول‌های رسانه‌ای دنیا و امپراتوری رسانه‌ای جهان عبور دهد و مردم کشورهای مختلف را متوجه یک اتفاق ویژه و یک اجتماع عظیم در این نقطه از جهان بیاندازد تا از خود بپرسند چه اتفاقی در آن سوی عالم در حال رخ دادن است و علت این اجتماع بزرگ چیست و سوماً مردم خودمان را بیدار کرده و ترغیب کند به این سفر روی بیاورند و با نگاهی عمیق‌تر از یک زیارت صرف، به اربعین نگاه کنند.

این مسأله هم با تهیه تصاویر اربعین به کمک تلفن‌های همراه خود ما میسر است که اکنون اغلب مجهز به دوربین‌های با کیفیت هستند و هم با نویسندگی خاطرات، نکات و مباحث اربعین در فضای مجازی که امروز یک ابزار و یک فرصت ویژه برای نشر سخن حق است.

اگر فردی توانایی اشتراک گذاری این تصاویر به زبان‌های دیگر دنیا را هم داشته باشد که می‌تواند اثرگذارتر از دیگران در این سفر حاضر شده و علاوه بر حظّ معنوی از این سفر، از ثواب نشر زینبی اربعین نیز محظوظ شود.

*زبان عراقی و زبان‌های خارجی دیگر

جدای از این مسأله که در این سفر بارها محبور می‌شویم برای تهیه چیزی، گرفتن غذایی و یا پرسیدن سؤالی و گرفتن آدرسی و یا حتی مثلاً پرسیدن قیمت تاکسی و غیره چه در شرایط معمولی و چه در شرایط خاصی مانند گم شدن در آن جا، با مردم عراق ارتباط بگیریم و ضرورت دارد اینجا حداقل‌هایی از زبان عربی را بلد باشیم، برای این که بتوانیم پیوندهای بین زوار ایرانی و مردم عراقی را قوی‌تر کنیم و به عنوان مهمانان عراقی‌ها بتوانیم لااقل از پذیرایی ایشان تشکر کنیم باید بتوانیم به زیان عراقی تکلم کنیم.

طبیعتاً برقراری ارتباط گرم بین زوار ایرانی و عراقی بدون دانستن زبان ایشان میسر نخواهد بود. هر چه پیوند ایرانی و عراقی قوی‌تر باشد طبیعی است که زمینه برای این سفر در سال‌های آینده نیز فراهم‌تر خواهد بود و این پیوند بدون برقراری ارتباط لفظی بین ایرانی‌ها و عراقی‌ها امکان پذیر نخواهد بود.

غیر از زبان عربی، دانستن زیان کشورهای دیگر و ارتباط گرفتن با برادران و خواهران دینی خود که از کشورهای دیگر در این سفر حضور پیدا کرده‌اند بسیار می‌تواند به ترویج معارف اهل بیت و قوی تر شدن پیوند بین مسلمین کمک کند که در این راستا فرا گرفتن زبان انگلیسی بسیار کمک دهنده خواهد بود. آن‌ها قطعاً سوالات زیادی در مورد اربعین و این مسیر خواهند داشت که اگر زبان ایشان را بلد باشید می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. ضمن این که کمک می‌کنید آن‌ها حتی اگر از یک کشور به تنهایی در این سفر حاضر شده باشند، کمتر احساس غریب بودن پیدا کنند و در سال‌های آینده نیز در این سفر حضور پیدا کنند.

البته داشتن اپلیکیشن‌های مترجم آفلاین تلفن همراه نیز در این رابطه می‌تواند کمک زیادی به شما بکند هرچند برای مکالمه با یک عراقی کمی سخت است که بخواهید به کمک تلفن همراه دنبال ترجمه صحبت‌های او باشید.

*آموزش‌های اولیه خوددرمانی

در طول سفر تعداد زیادی مراکز درمانی ایرانی و عراقی وجود دارد اما برای بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در سفر اربعین برای شما پیش بیاید خودتان می‌توانید اقدام کرده و نیازی به جستجوی درمانگاه ندارید.

در این پیاده روی برخی از اتفاقات شایعی وجود دارند که با توجه به ماهیت سفر قابل پیش بینی هستند مانند گرفتگی عضلات، تاول پاها، گرما زدگی، ضعف بدن، سرما خوردگی و غیره که هم اطبای طب سنتی و طب ایرانی و هم اطبای طب جدید راهکارهای درمان فوری این موارد را مکرر در اینترنت و در وبسایت‌های خود قرار داده‌اند که می‌توانید آن‌ها را فراگرفته، مواد درمانی مورد نیاز مانند کرم‌ها و گیاهان دارویی را به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم خودتان بتوانید نیاز خودتان را رفع کنید.

تجارب سفرهای پیشین اربعین نشان داده است هر کس با آموزش این موارد می‌تواند به راحتی از پس مشکلات این چنینی پیش بینی شده بربیاید و به ادامه سفر خود بپردازد.

*آدرس‌ها

شاید سفر از شهر خودتان تا مرز عراق به واسطه داشتن اپلیکیشن‌های مختلف مسیریابی، امکان پرسیدن آدرس به زبان فارسی در طول مسیر، تابلوهای متعدد راهنما و غیره خیلی مشکل نباشد اما آن طرف مرز هیچ یک از این راهنماها فراهم نیست و علاوه بر آن با ازدحام بسیار زیاد جمعیت مواجه هستید که در برخی نقاط امکان توقف برای پرسیدن سؤال را به شما نمی‌دهد.

لذا اگر قبل از سفر کلیتی از جاده‌ها و موقعیت شهرها و از مسیرهای تردد در شهرهایی نظیر نجف و کربلا را به ذهن بسپارید بسیار می‌تواند برای شما کمک دهنده باشد.

البته این آدرس‌ها را می‌توانید با تهیه نقشه‌هایی به همراه داشته باشید اما جستجو در نقشه‌ها در آن شلوغی ممکن است کمی با سختی امکان پذیر باشد و یا گاهی در شلوغی جمعیت و موجی که شما را به دنبال خود می‌کشد خیلی نتوانید نقشه کاغذی یا تلفن همراه را از جیبتان درآورده و آدرسی را جستجو کنید.

علاوه بر نقشه شهرها، آدرس موکب‌های ایرانی که بتوانید از آن جا غذاهای متناسب‌تر با ذائقه ایرانی تهیه کنید نیز بسیار به کارتان خواهد آمد به ویژه داخل شهرهای نجف و به خصوص شهر کربلا که تمرکز جمعیت در آن جا قرار دارد و مواکب ایرانی در کوچه‌ها و خیابان‌های آن پراکنده شده‌اند.

در این بخش دانستن برنامه زمانی و مکانی سخنرانان معروف و یا مداحان مدنظر شما می‌تواند کمک کند زمان بندی مسیرتان را با برنامه‌های ایشان تطبیق داده تا با حضور در برنامه‌های این چنین استفاده بیشتری از سفر ببرید.

*توانایی کار با اپلیکیشن‌های ضروری

همان طور که گفته شد عکاسی و نحوه کار با دوریین تلفن همراه و برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک عکس و روایات سفر یکی از ضروریات پیاده روی اربعین است اما اپلیکیشن‌های دیگری نیز هستند که بسیار می‌توانند در این سفر به شما کمک کنند.

برنامه پیام رسان بله که به کمک آن می‌توانید بدون نیاز به اینترنت موقعیت خود را اعلام کنید تا هر کسی در هر زمانی باز هم بدون نیاز به اینترنت بتواند از موقعیت شما اطلاع پیدا کند و یا خود شما همچنین بتوانید از موقعیت دوستان خود مطلع شوید، برنامه ادعیه و قرآن، برنامه مسیریابی آفلاین و غیره از این قبیل برنامه‌ها هستند.

مواردی که ذکر شد عمده آن چیزی است که در رابطه با این سفر لازم است قبل از سفر آموزش ببینید و البته مطالبی نیز هست که عمومی‌تر بوده و باید پیش از هر سفری فراگرفته شوند، مانند وضعیت هوا چراکه مثلا در این سفر اگر با پیش بینی بارش باران روبرو بودید باید حتما لباس گرم به میزان کافی به همراه داشته باشید، یا آموزش تبدیل ارزش پول ایرانی در برابر پول عراقی و از این قبیل.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

14 − 7 =