صفحه اصلی » اقتصادی » خسارت به 2 هزار کلنی زنبور عسل در بارش های اخیر/ فعالیت ایستگاه اصلاح نژاد و پرورش ملکه زنبور در استان

خسارت به 2 هزار کلنی زنبور عسل در بارش های اخیر/ فعالیت ایستگاه اصلاح نژاد و پرورش ملکه زنبور در استان

مسئول بخش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: در بارش های اخیر حدود دو هزار کلنی زنبور عسل آسیب دیده است و هم چنان هم در حال بررسی آمار این خسارت ها هستیم.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۷

حامد صدارت در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: استان با دارا بودن حدود ۱ میلیون کلنی زنبور عسل و هفت هزار و ۵۰۰ تن عسل رتبه سوم تولید عسل در کشور و تولید حدود 360 تن سایر فرآورده ها (ژل رویال، گرده گل، موم، بره موم، زهر) رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.

مسئول بخش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اقدامات و حمایت های جهادکشاورزی از زنبورداران بیان کرد: برای زنبوردارانی که درخواست شناسنامه زنبورداری دارند، دوره های آموزشی پرورش زنبورعسل و نحوه استحصال فرآورده ها و پیشگیری از بیماری های زنبور عسل برگزار می شود.

وی با توجه به سطح درآمد زنبورداران بیان کرد: در صدد هستیم سطح علمی زنبورداران را افزایش دهیم تا بتوانند سایر فرآورده های زنبور عسل را استحصال و فرآوری کنند، که با توجه به نیاز دنیا به سایر فرآورده های زنبور عسل مثل زهر و ژل رویال و قیمت های مناسبی که دارند، زنبورداران از معیشت بهتری برخوردار بشوند.

حامد صدارت گفت: در بارش های اخیر حدود دو هزار کلنی زنبور عسل آسیب دیده است و هم چنان هم در حال بررسی آمار این خسارت ها هستیم، وی به زنبورداران توسعه کرد کلنی هایشان را بیمه کنند.

وی در خصوص حمایت های سازمان جهاد کشاورزی از زنبورداران بیان داشتند: در سال جاری نزدیک به دو هزار پانصد تن حواله شکر در اختیار اتحادیه زنبورعسل استان و تعاونی های زنبورعسل شهرستان ها جهت توزیع بین زنبورداران استان قرار گرفت.

وی با اشاره به حمایت ها در حوزه بانکی و تسهیلات افزود: سامانه بهین یاب برای اولین بار در سال جاری در قالب سرمایه در گردش و همچنین تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ سرمایه ثابت به زنبورداران تخصیص داده شد.

صدارت در پایان اشاره کرد: استان اصفهان جزء سه استان در کشور می باشد که دارای ایستگاه اصلاح نژاد و پرورش ملکه زنبور عسل در جمعیت های بسته می باشد و از این بانک ژنی زنبور عسل حفاظت می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده + 14 =