صفحه اصلی » اجتماعی » تغییر رویکرد، نیاز ضروری برای حفظ فضای سبز شهری

تغییر رویکرد، نیاز ضروری برای حفظ فضای سبز شهری

هرچند زیبایی و طراوتی که گل و سبزه و چمن، درخت به دل و دیده هر رهگذر می دهد بر کسی پوشیده نیست و قابل قیاس با زیبایی های دیگر نیست اما با شرایط خاص خشکسالی، می طلبد که برخی از الگوها و برنامه ها با تغییر رویکرد همراه باشد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ این روزها ساکنان شهر ها در تلاطم رفت و شد خود بر سر کار، در بازار و دانشگاه و کارگاه و اداره و غیره با شلوغی و ترافیک با صدای بوق و ماشین، همهمه جمعیت و ترافیک، با استنشاق دود و سرب و کربن، مواجه هستند و خسته شدن روح و روانشان دور از انتظار نیست.
داروی این روح خسته ساعتی قدم زدن، به دور از این هیاهو ها در مکانی با فضایی سبز و درختان سر بر هم نهاده و شنیدن صدای آب نهرهای خروشان و آواز پرندگان است و استنشاق بوی پونه های وحشی کنار جوی ها که با قدم زدن، زیر پایش عطر خود را بیش از پیش در فضا می افشانند.
رسیدن به این طراوت و نشاط در شهر ها با ایجاد فضای سبز و ایجاد مکان های سرسبز و باطراوت با چشم اندازی زیبا با ایجاد فضای سبز و ایجاد پارک ها کار سنگینی است که توانمندی کارگزاران شهرداری ها را می طلبد.
سر سبزی یک شهر یا روستا اولین چشم اندازی است که آبادانی آن دیار را به رخ هر تازه واردی می کشاند و اصفهان شهری با وجود زاینده رود در گذشته نزدیک که نقش بسیاری در سر سبزی و طراوت هوای آن داشته زیبایی بی نظیری داشته است.
گردش در نصف جهان با زیبایی آثار فرهنگی و معماری، سر زندگی زاینده رود و سر سبزی درختان سر به فلک کشیده اش برای هر گردشگر خاطره انگیز خواهد بود.
اما این روز ها خشکی زایند رود و کاهش بارندگی و خشک سالی های پی در پی سرسبزی شهرمان را به چالش کشیده است و فضای سبز شهر را به مخاطره انداخته است.
هرچند زیبایی و طراوتی که گل و سبزه و چمن، درخت به دل و دیده هر رهگذر می دهد بر کسی پوشیده نیست و قابل قیاس با زیبایی های دیگر نیست اما با شرایط خاص خشکسالی، می طلبد که برخی از الگوها و برنامه ها با تغییر رویکرد همراه باشد؛ جایگزن کردن بعضی فضاهای چمن کاری که آب زیادی لازم دارن با چمن کاری مصنوعی و یا ایجاد نماهای زیبا با سنگریزه ها و تراشه های رنگی ضمن ایجاد چشم اندازی زیبا در آب صرفه جویی کنند، هر چند که فضای سبز و نقش آن در پاک سازی هوا و کاهش آلودگی ها در کلان شهر ها اهمیت ویژه ای دارند.
آب یاری به صورت مدرن و قطره ای هم یکی دیگر از روش های بهینه مصرف آب است البته با آموزش نیروی انسانی و توانمند کردن کارگران زحمت کش، چون بارها در شهر های مختلف شاهد این واقعیت هستیم که بعضی از درختان چند ساله همین که تحت پوشش آبیاری قطره ای با انشعاب از لوله های ماکارونی قرار می گیرند، نظارت لازم را ندارند و به راحتی باعث پژمردگی و یا خشک شدن آن درختان می شوند.
بارها دیده ایم که انشعاباتی که از این لوله ها به پای یک درخت کشیده شده دریچه آن شبانه روز باز است و آب هدر می رود یا در حالی که دریچه انشعاب ها باز است و در حال آبیاری درختان محوطه، تعدادی دریچه بسته است و آبی به درخت نمی رسد.

یکی از موارد بسیارمهم نقش کارگران زحمت کش فضای سبز است و البته زحمات آن ها بر کسی پوشیده نیست، اگر کارگری را که شلنگ در دست دارد در نظر بگیرید در بعضی موارد معیاری برای آب یاری کافی ندارد طبق سلیقه شخصی شلنگ را در محل جا به جا می کند‌ وگاهی محلی را غرق آب می کند در حالی که کمی آن طر ف تر فقط در حد خیس شدن آب می پاشد.
شاید آموزش کافی نیست، شاید نظارتی بر کارایی آن ها وجود ندارد، با آموزش و با آگاه کردن کارگران با نکات ریز آب یاری و تکرار آموزش ها و بیان فواید و مضرات روش ها بازده کار آن ها محسوس تر خواهد بود.
استفاده از پسآب هم یکی از روش هایی است که نقش مهمی در شهر اصفهان برای آب یاری فضای سبز دارد و شاید بتوان با استفاده از این روش فضاهای بیشتری را حفظ کرد که البته کارشناسان این امر با نظارت و بررسی های لازم بر این امر نظارت خواهند کرد.
هر خانواده هم با توجه به شرایطی که دارد می تواند فضای سبزی را در خانه خود ایجاد کند و با قرار دادن گلدان در بالکن ها نمای زیباتری به خانه خود بدهند، و برای آبیاری گلدان ها به نوعی از پسآب استفاده کنند این پس آب می تواند ازآب کشی ظرف و یا میوه ها و سبزی ها باشد.

بدون شک حفظ فضای سبز شهر در این روزها یکی از برنامه های مهم است اما در مقابل به نظر می رسد با برنامه های سنتی نتوان در این مهم موفق شد و راهی به جز تغییر در رویکرد نخواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 − 6 =