صفحه اصلی » بین الملل » آمریکا عامل اصلی ناآرامی‌های عراق/ راه‌حل بحران‌های عراق بیداری مردم و شناخت دشمن است

آمریکا عامل اصلی ناآرامی‌های عراق/ راه‌حل بحران‌های عراق بیداری مردم و شناخت دشمن است

یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا غفلت عجیب رهبران سیاسی عراق از دشمن اصلی مردم این کشور و فتنه‌گری‌های امارات، عربستان، آمریکا و انگلیس در این کشور را عامل به وجود آمدن نارضایتی عمومی در این کشور و ناآرامی‌های سال‌های اخیر عراق دانست.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفتگو با صاحب نیوز به تشریح وضعیت پرتنش این روزهای کشور عراق پرداخت. محمدپارسا نجفی شرایط امروز عراق را متأثّر از سه عامل دانست و گفت: یک عامل این اتفاقات به داخل عراق و جریان‌های سیاسی داخلی عراق برمی‌گردد که فعالیت‌های تنش‌زا، بحران آفرین و چالش آفرین دارند، عامل دوم که مهمتر نیز هست مداخله عربستان سعودی و امارات است که خواهان درگیری و جنگ داخلی در کشورهای همسایه از جمله عراق هستند تا دموکراسی را از بین ببرند و سومین عامل که مهمترین عامل در ایجاد ناآرامی‌های این روزهای عراق است، حضور آمریکا در این کشور است که با در اختیار داشتن اقتصاد عراق و منابع نفتی این کشور، مانع از نوسازی زیرساخت‌های عراق شده و شرایط معیشتی را در عراق سخت کرده و عرصه را برای زندگی مردم دشوار کرده است.

اما هماهنگ کننده همه بحران‌ها در اصل خانم جنین آنتوانت پلاسخارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، است که با برگزاری انتخابات پارلمانی پرحاشیه در مهرماه 1400 وضعیت عراق را به بحران غیرقابل حل امروز سوق داد و پیش از آن هم در انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت عراق دخالت‌های زیادی کرد.

*رسانه‌های وابسته روایت غلطی از مسائل عراق می‌دهند

این پژوهشگر مسائل بین المللی به نقش رسانه‌ها در روایت نادرست از اوضاع عراق اشاره و تصریح کرد: چه رسانه‌هایی که در عراق فعالیت دارند همچون شبکه‌های تلویزیونی الدجله، الحدث، اسکای نیوز عربی، ان‌بی‌سی عربی و غیره که وابسته به به محور غربی و عربی هستند و چه کنشگران رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک تلاش می‌کنند مشکلات مردم عراق را فرافکنی کرده و به جای این که مشکلات را متوجه آمریکا که عامل اصلی این وقایع است مرتبط کنند به جاهای بی‌ربطی ارتباط می‌دهند.

وی در مورد عوامل درونی رخدادهای اخیر عراق عنوان کرد: رهبران سیاسی عراق که در مجلس فراکسیون دارند و یا در دولت عراق سهیم بوده‌اند، دشمن اصلی را که آمریکا و رژیم سعودی است فراموش کرده‌اند و به جای این که خواستار اخراج آمریکایی‌ها باشند و مواضع محکمی علیه عربستان و امارات اتخاذ کنند و مانع از دخالت این دو درکشورشان شوند با یکدیگر درگیرند و تقریباً تمام رهبران شیعه در عراق دچار این اشتباه هستند اما چون مقتدی صدر بیشتر به سعودی وابسته است و نیز رفتارهای متضاد دارد بیشتر نمود دارد.

این تحلیلگر سیاسی در مورد شخصیت مقتدی صدر افزود: کارهایی که مقتدی صدر می‌کند مانند این که تاکنون چندین مرتبه از سمت‌هایی نداشته خود استعفا داده است، بخشی به خاطر کاراکتر شخصیتی وی بوده و بخشی به خاطر ایجاد هیجان در بین طرفدارانش است مانند اعلام کنار رفتن از سیاست که هرگز به آن عمل نمی‌کند چرا که آرزو دارد قدرت کامل عراق فقط در دست او باشد.

نجفی در مورد آشوب‌های عراق اظهار کرد: کسانی که در آشوب‌های امسال، مهر سال قبل و زمستان سال 1398 حضور داشتند، اغلب جوان های زیر 25 سال و غالباً بیکار و بیسواد هستند که به خاطر وضعیت معیشتی عراق و این که اکثر مردم دچار مشکلات معیشتی هستند به خیابان‌ها آمدند. در سال 1398 ما شاهد آن بودیم که معترضان چند ماه زندگی خود را رها و در میدان مرکزی بغداد تحصن کرده بودند. زندگی این‌ها از کجا تأمین می‌شد؟ از دلارهای عربستان و امارات که هزینه می‌کنند تا آشوب در عراق شعله‌ور شود و آمریکایی‌ها با مداخله به حرارت این آشوب می‌افزایند و متأسفانه رهبران سیاسی عراق هم این اندیشه‌مندی و خرد را ندارند که با یکدیگر متحد شوند و دشمن اصلی را بشناسند و مردم عراق را به سمت پیشرفت هدایت کنند و این در مورد تمام کسانی که در پارلمان حضور دارند هست اما یکم فراز و فرود دارد.

*آمریکا می‌خواهد بحران را از فلسطین اشغالی به نقطه دیگری از محور مقاومت منتقل کند

این پژوهشگر مسائل بین الملل با تأکید بر نقش نداشتن ایران در بحران داخلی عراق بر خلاف آن چه رسانه‌های غربی، عربستانی و اماراتی درصدد القای آن هستند، گفت: رقابت آشکار برای رسیدن به قدرت همیشه در عراق بوده و ایران اولین کشوری است که از بحران و ناامنی در عراق آسیب می‌بیند و طبعا خواستار انسجام و اتحاد عراقیان است ضمن اینکه هیچ کدام از رهبران مطرح دولتی و پارلمانی عراق هم تمام قد دوست یا دشمن ایران نیستند که بخواهیم فعالیت آن‌ها را به ایران ارتباط بدهیم.

وی عنوان کرد: ارتباط دادن تنش‌های عراق با ایران محصول رسانه‌های عربستان، امارات و انگیس است که تلاش می‌کنند فعالیت‌های داخل پارلمان عراق را به ایران ربط بدهند که چنین چیزی نیست و دو مجموعه نجبا که به حزب الله عراق مشهور بوده به رهبری اکرم الکعبی و عصائب اهل حق به رهبری قیس خزعلی که بخشی از حشد الشعبی هستند و از نظر ارتباطات فکری و معنوی با ایران هم راستا هستند در این اختلافات سیاسی هیچ دخالتی نکردند و کسانی که به مراکز حکومتی حمله کردند فقط نیروهای طرفدار مقتدی صدر بودند و درگیری‌های ایشان هم تنها با ارتش و پلیس عراق بوده و در این میان حشد الشعبی بی‌طرف بود که خود شخص مقتدی صدر نیز اخیرا به بی‌طرفی حشدالشعبی اعتراف کرد.

این تحلیلگر سیاسی گفت: مشکل عراق آمریکاست نه مقتدی صدر؛ بلکه مقتدی هم مانند سایر رهبران سیاسی عراق همچون حیدر العبادی، ایاد علاوی، عمار حکیم، مصطفی کاظمی و غیره، عربستان و آمریکا را به عنوان دوست قبول دارد در حالی که ایران را نه دوست می‌داند و نه دشمن. به بیان دیگر مقتدی صدر برخلاف سایر رهبران سیاسی عراق حاضر به مشارکت نیست و کل کشورش را برای خودش می خواهد این تفاوت اصلی وی با رقیبانش است.

وی به نزدیک شدن به پایان ضرب العجل سیدحسن نصرالله برای به رسمیت شناختن حقوق لبنان در حوزه گاز مدیترانه شرقی توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی پرداخت و اظهار کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند سیدحسن نصرالله به وعده خود عمل خواهد کرد و در صورت عدم به رسمیت شناختن این حق باید شاهد درگیری جدی در فلسطین اشغالی باشند، در عین حال که نمی‌خواهند با به رسمیت شناختن این حق یک شکست بزرگ را برای اشغالگران صهیونیستی رقم بزنند، تلاش می‌کنند بحران را از اسرائیل به بخش دیگری از محور مقاومت منتقل کنند برای همین به دنبال تنش زایی در عراق هستند.

کارشناس مسائل سیاسی حوزه غرب آسیا در مورد تأثیر بیانیه آیت الله حائری در آخرین تحلات عراق خاطرنشان کرد: انتشار بیانیه آیت الله حائری قبل از به پایان رسیدن زمان ضرب العجل مقتدی صدر و آغاز درگیری نظامی در بغداد، به آرام کردن اوضاع عراق کمک بزرگی کرد.

*رسانه‌ها سعی کردند مقتدی صدر را بزرگ جلوه دهند

نجفی گفت: مقتدی صدر بعد از بی نتیجه بودن درخواست استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر در پارلمان و سپس تصرف پارلمان توسط طرفدارانش، تدارک حمله هوادارانش به منطقه سبز بغداد را دیده بود ولی این اتفاقات در مجموع تأثیر چندانی نداشت و مانند سایر اقدامات جریان صدر نمایشی است و قدرت مقتدی آن قدر نیست که دولت را به چنگ آورد، ضمن این که دیگر رهبران سیاسی عراق هم قدرت و هوادار دارند.

وی افزود: نخست وزیر دولت فعلی و بخش اعظمی از دولت و همچنین نمایندگان پارلمان از جریان صدر و از هواداران مقتدی صدر هستند یعنی او هم در حکومت دست دارد و هم در نقش اپوزیسیون فعال است که این از ویژگی‌های خاص اکثر رهبران سیاسی عراق است اما تفاوت مقتدی صدر با بقیه در این است که مشابه محمد بن سلمان جوانی خام و فاقد تجربه مدیریتی و حکومتی بوده و در عین حال تمامیت خواه است، البته رسانه‌های غربی و عربی هم تلاش می‌کنند مقتدی صدر را به عنوان یک شخص بسیار قدرتمند نشان دهند در حالی که هرگز صحت ندارد چون این فرد وزنه سیاسی سنگینی نیست که اگر بود با همان 73 نماینده که در مجلس داشت می توانست دولت تشکیل دهد و نیازی به اردوکشی خیابانی و نمایش‌های بعدی نداشت. وزن مقتدی در حد سایر رهبران سیاسی عراق مانند نوری مالکی است.

این پژوهشگر مسائل بین المللی ادامه داد: رسانه‌ها سعی کردند مقتدی صدر را بزرگ کنند اما واقعیت این نیست. درگیری مقتدی صدر با سایر رهبران سیاسی عراق، قبل از آن هم بین دیگر رهبران سیاسی عراق وجود داشت از جمله بین نوری المالکی و حیدرالعبادی و یا بین این دو با عمار حکیم و ایاد علاوی و غیره و این چنین هم نیست که بگوییم مقتدی صدر در یک طرف باشد و همه دیگر رهبران سیاسی عراق در طرف دیگر.

این تحلیلگر مسائل عراق در تحلیل فتنه گری‌های غرب در عراق به تلاش جنین پلاسخارت، نماینده سازمان ملل، برای قدرت بخشیدن به جریان صدر در حکومت عراق پرداخت و گفت: پلاسخارت طوری انتخابات مهر 1400 پارلمان عراق را طراحی کرد که بتواند یک لبنان 2005 را در عراق پیاده کند که در آن سال در لبنان قدرت در اختیار گروه 14 مارس متشکل از گروه سنی‌ها به رهبری سعد حریری و حزب المستقبل، مسیحی‌ها به رهبری سمیر جعجع و دروزی‌ها به رهبری ولید جنبلاط رهبر دروزی‌ها قرار گرفت که در نقطه مقابل جریان مقاومت بودند و تلاش کردند سعد حریری نخست وزیر شده و اکثریت مجلس را هم در اختیار بگیرند که کاری از نبیه بری برنیامده و در نهایت شیعیان را خنثی کنند و شخصی مانند جعجع یا جمیل را به ریاست جمهوری برسانند.

وی بیان کرد: در عراق هم آمریکا تلاش کرد محمد حلبوسی از طایفه سنی در مقابل محمود مشهدانی که به مقاومت نزدیک است به ریاست مجلس برسد، یک نفر از حزب بارزانی که دارای رابطه روشن با رژیم صهیونیستی هستند رئیس جمهور شود و برای جایگاه نخست وزیری هم که در اختیار شیعیان است یک نفر از جریان صدر انتخاب شود که این اتفاق نیفتاد زیرا وزن فراکسیون صدر تحت رهبری مقتدی صدر قابلیت این را نداشت که به تنهایی بتواند دولت تشکیل دهد، ضمن این که خود مقتدی صدر هم با اهل سنت و هم با کردها درگیری داشت و آن‌ها حاضر نبودند ائتلاف سه جانبه با این شخص تشکیل دهند.

*راه حل بحران‌های عراق بیداری مردم و شناخت دوست و دشمن است

این پژوهشگر مسائل بین المللی اظهار کرد: رهبران سیایسی عراق با یک غفلت عجیبی، عربستان سعودی را دشمن نمی‌دانند در حالی که عربستان تلاش می‌کند برادرکشی را در بین شیعیان عراق ایجاد کنند و این روزها توئیت‌های زیادی را می‌بینیم از خرسندی وهابی‌های عربستان که از این که بین شیعیان درگیری و خشونت ایجاد شده است بسیار خوشحال هستند. غربی‌ها یعنی آمریکا و انگلیس تلاش می‌کنند بر این آتش اختلاف بدمند و متقابلاً علمای شیعه تلاش دارند مانع از برادرکشی بین شیعیان شوند و این برادر کشی که هدف اصلی عربستان است پایان پذیرد اما تا زمانی که شیعیان عراق، عربستان سعودی و امارات را به عنوان دشمن اصلی خود تشخیص ندهند اختلافات، چالش‌ها و بحران‌ها جزء لاینفک عراق خواهد بود.

نجفی با اشاره به این که آن چه در عراق می‌گذرد یک وضعیت تازه نیست بلکه شرایط عراق همیشه دچار تنش، چالش و بحران بوده است که در بعضی اوقات در ظاهرِ بزرگنمایی شده‌ای رخ نمایان کرده است، گفت: عراق به دلیل حضور نظامی آمریکایی‌ها و به دلیل حضور کارمندان سی‌آی‌اِی، وزارت خزانه‌داری، پنتاگون و غیره آمریکا در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزات دفاع، پلیس و دیگر ارگان‌های عراق و از طرفی دیگر به دلیل فعالیت‌های امارت و عربستان همیشه دچار بحران بوده است و مادامی که این دو عامل رفع نشوند این وضع در عراق ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی منطقه غرب آسیا به وجود آمدن داعش، به وجود آمدن گروهک ابومصعب الزرقاوی، استقلال طلبی کردستان عراق و غیره را از جمله بحران‌هایی دانست که طی سال‌های گذشته بر سر عراق آمده است و به مراتب بحرانی‌تر و مهمتر از اتفاقات این روزهای عراق بوده‌اند و گفت: مرجعیت عراق در این سال‌ها تلاش کرده‌اند آرامش را به عراق برگردانده و جلو برادرکشی را بگیرند.

وی حضور طرفداران مقتدی صدر در منطقه سبز که منطقه حکومتی بغداد است و درگیری با حکومت را بیشتر شبیه یک نمایش خیابانی دانست چرا که حکومت نیز در دست طرفداران مقتدی صدر است، و گفت: تا زمانی که مردم عراق آگاه نشوند و رهبران سیاسی عراق دشمن اصلی را تشخیص ندهند شاهد چنین اتفاقاتی در عراق خواهیم بود همان طور که در سال 1398 و در سال 1400 اتفاقات مشابهی در این کشور رخ داد و در سال 1398 کار به جایی رسید که دولت عادل عبدالمهدی مجبور به استعفا شد و چند ماه کشور با دولت موقت اداره شد.

این پژوهشگر مسائل بین الملل اظهار کرد: یک روز قبل از وقوع درگیری‌ها در منطقه سبز بغداد مقامات امریکایی و مقامات سازمان‌های بین المللی این منطقه را ترک کرده بودند که نشان دهنده هماهنگ شده بودن این اتفاقات و هماهنگی آنان با جریان صدر بود.

نجفی با بیان این که جرایانات عراق این طور که توسط رسانه‌ها نمایش داده می‌شود نیست، گفت: وضعیت عراق به شکلی است که ظرفیت این که شرایطش بسیار بدتر از این شود را نیز دارد زیرا آمریکا و عربستان به وسیله رسانه‌ها مردم را به یک نوع فریب می‌دهند که دست به شورش بزنند و رهبران سیاسی عراق را یک نوع دیگر فریب می‌دهند و رهبران سیاسی عراق باید امریکا و عربستان را دشمن حساب کنند و علیه این‌ها موضع بگیرند نه علیه هموطنان خودشان و مردم عراق هم آگاه بشوند مشکل در چینش کابینه و تشکیل دولت نیست بلکه مشکل در این است که منابع ثروت عراق را آمریکایی‌ها غارت می‌کنند در نتیحه زیرساخت‌ها در این کشور توسعه پیدا نکرده و بازسازی نمی‌شود، اشتغال زایی اتفاق نمی‌افتد و سرانجام مشکلات معیشتی به وجود می‌آید که نارضایتی مردم را در پی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده + 13 =