صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » احساس خوشحالی از نگهداری حیوانات خانگی را باور نکنید/ تصویب قوانین جهانی برای نابودی خانواده

احساس خوشحالی از نگهداری حیوانات خانگی را باور نکنید/ تصویب قوانین جهانی برای نابودی خانواده

یک استاد دانشگاه با بیان این که همه مردم فطرتاً خواهان ازدواج و داشتن خانواده‌ای با همسر و فرزند هستند علت روی آوردن مردم برای نگهداری حیوانات خانگی را به جز تغییر در سبک زندگی، فرار از تنهایی دانست و با اشاره به مشکلات نگهداری حیوانات خانگی، احساس خوشحالی از این سبک زندگی را تصنعی دانست.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ در حالی که به گفته دانشمندان چند سالی در کشور بیشتر فرصت نداریم تا پنجره جمعیتی را باز نگهداشته و جلو سقوط کشور در سیاه چاله جمعیتی را بگیریم شاهد آن هستیم که اتفاقاتی نظیر نگهداری حیوانات به جای فرزندآوری یا ازدواج های غیرشرعی و الگوهای انحرافی از خانواده در سطح جامعه رخ می‌دهد. برای آسیب شناسی این موضوع مصاحبه‌ای را با دکتر منیژه یوحنایی، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان، ترتیب دادیم:

– صاحب نیوز: چرا افرادی در جامعه به نگهداری حیوانات به جای فرزندآوری روی می‌آورند؟

– به صورت فطری همه انسان‌ها علاقه دارند یک خانواده با همسر و فرزند داشته باشند. علت این که می‌‌بینید در جوامع دیگر خیلی حیوانات خانگی را نگهداری می‌کنند تنها بودن مردم این جوامع است. در خود ایران هم علی رغم همه تبلیغاتی که با رسانه‌های بیگانه انجام می‌شود برای اینکه حیوانات خانگی خوب هستند و باید نگهداری بشنود و غیره اما من مطمئنم کسانی که حیوان دارند هم، زیاد راضی به این کار نیستند ولی از تنهایی و بی کسی این کار را انجام می‌دهند.

مثلاً شما نگاه کنید در جمعیت سلبریتی‌ها که در این مسئله خیلی تبلیغ می‌‌کنند و اثرگذار هم هستند اکثرشان مجردند و من تا بحال ندیدم سلبریتی خانواده داشته باشد و در عین حال حیوان هم نگهداری کند چون نگهداری حیوان اصولاً کار خیلی سختی است و این افراد وقتی می‌خواهند به مسافرت یا جایی بروند امکان بردن حیوان را ندارند و مجبور هستند به افراد دیگری برای نگهداری حیوان رو بزنند و هر کسی هم حاضر نیست زیر بار این موضوع برود چرا که این موضوع با فرهنگ نظافت ما ایرانی‌‌ها همخوان نیست و حتی افرادی هم که مقید به مسائل مذهبی نیستند می‌بینید که جنبه‌های پاک و نجس مذهبی را رعایت می‌کنند هرچند ممکن است به ظاهر به این دلایل اشاره نکنند.

حداقل من این را در جامعه خودمان می‌بینم که خیلی از افرادی که مقید به مسائل دینی نیستند این تشخیص را می‌دهند که مسائل بهداشتی اسلام واقعاً در سطح عالی است و آن را رعایت می‌‌کنند و تنها انگیزه روی آوردن به حیوانات را صرفاً به خاطر تغییر سبک زندگی می‌دانم.

فردی که در طول زندگی خود به دنبال یک سری آرزو و اهداف رفته و هم اکنون به سنی رسیده که ازدواج برایش مشکل است و تنها می‌ماند، برای رفع این تنهایی رو می‌آورد به سمت یک همدمی همچون این حیوانات و این طور وانمود می‌کند که من خیلی خوشحال و راضی‌ام و از حیوانات تعریف می‌کند ولی نه این حرف‌ها را باید باور کرد و نه این احساسات را. این‌ها انسان‌های بیچاره، افسرده و تنهایی هستند که به جایی در زندگی رسیده‌اند که مجبورند تظاهر کنند به این مسئله و همه این افراد آرزو دارند که به جای داشتن این حیوان در کنارشان یک انسان داشته باشند.

– صاحب نیوز: آیا خطر رشد این الگوهای غلط را جدی می‌دانید؟

– من از این جهت زیاد نگران نیستم و می‌دانم اگر سبک زندگی را درست کنیم و سن ازدواج را خصوصاً در خانم‌ها پایین بیاوریم خیلی از این مسائل حل می‌‌شود و اگر این زندگی لاکچری گزینی که برای مردم ایجاد کردیم را حل کنیم این مسائل حل می‌شوند.

از طرفی پسرهای ما الان به خاطر هزاران هزینه و مشکلی که داریم مثل مهریه، مسکن و غیره از ازدواج می‌ترسند و از طرف دیگر به خاطر این که ازدواج ‌ها دیر انجام می‌شود این قدر طلاق داریم. من قسم می‌خورم هرچه این ازدواج‌ها در سنین پایین‌تر انجام بشود به همان میزان درصد طلاق هم پایین می‌آید چون وقتی کسی در سن پایین ازدواج کند زودتر با طرف مقابل مأنوس می‌شود و خلق و خوی طرف مقابل را به دست می‌گیرد و باعث وابستگی بیشتر می‌شود. همچنین در سن کم افراد گذشت و انعطاف‌پذیری بیشتری هم دارند و این باعث دوام بیشتر زندگی می‌شود. ولی فردی که عادت کرده ۳۰ – 40 سال تنها زندگی کند الان هر چقدر هم دلش بخواهد ازدواج کند، این که بخواهد خودش را تطبیق بدهد با یک موجود دیگری و با هم زیر یک سقف بروند کار مشکلی است چه خانم و چه آقا. برای همین هم هست که اگر ازدواج می‌کنند نمی‌خواهند بچه دار شوند و یا این که زود می‌خواهند از همدیگر جدا شوند.

اگر ازدواج صحیح و به هنگام را ترویج دهیم نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت.

-صاحب نیوز: نظرتان در مورد دگرباشان چیست؟

– در رابطه با دگرباشان صددرصد این تبلیغات دگرباشی که این همه هم تأکید داشتند که از سن کم و سنین مدرسه آموزش بچه‌‌ها شروع بشود که هیچ کس هم صدایش در ایران در نیامده بود که یا حالا فهمیده بودند و صدایشان درنیامد یا مثل ما نفهمیده بودند تا سرانجام خود مقام معظم رهبری پا پیش گذاشتند و شدیداً مخالفت کردند و تا آن موقع که ایشان تذکر دادند مخالفتی نمی‌شد. این که این‌‌ها آن قدر تاکید دارند این مسائل از سنین کودکی آموزش داده بشود به خاطر این هست که بچه در سنین کودکی از روی کنجکاوی و عدم شناختش به خیلی از این مسائل نزدیک شده و آلوده بشود و وقتی فردی آلوده شد مسلماً به آن سمت می‌رود و این‌ها به دنبال یکدیگر است.

می‌بینید که الان خیلی از این قوانین بین‌المللی که از طریق سازمان ملل در حال صدور و تحمیل به کشورها است در این راستا قرار دارد. مثلاً من یک مصوبه برای سازمان ملل دیدم راجع به مسئولیت پذیری دانشگاه‌ها که آدم فکر می‌کند موضوعی درباره مسائل علمی است که وقتی برای من سوال شد و از روی کنجکاوی تحقیق کردم مگر دانشگاه‌های ما مسئولیت پذیر نیستند یا مخالف جامعه خودشان هستند؟ پس از تحقیق متوجه شدم در لابه لای این‌ها مسائل هدفمند این چنینی است که مثلا مطابق این مصوبه شما باید به افراد دگرباش هم اجازه ورود به پست‌های دانشگاهی و امتیازهای خاص را بدهید یعنی این برنامه ریزی که این‌ها به دنبال آن هستند این است که داخل همه جا و در سطوح مدیریتی هم ورود پیدا کرده و دخالت کنند.

یعنی مثلاً اگر فلان آموزش و پرورش ما ده‌‌ها مدیر کل و غیره در سراسر کشور دارد این‌ها را دقیقاً انگشت اشاره می‌کنند و می‌گویند یک درصدی از این‌ها باید همجنس باز باشند که این همجنس بازی برای این‌ها در حال تبدیل شدن به عنوان یک چیز عادی است.

– صاحب نیوز: چرا این قدر به دنبال رسمیت بخشیدن به الگوهای انحرافی خانواده هستند؟

–  فرض کنید مسئولین آموزش و پرورش ما از همچین افرادی با رویکردهای جنسی خاص تشکیل شده باشد مشخص است کسی که مدیر باشد در برنامه ریزی‌‌ها و کارهایی که می‌کند به چه سمت و سویی می‌خواهد حرکت کند و چه اتفاق‌هایی برای بچه‌های ما خواهد افتاد.

این قوانین حقوق بشری که تا الان خیلی روی آن تأکید می‌کنند و چند وقت دیگر هم خیلی مهمتر از مسائل برجام خواهد بود، دنبال همین مسائل هستند که چرا شما مثلاً حقوق همجنس بازان و دگرباشان رو به رسمیت نمی‌شناسید و امتیاز خاص به این‌‌ها داده نمی‌شود. این که در خیلی از کشورهای دنیا الان همجنس بازی را قانونی کردند می‌دانید مفهومش چیست؟ یعنی مثلاً اگر دو مرد با هم هستند این‌ها با هم ازدواج می‌کنند مفهومش این است که این‌ها با هم یک خانواده تشکیل دادند یکی از حقوق خانواده این است که بچه‌دار بشوند که این‌ها اصلا نمی‌توانند بچه‌دار بشوند چه کسی به این‌ها بچه می‌دهد بچه‌های پرورشگاهی. یک روزی دو نفر با هم به صورت سالم ازدواج کرده‌اند و بچه‌دار شده‌اند و مثلاً در یک سانحه‌ای خانواده این بچه از بین رفته است حالا این بچه را دست پرورشگاه سپرده‌اند. وقتی واگذار شود به این هم جنس بازان چه کسی قرار است او را بزرگ کند؟ دو تا مرد همجنس باز و مشخص است عاقبت تربیت این بچه چه فاجعه‌ای خواهد شد.

این بچه وقتی هم بزرگ شود اگر اعتراضی بکند حرفی بزند که با من این گونه رفتار شده است می‌گویند نه تصمیم خودش بود و این را هم الان در فرانسه قانونی کردند یعنی دختری که الان ۲۰ سال دارد و آمده می‌گوید ناپدری من با من فلان رفتار را داشته است وقتی من ده – یازده سال بوده‌ام با من این گونه رفتار شده است گفتند این دختر در آن سن خودش می‌توانسته تصمیم بگیرد و این هم تصمیم خودش بوده است و این را قانونی کرده‌اند. یعنی رسماً تجاوز به کودکان را گفتند تمایل خود آن کودک بوده است و الان کشوری مثل کانادا ارتباط یک دختر ۱۳ ساله با یک مرد فرضاً ۴۰ ساله را می‌گویند خود دختر خواسته یعنی رسماً با این قانون استعمار کودکان را قانونی کرده‌اند.

خود این مسأله الان یک معضل اجتماعی بسیار بزرگ است و در واقع با وجود این مباحث برای کودکان دیگر اصلاً از همجنس بازی زن و زن، مرد با مرد عبور کرده‌اند و اکنون رسماً تجاوز به خانم‌‌ها را که اصلاً نمی‌پذیرند یعنی هر خانمی بخواهد نسبت به این مسئله اعتراضی داشته باشد متهمش می‌‌کنند که خودخواسته بوده و تمایل خود خانم بوده است؛ بلکه اکنون مشکل در مورد بچه‌‌ها است که من فکر می‌کنم فرانسه و کانادا اولین کشورهایی هستند که این چیز‌ها را طبیعی دانستند و رابطه یک بچه را با افراد ۳۰ یا ۴۰ سال بیشتر از خودش دارند قانونی می‌کنند و می‌گوند بچه خودش خواسته است و این خیلی مشکل بزرگی است و کسی که از بچگی این طوری حقوقش پایمال بشود و ضایع بشود در بزرگسالی آدم سالمی نخواهد بود و همان رفتاری را که با خودش کردند با دیگران و بچه‌های نسل بعد خود خواهد داشت و این مسئله به همین صورت شایع و گسترده می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده − 17 =