صفحه اصلی » اجتماعی » حرکت کشور های بزرگ جهان به سمت ذبح شرعی برای رسیدن به گوشت با کیفیت

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی مطرح کرد؛

حرکت کشور های بزرگ جهان به سمت ذبح شرعی برای رسیدن به گوشت با کیفیت

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: در حال‌ حاضر ۲۶۴ کشتارگاه طیور و ۲۹۱ کشتارگاه دام صنعتی و سنتی با ناظر شرعی اداره شده و دفاتر ذبح شرعی هم در استان‌ ها فعال است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۳ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ قاسم رضاییان‌ زاده، شامگاه چهارشنبه در آئین افتتاحیه همایش منطقه‌ای «امنیت غذایی، فرهنگ‌ سازی غذای حلال» اظهار کرد: یکی از مهم ترین مباحث در لاشه دام، رسیدن به جمود نعشی بوده که از دلایل اصلی و اساسی آن خروج خون کافی از بدن دام است؛ طبق گفته اساتادان و کارشناسان معمولا باید ۵۵ درصد خون بدن دام از طریق ذبح خارج شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: دو سیاه رگ و دو سرخ رگ اصلی بدن از ناحیه ذبح عبور کرده که با قطع آن، خون منتقل شده از قلب به اندام‌ها و بالعکس بیرون می‌ریزد؛ همچنین عصبی در این ناحیه به نام عصب واک وجود دارد که در جریان کشتار از بین نمی‌رود و منجر به پمپاژ قلب شده و در واقع به خروج خون کمک می‌کند.

وی اذعان داشت: کشور های برتر جهان برای رسیدن به لاشه با کیفیت و مطلوب به سمت ذبح شرعی در حرکت هستند.

رضایان زاده افزود: در حال حاضر ۲۶۴ کشتارگاه طیور و همچنین ۲۹۱ کشتارگاه دام به صورت صنعتی و سنتی در کشور موجود بوده که در تمامی مراکز، با حضور ناظر ذبح حلال در شهرستان‌های مختلف انجام می پذیرد؛ همچنین با داشتن برند حلال، صادرات مرغ صورت گرفته که یکی از افتخارات ما در وزارت کشاورزی است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در پایان عنوان کرد: بیمه، حقوق و آموزش در حوزه دامپزشکی مسائل مهمی است که در جلسات مطرح شده است؛ همه ما باید به حرفه و شغل خود باید افتخار کنیم؛ همچنین همکاران دامپزشکی در کشتارگاه‌ ها از تمیز ترین قسمت به آلوده‌ترین قسمت حرکت می‌کنند و در انتها آلوده‌ ترین قسمت کشتار حضور دارند که نباید به راحتی نباید از آن گذشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

7 − 1 =