صفحه اصلی » سیاسی » عملکرد شگفت رئیسی در یک سال ابتدایی ریاست جمهوری به گواهی آمار

عملکرد شگفت رئیسی در یک سال ابتدایی ریاست جمهوری به گواهی آمار

اگر به دنبال دریافت حقیقت در مورد عملکرد یک ساله دولت هستیم بهتر است نگاهی به آمار و ارقام رسمی و واقعی بیاندازیم. رساندن تورم نرخ ارز به یک درصد یا افزایش متوسط رشد اقتصادی فصلی کشور از 1.5 درصد به 5.3 درصد نشان دهنده این پیشرفت است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ یک سال از عملکرد دولت مردمی سید ابراهیم رئیسی تحت شدیدترین حملات رسانه‌ای خارجی و داخلی و همچنین تحت جنگ ترکیبی دشمن گذشت. مدت زمانی که همه کارشناسان معترف‌اند تحریم‌ها اعمال شده و فشار اعمال شده در آن مدت بر ایران تاکنون برای هیچ کشور دیگری مسبوق به سابقه نبوده است.

گذشته از این وضعیت، عملکرد اسف بار دولت قبل کار را به جایی رسانده بود که کارشناسان معتقد بودند رئیسی یک زمین مین گذاری شده را از حسن روحانی، رئیس جمهور سابق کشورمان، تحویل گرفته است که پرداخت ماهانه 20 هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل، یک فقره از این مین‌ها است.

در این گزارش بنایی بر مقایسه عملکرد آیت الله رئیسی با رئیس جمهور سابق را نداریم که اگر از این دید نگاه می‌کردیم اعداد و ارقام باورنکردنی می‌بود اما تنها یک مقایسه بین ارقام ابتدای تحویل گرفتن دولت توسط سید ابراهیم رئیسی با همین ارقام، امروز بعد از یک سال، نشان دهنده تحول کشور در دولت مردمی وی است.

تنها بیان این مسأله که متوسط رشد اقتصادی فصلی کشور که در دولت روحانی 1.5 درصد بود در دو فصل عملکرد دولت رئیسی به 5.3 درصد افزایش یافته است، برای بیان بهبوود وضعیت اقتصادی کشور در دولت رئیسی در همین مدت کم که دولت سرگرم اصلاح ساختار و بدنه مدیریتی کشور بوده است اکتفا می‌کند اما ارقام دیگری هست که کمی مفصل‌تر این بهبود عملکرد اقتصادی دولت را بیان می‌کند.

*عملکرد ارزی – ریالی دولت رئیسی

در ابتدای ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی و به طور دقیق تر در تاریخ 2 شهریور 1400 نرخ فروش دلار در سامانه نیما 272,294 ریال بود و اکنون بعد از یکسال در 2 شهریور 1401 به 276,375 رسیده است یعنی قیمت دلار نیمایی در یک سال اخیر ثبات بسیار بالایی داشته و تنها حدود 1 درصد در یک سال اخیر گران شده است. این مسأله برای کشور ما که در هشت سال گذشته تورم‌های بالای 50 درصد را تجربه کرده فوق تصور است.

در بازار آزاد نیز قیمت دلار در 2 شهریور 1400 حدود 27400 تومان بود که 2 شهریور 1401 به 28900 تومان رسید یعنی فقط 5 درصد افزایش در یک سال. البته در 2 شهریور 1401 اسکناس دلار در بازار معاملات توافقی که در سال جاری راه‌اندازی شده 27800 تومان فروخته شد که نسبت به قیمت 27400 تومان دلار در بازار آزاد در روز مشابه سال گذشته فقط 1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

آمارها در مورد نرخ تورم در کشور نیز مؤید عملکرد مثبت اقتصادی دولت آیت الله رئیسی هستند. طبق گزارش بانک مرکزی نرخ تورم در تیرماه سال گذشته 57 درصد بود اما در تیرماه امسال به 40.5 درصد کاهش یافته است.

در حوزه پولی و مالی موفقیت دیگر دولت مردمی کاهش رشد پایه پولی در کشور است. رشد پایه پولی که در پایان دولت گذشته (انتهای تیر 1400) به ۴۲.۶ درصد رسیده بود، با توقف استقراض از بانک مرکزی در دولت سیزدهم، در تیرماه امسال به ۲۶.۲ درصد رسید که کاهش بیش از ۱۶ واحد درصدی نشان می‌دهد.

باور این مسأله سخت است اما واقعیتی است که اعداد و ارقام و آمارهای رسمی آن را اثبات می‌کنند که استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزی که در 4 ماه پایانی دولت قبل به 54 هزار میلیارد تومان رسیده بود در ماه‌های ابتدایی امسال نزدیک به صفر شد.

*افزایش 31 درصدی تجارت خارجی

اگر این روزها دیگر خبری از اجتماعات مالباختگان بورس نیست به دلیل مسئولیت پذیری دولت و پاسخگو بودن آن است. سوای این مسأله  رشد بورس که همواره به عنوان یکی از شاخص‌های اقتصادی محسوب می‌شود گواه پیشرفت کشور در این زمینه است. در تاریخ 2 شهریور 1400 شاخص کل بورس بالای یک میلیون و 500 هزار واحد بود که 2 شهریور امسال به کمتر از یک میلیون و 443 هزار واحد کاهش یافته است.

صادرات غیرنفتی هر کشور یکی از پارامترهایی است که رشد اقتصادی آن کشور را با  آن می‌سنجند. صادرات غیرنفتی کشورمان در 4 ماه نخست سال گذشته 14.1 میلیارد دلار بود که در مدت مشابه امسال به 17.2 میلیارد دلار افزایش یافته است.

همچنین طبق آخرین آمار، از زمان استقرار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ بالغ بر 151 میلیون و 496 هزار تن کالا به ارزش 101 میلیارد و 820 میلیون دلار بین ایران و سایر کشورهای جهان تبادل شد که از لحاظ وزنی با رشد ۴ درصدی و از لحاظ ارزش با رشد ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.

*مدیریت برق و کرونا

دولت رئیسی در سال اول خود یعنی در شهریور 1400 تاکنون بالغ بر 6 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور را افزایش داده که رکورد پس از انقلاب محسوب می‌شود. همین رشد تولید برق،‌ امسال مانع از خاموشی‌ها شد و ما شاهد آن بودیم که برخلاف سال گذشته که همه مردم کشور روزانه یکی دو ساعت خاموشی را در فصل تابستان تجربه کردند امسال خبری از خاموشی دست کم برای مصارف خانگی نبود.

مگر می‌شود وضعیت کشور در هنگام شیوع کرونا را فراموش کرد. این بحران جهانی که به جان مردم عالم افتاد و چندین میلیون نفر را به کام مرگ کشاند. اما آمارها در کنترل کرونا نیز نشان دهنده موفقیت عملکرد رئیسی و دولت او است. فراموش نخواهیم کرد در 2 شهریور 1400 تعداد فوتی‌های کرونا به رکورد 709 نفر و تعداد مبتلایان جدید به 40623 نفر رسیده بود.

هیچ کشوری به ما واکسن نمی‌داد و غرب علیرغم دریافت هزینه واکسن، به خاطر دیپلماسی ضعیف دولت روحانی و ضعف شدید کشور در سیاست خارجی واکسن کرونا به ایران تحویل نمی‌داد و دولت وقت، علت این مسأله را نپیوستن ایران به fatf عنوان می‌کرد  اما در دولت سیزدهم با رایزنی با کشورهای مختلف و واردات واکسن به میزان مورد نیاز و حمایت از تولیدکنندگان این محصول،  واکسیناسیون سراسری انجام شد و در 2 شهریور 1401 تعداد فوتی‌ها به 45 نفر و تعداد مبتلایان جدید به 2667 نفر کاهش یافت و در کل در یک سال اخیر تعداد فوتی‌ها و مبتلایان جدید کرونا 94 درصد کمتر شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × سه =