صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » هنرمند اصفهانی: ضربه ای که کرونا بر بازار صنایع‌دستی زد بی سابقه بود

هنرمند اصفهانی: ضربه ای که کرونا بر بازار صنایع‌دستی زد بی سابقه بود

هنرمند اصفهانی گفت: ضربه ای که کرونا بر بازار صنایع‌دستی زد بی سابقه بود و موجب شد تعداد کثیری از هنرمندان از جاده هنری جدا شده و برای کسب معیشت بهتر، به شغل های دیگر روی آوردند، تا جایی که اطلاع دارم بیش از هزار کارگاه صنایع دستی در اصفهان تعطیل شدند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۲ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

مریم چیتگر هنرمند قلمکار اصفهانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: پدر، پدربزرگ، پدر پدربزرگ و همچنین عموهایم از هنرمندان زبردست و برجسته اصفهان بوده و هستند که تا کنون ظروف خاص و تاپی را روی فلز های گوناگون روانه بازار کرده اند.

هنرمند قلمزن عنوان کرد: تا جایی که یادم می‌آید پدرم در کودکی ام یک تخته چوب نرم یا یونولیت، چند عدد میخ یا چوب تقریبا سر تیز ولی بی خطر و چکش پلاستیکی برام تهیه می کرد تا با کوبیدن میخ و چوب ها روی صفحه چوبی یا یونولیتی مشغول شوم و از همان کودکی عشق به چکش زدن در وجودم شکل گرفت ناگفته نماند که عشق به این کار در خانواده ما نسل به نسل منتقل شده است.

چیتگر بیان کرد: بیش از 30 سال از چکش زدن من بر روی ظروف و فلزهای مختلف می گذرد  ولی همچنان نیاز به آموزش و حتی بهتر شدن دارم چرا که موقعی که فکر کنی کامل و بی نقص هستی، آنجا نقطه سقوط تو خواهد شد.

وی افزود: سبک های قلمزنی که تاکنون انجام داده ام شامل قلمزنی، قلمزنی ریزه کاری، برجسته کاری، نیم برجسته، عکس و مشبک می شود و همیشه و هرجا سعی داشتم بهترین کیفیت کار را روی فلزها پیاده کنم چرا که برای آثار و هنر شهرم ارزش خاصی قائل هستم.

مریم چیتگر در خصوص شرح هنرش اذعان کرد: قلمزنی ریزه کاری را به ریزه قلم و زمینه پر نیز می شناسند، ریزه قلم روشی است که در آن سطح اشیا یا بوم فلزی با استفاده از نقوش ریز و ظریف قلمزنی می‌شود و با ایجاد بافت در زمینه بوم، طرح اصلی را آشکار و زمینه کار را از طرح جدا می‌شود.

هنرمند قلمزن تصریح کرد: در قلمزنی سبک برجسته کاری باید سه تکنیک را اجرایی کرد، اول می بایست پشت بوم فلزی را قیر ریخته و طرح اصلی را نیم‌بُر کنند، پس از آن و در مرحله دوم نیز بعداز اتمام نیم‌بر، قیر را از پشت بوم جدا کرده و دوباره ذوب می‌کنند.

چیتگر ادامه داد: قیر ذوب شده را روی کار یعنی همان طرفی که نیم‌بر شده است می‌ریزند و از پشت بوم فلزی که طرح نمایان است، طرح را پایین می‌برند تا از طرف اصلی برجسته شود در مرحله آخر نیز بعد از اتمام این کار، قیر را جدا می‌کنند و قیر ذوب شده را پشت بوم فلزی می‌ریزند.

وی افزود: در این مرحله، طرح اصلی برجسته می شود و زمینه کار را با قلم‌های بدون آج صاف کرده و سپس بعد روسازی انجام می‌دهند، ناگفته نماند جُنده کاری نیز به همین سبک انجام می‌گیرد.

مریم چیتگر ادامه داد: در قلمزنی سبک عکس نمی‌توان زمینه را کاملا پر کرد چرا که روش کار به این صورت است که با ایجاد سایه و خط در زمینه، طرح اصلی نشان داده می شود.

هنرمند قلمزن خاطرنشان کرد: در سبک نیم برجسته که به آن منبت نیز می گویند، بعد از نیم‌بُر کردن، زمینه را حدودا دو سانتی‌متر با قلم‌های بدون آج پایین می‌برند تا طرح اصلی به صورت نیم برجسته نمایان شود و بعد با قلم‌های آج‌دار و بدون آج روسازی می‌کنند.

چیتگر متذکر شد: سبک بعدی که کار می کنم مشبک است در این روش بعد از انتقال طرح به وسیله قلم نیم‌بر، طرح را ثابت می‌کنم، بعد از نیم‌بر کردن طرح و روسازی، به کمک قلم تیزبر بوم فلزی را برش و طرح را از زمینه جدا می‌کنم.

وی ادامه داد: بعد از نیم‌بر کردن طرح به وسیله کمان اره و اره مویی، طرح از زمینه جدا شده و همچنین بعد از نیم‌بر کردن طرح، به وسیله دریل و مته زمینه را سوراخ و با سوهان‌های خیلی ریز طرح را از زمینه جدا می‌کنیم.

مریم چیتگر پس از شرح هنرش و با اشاره به اینکه قیرکاری نیز به سبب سبک های مختلف قلمزنی در سبک ها و تکنیک های متفاوت باید انجام شود، در خصوص بازار کار و تاثیر کرونا بر اصفهان اظهار کرد: صنایع دستی به این جهت که جز اولویت های زندگی محسوب نمی شود همیشه دستخوش بازار نوسانی بوده و هست.

*ضربه ای که کرونا بر بازار صنایع‌دستی زد بی سابقه بود

به گفته این هنرمند، اما ضربه ای که کرونا بر بازار صنایع‌دستی زد بی سابقه بود و موجب شد تعداد کثیری از هنرمندان از جاده هنری جدا شده و برای کسب معیشت بهتر، به شغل های دیگر روی آوردند، تا جایی که اطلاع دارم بیش از هزار کارگاه صنایع دستی در اصفهان تعطیل شدند.

چیتگر خاطرنشان کرد: از تأسف های شدید دررابطه با موضوع کرونا و تاثیرش بر بازار هنر اصفهان می توان به کمرنگ شدن هنر میناکاری در اصفهان و بازار میدان امام و همچنین حمايت نکردن کافی مسئولان و دستگاه های مربوط به این حوزه اشاره کرد.

این هنرمند اصفهانی گفت: امیدوارم با حمایت های بیشتر در این زمینه شاهد رونق دوباره صنایع دستی باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 3 =