صفحه اصلی » اجتماعی » آمار موجودی پرونده‌های دستگاه قضایی استان اصفهان فوق بحرانی است

آمار موجودی پرونده‌های دستگاه قضایی استان اصفهان فوق بحرانی است

رییس کل دادگستری استان اصفهان گفت: آمار موجودی پرونده در دستگاه قضایی استان فوق بحرانی است؛ به طوری که تعداد پرونده‌های موجود در شعب قضایی بدون احتساب پرونده‌های شعب اظهارنظر و سرپرستی، ۲۷۴ هزار و ۷۱۶ فقره و موجودی پرونده‌های شعب اجرای احکام نیز ۹۲ هزار و ۴۷۶ فقره است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام‌ اسداله جعفری رییس کل دادگستری استان با اشاره به تشکیل اولین نشست هماهنگی نمایندگان سه قوه در استان اصفهان، هدف از تشکیل این نشست را تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص هماهنگی بیشتر قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعلام و اظهار کرد: با هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی نمایندگان قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی در استان، شاهد رفع برخی از موانع و مشکلات در زمینه‌های مختلف باشیم.

وی شأن و منزلت مردم استان اصفهان را بسیار والا دانست و بیان داشت: مردم شریف استان اصفهان همواره در مسائل ارزشی و انسانی در قله قرار داشته و دارند و هر مسؤولی در هر جایگاهی که قصد تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای خدمت به مردم را دارد باید این شأن و جایگاه و خدماتی که مردم اصفهان به انقلاب کرده‌اند را مد‌نظر قرار دهد.

جعفری در ادامه به ارائه گزارشی از مشکلات، موانع و همچنین فعالیت‌های دادگستری در ۱۰ ماه گذشته پرداخت و بیان داشت: تلاش ما در چند ماهه اول حضور در استان شناسایی کمبودها و مشکلات و معرفی و انتقال آن‌ها به رئیس و معاونان محترم قوه قضاییه بوده است که خوشبختانه با نگاه جامع و دقیق رییس محترم قوه و اتخاذ تصمیمات ویژه و اقدامات موثر انجام‌شده امیدواریم که شاهد وضعیت مناسب‌تر دادگستری استان در آینده باشیم.

رییس کل دادگستری استان اصفهان از ایجاد پست‌های سازمانی جدید خبر داد و گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته با اضافه شدن ۲۹۷ پست قضایی جدید و افزایش تعداد شعب رسیدگی و اجرای احکام در صورت فعال شدن این پست‌ها گام بسیار بلندی در جهت کاهش اطاله دادرسی و افزایش کیفیت خدمت‌رسانی به مردم برداشته خواهد شد.

وی گفت: با موافقت ریاست قوه و پیگیری‌های معاون اول قوه قضاییه تعدادی همکار جدید از طلاب و فضلای حوزه علمیه در حال گذراندن مراحل جذب و آموزش هستند و تا پایان سال به مجموعه دادگستری استان افزوده خواهند شد.

جعفری همچنین از گذرانده شدن مراحل مصاحبه اولیه حدود ۷۷۰ نفر نیروی جدید اداری خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال این تعداد نیز کار خود را در حوزه‌های قضایی استان آغاز کنند.

رییس کل دادگستری استان اصفهان آمار موجودی پرونده در دستگاه قضایی استان را فوق بحرانی توصیف و خاطرنشان کرد: تعداد پرونده‌های موجود در شعب قضایی استان بدون احتساب پرونده‌های شعب اظهارنظر و سرپرستی، ۲۷۴ هزار و ۷۱۶ فقره و موجودی پرونده‌های شعب اجرای احکام نیز ۹۲ هزار و ۴۷۶ فقره است.

 وی علت این معضل را  بالا بودن آمار ورودی پرونده به دستگاه قضایی استان و عدم تناسب نیروی انسانی و امکانات با موجودی پرونده در دادگستری اصفهان دانست و افزود: این موجودی بالای پرونده در صورتی است که تعداد پرونده‌های مختومه در برابر تعداد قضات و کارمندان دادگستری آمار بسیار بالایی را نشان می‌دهد که بیان‌گر کار مضاعف نیروهای قضایی و اداری در استان است.

جعفری یکی از مهم‌ترین مشکلات دستگاه قضایی استان را  مشکل کمبود فضای فیزیکی مناسب دانست و اظهار داشت: تعداد زیادی‌ از مجتمع‌های قضایی استان استیجاری و دارای کاربری مسکونی هستند و این ساختمان‌ها نه در شأن مردم اصفهان است نه در شأن قضات و کارمندان شریف دادگستری استان؛ همچنین بسیاری دیگر از ساختمان‌های مجتمع‌های قضایی به دلیل فرسوده بودن موجبات نارضایتی همکاران و ارباب رجوع را فراهم ساخته است.

رییس کل دادگستری استان اصفهان از استاندار و مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی خواست تا با نگاهی ویژه دادگستری استان را در راستای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و بهبود فضای فیزیکی یاری کنند.

وی در پایان استمرار جلسات مشابه را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد با ادامه‌ این هماهنگی‌ها و همکاری‌ها بین نمایندگان سه قوه در استان، روزهای بسیار روشنی در انتظار استان و مردم شریف استان اصفهان خواهد بود.

به گزارش فارس، در این اولین نشست هماهنگی نمایندگان سه قوه در استان اصفهان مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، استاندار اصفهان، مقام‌های قضایی استان و مدیران کل سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × 3 =