صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » 84 درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی‌ است

84 درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی‌ است

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود گفت: ذخیره مخزن سد زاینده‌رود امروز به ۱۹۲ میلیون مترمکعب رسید و ۸۴ درصد ظرفیت این سد خالی است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ سید مجتبی موسوی نائینی مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده‌رود درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود اظهار داشت: ذخیره مخزن سد زاینده‌رود امروز به ۱۹۲ میلیون مترمکعب رسید و ورودی به سد هم اکنون ۱۰.۳ مترمکعب بر ثانیه و خروجی از آن ۲۴ مترمکعب بر ثانیه است.

وی افزود: ورودی آب به سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی (مهرماه ۱۴۰۰) تا نوزدهم  شهریور ۱۴۰۱ در مجموع ۹۶۱ میلیون مترمکعب بوده است در حالی که این سد در مدت مشابه سال گذشته ۷۴۱ میلیون مترمکعب و در بلندمدت (۵۱ ساله) یک میلیارد و ۳۴۷ میلیون مترمکعب ورودی داشت.

موسوی نائینی با بیان اینکه ورودی به سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش دارد، اضافه کرد: ورودی سد زاینده‌رود در سال آبی کنونی نسبت به مدت مشابه بلند مدت ۲۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود ادامه داد: حجم آب خروجی از این سد مخزنی از ابتدای سال آبی تاکنون ۹۹۴ میلیون مترمکعب است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۶۵۴ میلیون مترمکعب و در مشابه بلندمدت یک میلیارد و ۳۰۸ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه خروجی از سد زاینده‌رود امسال نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: خروجی سد در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت ۲۴ درصد کاهش نشان دارد.

موسوی نائینی با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود در سال گذشته چنین روزی ۲۴۶ میلیون مترمکعب و در بلند مدت مشابه ۷۷۷میلیون مترمکعب بوده است، عنوان کرد: ذخیره فعلی سد زاینده‌رود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد و نسبت به بلند مدت ۷۵ درصد کاهش دارد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده‌رود اضافه کرد: با توجه به خروجی ۲۴ متر مکعب در ثانیه آب از سد زاینده‌رود برای آب شرب و سایر مصارف، نیروگاه برقابی سد زاینده‌رود همچنان در مدار تولید قرار دارد.

وی با اشاره به وضعیت مخزن سد زاینده‌رود بر مدیریت مصرف در همه بخش‌ها اعم از شرب و بهداشت، کشاورزی و صنعت تاکید کرد.

سد زاینده‌رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است. این سد قوسی شکل که سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − هفت =