صفحه اصلی » سیاسی » اعلام جزئیات جدید از پرونده مهسا امینی/ هیچ مرجعی برای برخورد با نشردهندگان اکاذیب در فضای مجازی وجود ندارد

اعلام جزئیات جدید از پرونده مهسا امینی/ هیچ مرجعی برای برخورد با نشردهندگان اکاذیب در فضای مجازی وجود ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر پیگیری پرونده مهسا امینی توسط نمایندگان مجلس، جزئیات جدیدی از پرونده وی را بازگو کرده و با انتقاد به این که هیچ مرجعی در کشور برای برخورد با نشردهندگان اکاذیب حتی برای خبرگزاری‌های پرمخاطب نیست، از لزوم برخورد با این برهم زنندگان آرامش و امنیت روانی مردم سخن گفت.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

زهره الهیان در گفتگو با صاحب نیوز جزئیات جدیدی از پرونده مهسا امینی که چند روز پیش در کلاس مشاوره پلیس امنیت اخلاقی جان خود را از دست داد، بیان کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با عرض تسلیت به خانواده مهسا امینی و ابراز همدردی با ایشان، گفت: روز گذشته در کمیسیون شوراهای مجلس جلسه‌ای به منظور بررسی این موضوع با حضور فرماندهان نیروی انتظامی برگزار شد تا گزارش ایشان در مورد این اتفاق به سمع نمایندگان مجلس برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر در مجلس تصریح کرد: در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده و دادستان دستور ورود فوری و سریع به مسأله را صادر کرده است و علاوه بر آن تیم بازرسی ویژه از سوی فرماندهی نیروی انتظامی تشکیل شده تا اگر خطایی رخ داده باشد با خاطیان برخورد لازم صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: نمایندگان مجلس خواستار به نتیجه رسیدن هر چه سریعتر  این پرونده و اعلام نتیجه آن به ملت که احساساتشان از این واقعه جریحه دار شده است هستند.

این نماینده مجلس در مورد جزئیات این واقعه برا اساس مستندات موجود همچون فیلم‌های دوربین‌های مدار بسته اظهار کرد: مهسا امینی ساعت 19:25 وارد ساختمان وزرا شده و ساعت 19:58 از حال می‌روند که بلافاصله اورژانس بر بالین بیمار حاضر شده و ضمن انجام اقدامات اولیه، بیمار را به بیمارستان می‌رسانند.

الهیان که دارای مدرک دکترای تخصصی بیماری‌های داخلی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است ادامه داد: بنده با توجه به این که پزشک هستم نتیجه برگه مشاوره مهسا امینی که در گزارش پزشکی ایشان در بیمارستان کسری توسط پزشک متخصص ثبت شده بود را مطالعه کردم. در سی‌تی‌اسکن ایشان عوامل هیدروسفالی وجود داشته که ناشی از سابقه غده هیپوفیز و تومورال شدن غده هیپوفیز وی بوده است که به همین خاطر خانم امینی در سن پنج سالگی جراحی سر می‌شود و عوارض مغزی بعد از جراحی هیپوفیز مانند دیابت را داشته که بابت آن دارو مصرف می‌کرده است.

نماینده مردم تهران گفت: آثار جراحی قبلی روی پیشانی و سر ایشان وجود دارد و در سی‌تی‌اسکن علایم خونریزی مغزی ICH و خونریزی اطراف پرده‌های مغز و یا شکستگی جمجمه وجود ندارد و سی‌تی‌اسکن نشانه‌ای از ضرب و جرح و ضربه به سر بیمار را نشان نمی‌دهد و مطالبی که مطرح شده با این عنوان که در اثر ضربه به سر، ایشان فوت کرده‌اند را رد می‌کند.

این پزشک متخصص بیان کرد: در معاینه ظاهری سر و صورت توسط پزشک بیمار، اعلام شده که فاقد آثار ضرب و شتم بوده و در اکوی قلبی ایشان هم cardiomyopathy dilated مشاهده شده که ناشی از عارضه مادرزادی قلبی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: علاوه بر شواهد پزشکی مبنی بر رد ضرب و شتم خانم مهسا امینی، به لحاظ حقوقی هم شهودی که در محل حضور داشتند که هفت نفر از خانم‌هایی هستند که همزمان با مهسا امینی توسط پلیس به آن محل هدایت شده بودند، اعلام کرده‌اند که هیچ گونه برخورد فیزیکی در طول مدت 20 و چند دقیقه‌ای که همراه با خانم امینی در ساختمان وزرا بوده‌اند با ایشان صورت نگرفته است.

وی همچنین عنوان کرد: حدود یک ماه پیش در مجلس نشستی با پلیس امنیت و فرماندهان نیروی انتظامی داشتیم که در آن شیوه مقابله پلیس با آسیب‌های اجتماعی از جمله بی‌حجابی تشریح شد و  در همان جلسه نیز بیان شده بود که سازوکار تنبیه در پلیس امنیت اخلاقی وجود ندارد و پلیس تنها خانم‌هایی که حجاب مناسبی نداشته باشند را به ساختمان وزرا هدایت می‌کند، سپس با خانواده ایشان تماس می‌گیرد که لباس مناسب برای ایشان بیاورند و یک کلاس 40 دقیقه‌ای در رابطه با مصادیق قانونی و ضرورت رعایت حجاب برای ایشان گذاشته می‌شود و در کل هر چند در مورد این شیوه و لزوم اصلاحاتی در روش‌های گشت امنیت اخلاقی مطالبی وجود دارد اما آن چه مسلم است برخورد فیزیکی در سازوکار آن وجود ندارد و اعلام ضرب و شتم و مسائلی که این روزها در فضای مجازی در این رابطه مطرح می‌شود کاملاً کذب است.

الهیان اظهار کرد: هم اکنون در فضای مجازی هر کسی با هر هدف و نیتی می‌تواند هر مطلبی که خواست را منتشر کند و متأسفانه هیچ مرجعی نیست که با این مدعیان که امنیت روانی مردم را نشانه گرفته و آرامش روحی-روانی مردم را به هم می‌ریزند برخورد کند و در همین فضا برخی رسانه‌ها با نشر اکاذیب به راحتی امنیت روانی جامعه را بهم می‌ریزند که باید با آن‌ها برخورد لازم صورت بگیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌آباد بار دیگر تأکید کرد: مطابق دستور رئیس مجلس، مجلس تا پایان پرونده پیگیر موضوع است و شخص رئیس جمهور هم همان طور که در تماس با خانواده خانم امینی ضمن ابراز همدردی اعلام کردند پیگیر مسأله هستند و دستور پیگیری سریع و برخورد با خاطیان را صادر کرده‌اند. این پرونده از چند طریق در حال بررسی است و إن‌شاءالله نتایج آن به مردم اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 19 =