صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » خاتم کاری هنری چشم نواز/ صفر تا صد ساخت یه قطعه خاتم کاری را بشناسید

خاتم کاری هنری چشم نواز/ صفر تا صد ساخت یه قطعه خاتم کاری را بشناسید

هنرمند خاتم کار اصفهانی گفت: اشیاء خاتم کاری شده به میزان حرارت و رطوبت محیط حساس هستند و اگر محکم چسب نشده یا مواد اولیه بی کیفیت باشد، در مجاورت با رطوبت و حرارت از سطح کار بلند شده و می ریزد که گاهی این موضوع سبب می شود مردم فکر کنند ظرف خاتم کاری که خریداری کرده اند، تقلبی بوده است.

تاریخ انتشار: ۰۵:۳۹ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

مهدی کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: خانواده ما یکی از خانواده های اصل اصفهانی است و  به سبب اصالت ریشه ای به صنایع دستی نفیس اصفهان نیز وصل بوده و در این زمینه خدمت می کنیم.

هنرمند خاتم کار عنوان کرد: این هنر سالیان سال است که بدون قطع شدن در طایفه ما، خانواده به خانواده منتقل شده و هر خانواده نیز بهترین کیفیت خاتم کاری را پیاده سازی می کند چرا که نگاه ما نگاه ابزاری به صنایع دستی نیست و سپس هنرمان را وارد بازارها می کنیم.

کشاورز بیان کرد: از آنجایی که این هنر در خانواده ما می چرخد، هر دو الی سه خانواده یکی شده و یک کارگاه راه اندازی می کند، کم پیش می آید نیروی کار غریبه در کارگاه بیاوریم اما اگر نیروی کاری ببینیم که در این رشته هنری با استعداد است، استخدامش می کنیم.

وی افزود: من نیز مانند خیلی های دیگر در فامیل، از زمان دبستان وارد کارگاه های فامیلی شده و در محیطی که هنر خاتم کاری در آن شکل می گیرد، قرار گرفتم، تماشای روند ساخت یک قطعه هنری که چه میزان زمان می گیرد تا شکل گرفته و کامل شود، دلیل جذب شدن روز افزون من به خاتم کاری بود.

مهدی کشاورز اذعان کرد: ما در کارگاه هایمان همیشه از بهترین و مرغوب ترین نوع مواداولیه در بازار استفاده می کنیم و یکی از دلایل کیفیت بالای کارهای ما نیز همین است، ناگفته نماند که حدود ٩۵ درصد از کارهای تولید شده کارگاه هایمان به کشورهای همجوار صادر می شود.

هنرمند خاتم کار توضیح داد: در اجرای خاتم کاری ابتدا می بایست چوب‌های رنگی مانند عناب، نارنج ،فوفل، آبنوس و چوب های رنگی دیگر را به حالت نوار و با ارتفاع های مشخص و یکسان مثلا ۶۰ یا ۵٠ سانتی متر برش دهیم و بگذاریم در محیط مناسب تا خشک شوند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از چوب های رنگی، نوارهایی از استخوان شتر را به همان شکل آماده کرده و حدود ۳ ماه در آب آهک قرار می دهیم تا رنگ استخوان کاملا سفید شود، اینگونه مرحله اول برای ساخت خاتم شکل می گیرد حال بعد از خشک شدن، نوارهای چوب و استخوان را سوهان کشی می کنیم.

مهدی کشاورز گفت: سوهان کشی نوار ها که تمام شد، آن ها را در کنار نوار برنجی که حدیده کرده و دقیقا مانند قطعات چوب و استخوان درست کردیم، به شکل یک چیدمان رنگی که منظم بودن آن حائز اهمیت است، با لایه ایی از چسب سریش در کنار هم می چسبانیم و اجازه می دهیم خشک شوند.

این هنرمند متذکر شد: حال این چوب های ۵٠ یا ۶٠ سانتی را به وسیله اره مویی، خیلی نازک به ضخامت حدود یک و نیم میلیمتر قطعات ریز و متساوی الضلاع برش داده و برای چسباندن روی سطح زمینه کار به وسیله چسب های مخصوص و با حرارت دادن چسبانده می شود.

کشاورز یادآور شد: در مرحله آخر نیز بتونه کاری، سابیدن و ترمیم سطح کار انجام می شود تا نقطه هایی که روی سطح زمینه خالی می ماند رفع شود، پس از اتمام کار، روی سطح را با یک لایه سیلر کیلر می پوشانند.

وی افزود: در خاتم کاری هرچقدر خاتمی که آماده می شود، ظریف تر باشد و محکم تر چسب شده باشد، مواد اولیه بکار گرفته شده نیز با کیفیت بالا ساخته شده باشند، ارزش آن خاتم بیشتر است.

مهدی کشاورز اظهار کرد: در برخی موارد سفارشاتی داده می شود تحت عنوان خاتم اعلا که در این نوع خاتم، به جای ورق برنج، از طلا و نقره استفاده می کنیم اما این نوع خاتم مرسوم نیست و فقط اگر سفارش داده شود می سازیم.

به گفته این هنرمند، اشیاء خاتم کاری شده به میزان حرارت و رطوبت محیط حساس هستند و اگر محکم چسب نشده یا مواد اولیه بی کیفیت باشد، در مجاورت با رطوبت و حرارت از سطح کار بلند شده و می ریزد که گاهی این موضوع سبب می شود مردم فکر کنند ظرف خاتم کاری که خریداری کرده اند، تقلبی بوده است.

*قطع صادرات با اوج گیری کرونا در کشور

کشاورز بیان کرد: در مدتی که در کشور با کرونا درگیر بودیم، کسب و کار ما به یکباره قطع و هیچ صادراتی انجام نمیشد، در طول سالی که کرونا جولان می داد ما فقط یکبار توانستیم محصولات خاتم را به قطر صادر کنیم.

*مشتری هایمان را بواسطه شرکت در نمایشگاه های خارجی به دست می آوریم

وی افزود: از زمانی که کرونا کمرنگ شد سفارشات ما نیز به ریتمی آهسته دوباره شروع شد ولی هنوز به آن میزانی که در گذشته بود، نرسیده است، مشتری هایمان را بواسطه شرکت در نمایشگاه های خارجی به دست می آوریم و برای ما مهره های مهمی به حساب می آیند.

مهدی کشاورز در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه صادرات و گمرک نیز با مشکل مواجه هستیم اما هر طور که هست باید محصولات را به دست مشتری برسانیم، امیدوار هستم به زودی زود تمام مشکلات صنایع دستی حاکم در کشور، برطرف شده و مانند سابق رونق بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 5 =