صفحه اصلی » اجتماعی » سلامت » تب مالت شایع ترین بیماری مشترک انسان و دام در سمیرم می باشد

رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم:

تب مالت شایع ترین بیماری مشترک انسان و دام در سمیرم می باشد

رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم گفت: تب مالت به دلیل امتناع برخی دامداران از واکسیناسیون، جابجایی بی ضابطه دام ها و ناآگاهی مصرف کنندگان از راه های انتقال بیماری، شایع ترین بیماری مشترک انسان و دام در شهرستان می باشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از  پایگاه خبری سمیرم (سمنا)، مصطفی بیات در گفت و گو با خبرنگار سمنا اظهار کرد: مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام در دستور کار اداره دامپزشکی بوده و در این راستا علاوه بر بازرسی و بازدیدها برای جلوگیری و درمان بیماری ها عمل واکسیناسیون به صورت دوره ای انجام می شود.

وی بیان کرد: شایع ترین و مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام در شهرستان بیماری های تب مالت و شاربن (سیاه زخم) می باشد که برای کنترل این بیماری ها  با همکاری بخش خصوصی، عمل واکسیناسیون انجام می شود.

بیات افزود: شایع ترین بیماری سال جاری در شهرستان سمیرم بیماری تب مالت بوده که آمار ارائه شده توسط شبکه بهداشت و درمان بیانگر شیوع بیشتر آن در بین عشایر شهرستان می باشد.

وی دلیل افزایش بیماری تب مالت در شهرستان را عدم تمایل برخی دامداران برای انجام واکسیناسیون، جابجایی بی ضابطه دام ها و ناآگاهی مصرف کنندگان اعلام کرد و گفت: برای جلوگیری از این بیماری می بایست شیر در دمای 100 درجه سانتیگراد و به مدت 20 دقیقه جوشانده و هم زده شود و مصرف پنیر محلی بدلیل عدم حرارت بینی مهم ترین عامل ایجاد بیماری تب مالت در بین عشایر سمیرم بوده است.

بیات با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون دام ها توسط شبکه دامپزشکی خاطر نشان کرد: واکسیناسیون در دو بخش بیماری های مشترک انسان و دام و بیماری های واگیر دامی صورت می گیرد که از مهمترین بیماری های واگیر دامی می توان تب برفکی، آبله و طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) را نام برد.

وی افزود: بیماری تب مالت می تواند تا پایان عمر همراه انسان باشد و با عدم درمان کافی و به موقع پس از مدتی مشکلاتی را ایجاد کند.

بیات بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون 181 هزار راس واکسیناسیون شاربن گوسفند و بز، 173 هزار راس واکسیناسیون آبله گوسفند و بز، 889 راس واکسیناسیون هاری سگ ها، 79500 راس واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز، 2650 راس واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله، 34 هزار راس واکسیناسیون تب مالت بره و بزغاله و 15500 راس واکسیناسیون طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سطح شهرستان انجام شده است.

وی با اشاره به مشکلات کشتارگاه سمیرم تصریح کرد: با توجه به نامناسب بودن فضای فیزیکی کشتارگاه، مجاورت با مناطق مسکونی، مشکل فاضلاب آن و حمل لاشه به وسیله ماشین های شخصی از محل کشتارگاه مغازه گوشت فروشی شهر این کشتارگاه می تواند خطری برای شهروندان باشد که امیدواریم با همکاری شهرداری هر چه سریعتر این مشکلات برطرف گردد.

رئیس شبکه دامپزشکی سمیرم گفت: وضعیت نامناسب کنونی کشتارگاه سمیرم می تواند باعث افزایش بیماری های مشترک انسان و دام باشد که امیدواریم شهرداری سمیرم با برنامه ریزی و توجه ویژه در این زمینه هر چه سریعتر اقدامات مناسبی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد