صفحه اصلی » استان اصفهان » برخوار » تجاوز به حریم پیاده رو حق مغازه دار است! + تصاویر

سد معبر یکی از معظلات شهری؛

تجاوز به حریم پیاده رو حق مغازه دار است! + تصاویر

هر چقدر که مسئولان شهرداری با هشدارها و جریمه های خود مانع سد معابر از سوی کسبه و دست فروشان شوند، عدم همکاری آنها موجب افزایش تضییع حقوق شهروندی می شود.

تاریخ انتشار: ۱۷:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه تحلیلی خبری شهرستان برخوار؛ «خبرما»، یکی از مشکلاتی که در محیط های شهری وجود دارد و عدم توجه به آن نارضایتی شهروندان را به دنبال خواهد داشت مسئله سدمعبر می باشد که معمولا از جانب صاحبان مغازه ها و یا دست فروش ها آن هم در مسیر عبور و مرور عابران پیاده و بیشتر در پیاده روها اتفاق می افتد.

سدمعبر نه تنها از نظر قانونی تخلف محسوب می شود و برخورد با این گونه تخلفات به عهده واحد بازرسی و اجرائیات شهرداری می باشد بلکه به لحاظ شرعی نیز طبق روایات و احادیث، گناهی بزرگ محسوب می شود و فرد گناهکار از رحمت خداوند بی بهره می ماند.

قراردادن استند کالاهای خوراکی که زیان آور هستند – همانند چیپس و پفک – نوعی تبلیغ منفی نیز محسوب می شود. کارخانه های تولید کننده این گونه کالاها و صد البته مغازه داران به دنبال فروش بیشتر و به دست آوردن سود بیشتر هستند اما این گروه نسبت به زیان هایی که به جامعه می زنند کاملا بی توجه اند. چه بسا زیان های وارد شده به بدن کودکان، نوجوانان و حتی جوانانی که از این خوراکی ها استفاده می کنند یا زیان هایی که به جیب خانواده ها وارد می شود.

بر اساس قانون، رفع خطر از بناها، دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن و دالان های عمومی و خصوصی، پر کردن و پوشاندن چاه و چاله در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیا در بالکن و ایوان های مشرف که باعث زحمت و خسارت ساکنان شهر باشد، از وظایف شهرداری ها است.

حقیقت این است که شهرداری ها در زمینه رفع سد معبر توسط مغازه داران کوتاهی می کنند و حتی اگر ماموران شهرداری به خاطر پیگیری های مداوم یک یا چند شهروند مجبور شوند مغازه داری را به رعایت قانون ملزم کنند، این رعایت قانون مدت زیادی طول نمی کشد و شخص مورد نظر پس از مدت کوتاهی دوباره قانون شکنی رایج شده خود را از سر می گیرد.

هر چند تصویب قانون هایی سختگیرانه تر و توجه به اعمال قانون توسط بخش های اجرایی اهمیت دارد و بسیار مهم است، اما گره اصلی در مسایل روانشناختی و عمومی جامعه نهفته است؛ یعنی برای اینکه اشخاص سد معبر نکنند باید موضوع خودخواهی و خودمحوری در جامعه کاهش پیدا کند و افراد به سمت قانون مداری سوق یابند.

در جامعه ای که بیشتر افراد آن مفهوم خودخواهی را با به دست آوردن حق اشتباه می گیرند و برای دستیابی به خواسته های خودشان حاضرند حقوق دیگران را زیر پا بگذارند و نادیده بگیرند سد معبر یکی از جلوه های خودمحوری افراد چنین جامعه ای محسوب می شود. در زمینه تغییر چنین شرایطی رسانه ها می توانند تاثیر زیادی داشته باشند.

شهرداری ضمن اینکه در زمینه اعمال قانون تلاش می کند، باید راه های فرهنگی و تبلیغی و تشویقی را نیز مد نظر داشته باشد. بانک ها برای اینکه بتوانند شرایط استفاده از دستگاه های کارت خوان را در فروشگاه ها گسترش دهند، دست به اقدام های تشویقی می زنند و برای هر مغازه داری که استفاده بیشتری از این کارت خوان ها داشته باشد، تشویق های مالی در نظر می گیرند. شهرداری ها نیز باید به دنبال شرایط تشویقی باشند.

باید قانون گرایی در کشور تبلیغ شود و برای قانون گراها ابزارهای تشویقی در نظر گرفته شود. در مورد مغازه داران یکی از این شیوه های تشویقی می تواند کاستن از مالیات یا ارایه تسهیلاتی با بهره پایین باشد.

کیفر سد معبر از نظر روایات و پیامدهای آن:

– حضرت محمد ( صلوات الله علیه و علی آله ) می فرمایند: کسی که سد معبر کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا دور است و نیر می فرمایند هرکس یک وجب از راه مسلمانان را بگیرد ( و تصرف کند ) روز قیامت در حالی محشور می شود که بار ( یا مسافت ) هفت طبقه زمین را بردوش دارد. الکافی ،ج۲، ص ۲۹۲ / الجامع الصغیر ، ج۲ ، ص ۵۵۹

مرحوم شیخ صدوق (ره) بیان می کند: روایت شده است که هرکس راهی را ببندد خدا عمرش را کوتاه می کند. الفقیه ، ج ۱ ، ص ۲۶

 

با وجود این احادیث لازم است که هر یک از ما به عنوان یک شهروند وظیفه شناس از این عمل ناپسند پرهیز کنیم و دیگران را نیز از این کار برحزر داریم. در حالی که اگر ما سنگی یا مانعی را از سر راه مسلمانی برداریم ثواب زیادی نصیب ما خواهد شد برخی از ما با وجود تلاش ها و پیگیری های شهرداری برای آسایش بیشتر شهروندان، حقوق دیگران را با سد معبر کردن پایمال می کنیم و از این طریق به دنبال کسب روزی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × 5 =