صاحب نیوز

اوکراین8

ادامه تنش در شرق اوکراین؛

فرار ساکنان دونتسک از عملیات نظامی کی‌یف

در حالی که کی‌یف عملیات نظامی خود علیه نیروهای طرفدار روسیه را ادامه می‌دهد ساکنان منطقه پرالتهاب دونتسک در اوکراین برای حفظ جان خود از این منطقه فرار می‌کنند.

کدخبر: 114424
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۲۶ @ ۱۴:۲۶


به گزارش صاحب نیوز به نقل از پرس تی وی، چندین اتوبوس مملو از شهروندان اوکراینی روز چهارشنبه (۲۵ تیر) منطقه شرقی دونستک را به مقصد روستوف در روسیه ترک کردند.

کمیته محلی مربوط به امور پناهندگان اعلام کرد در حالی که نیروهای دولتی حملات خود علیه طرفدران روسیه در منطقه دونتسک را ادامه می‌دهند، حدود ۵۰۰ نفر برای سفر از شرق اوکراین سوار بر این اتوبوس‌ها شدند.

یک روز پیش از این نیز پنج اتوبوس مملو از سرنشین این منطقه جنگ زده را به مقصد مرز روسیه ترک کرده بودند.

افرادی که برای نیروهای طرفدار روسیه می‌جنگند اعلام کردند برای در امان بودن خانواده‌هایشان آنها را به روسیه می‌فرستند زیرا آنها مصمم به ادامه جنگ با نیروهای اوکراینی هستند.

بنا به گفته کنستانتین رومودانوفسکی، رئیس اداره مهاجرت فدراسیون روسیه بیش از ۳۰ هزار اوکراینی برای دریافت پناهندگی رسمی در روسیه درخواست داده‌اند.

در همین حال، پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین وعده داد عملیات نظامی در مناطق شرقی کشور را ادامه دهد. رئیس دستگاه امنیتی جمهوری خودخوانده خلق دونتسک با طرح وعده‌ای مشابه قول داد «تا آخرین لحظه» با ارتش اوکراین بجنگد.

مناطق شرقی اوکراین که بیشتر ساکنان آن روس‌زبان هستند، از اواسط آوریل صحنه درگیری‌های مرگبار میان معترضان طرفدار روسیه و نیروهای ارتش اوکراین بوده‌اند.

این خشونت‌ها پس از آن شدت یافت که مناطق دونتسک و لوهانسک پس از برگزاری همه پرسی محلی در ماه می ۲۰۱۴ که با رای موافق اکثریت رای‌دهندگان همراه بود، استقلال خود را از اوکراین اعلام کردند.

در جریان عملیات نظامی کنونی در اوکراین صدها نفر کشته و ده‌ها هزار تن نیز مجبور به فرار به سوی روسیه شده‌اند. اکثر افرادی که فرار کرده‌اند وارد منطقه روستوف شده‌اند.