صاحب نیوز

13920415000751_PhotoA

البرادعی کیست؟

نخست‌وزیر جدید مصر که همسری ایرانی‌الاصل دارد، چند بار هم در تلاش برای حل موضوع هسته‌ای ایران، به تهران سفر کرده و با مقامات ایرانی از جمله دکتر «حسن روحانی» دیدار کرده است.

کدخبر: 11926
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۴/۱۶ @ ۰۸:۴۲


به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «عدلی منصور» رئیس‌جمهور موقت مصر دقایقی قبل «محمد البرادعی» را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور مأمور تشکیل کابینه کرد.

البرادعی که تا چند سال قبل مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، نامی آشنا برای ایرانی‌هاست و برای حل موضوع برنامه هسته‌ای ایران، به تهران هم سفر کرده است.

نخست‌وزیر جدید مصر اولین بار در سال 1997 به عنوان مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد و تا سال 2009 این سمت را طی سه دوره در اختیار داشت.

موضوع پرونده هسته‌ای ایران یکی از اصلی‌ترین پرونده‌های مطرح‌شده در دوره وی بود. وی بعدها چهار فصل از 13 فصل کتاب خاطرات کاری‌اش تحت عنوان را به پرونده هسته‌ای ایران اختصاص داد. وی در سال 2003 با «حسن روحانی» دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رئیس‌جمهور منتخب نیز دیدارهایی داشته است.

البرادعی در کتابش که «عصر فریب: دیپلماسی هسته‌ای در عصر خیانت» نام داشت، به بحث حمله آمریکا به عراق هم پرداخته و آن را غیرضروری دانسته است. وی در این مورد نوشته است که جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا علی‌رغم گزارشات آژانس مبنی بر عدم وجود سلاح‌های کشتار جمعی در این کشور، به بهانه خلع سلاح رژیم صدام، آزادی مردم عراق و نجات جهان از آنچه که خطر بزرگ سلاح‌های کشتار جمعی خواند، به عراق حمله کرد. وی در این مورد می‌نویسد: بازرسان آژانس در تحقیقات خود از عراق لوله‌های آلومینیومی را پیدا کرده که به منظور ساخت گلوله‌های توپخانه‌ای و نه برای ساخت بمب‌های هسته‌ای طراحی شده ‌بودند. من نتایج تحقیقات آژانس را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کردم اما بوش در فردای آن روز در سخنرانی وضعیت کشور ادعا‌های خود درباره لوله‌های آلومینیومی در عراق را تکرار کرد.

نخست‌وزیر جدید مصر در کتاب خود، بوش را یک جنایتکار جنگی خوانده و خواستار محاکمه وی در دادگاه بین‌المللی لاهه شده است.

البرادعی اولین بار در سال 1984 و در حالی که 42 سال سن داشت، وارد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد. او تا سال 1993 به عنوان مشاور حقوقی آژانس فعالیت می‌کرد و از سال 1993 تا 1997 که جانشین «هانس بلیکس» سوئدی شد، دستیار مدیر کل روابط خارجه آژانس بود.

انجمن حقوق بین‌الملل و جامعه آمریکایی حقوق بین‌الملل هم از دیگر محل‌های فعالیت وی همزمان با حضور در آژانس بودند. وی در سال 2005 برنده جایزه صلح نوبل شد.

البرادعی پس از فراغت از مدیرکلی آژانس انرژی اتمی به مصر بازگشت و او تا پیش از انقلاب مصر در سال 2011 به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح بود.

نخست‌وزیر جدید مصر دارنده مدرک لیسانس حقوق از دانشگاه قاهره و دکتری «حقوق بین‌المللی» از دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک است.

او با «آیدا الکاچف» که گفته می‌شود اصالت ایرانی دارد، ازدواج کرده است. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های لیلا و مصطفی است. لیلا که نظیر پدر و پدربزرگش در رشته حقوق تحصیل کرده، اکنون وکیل بوده و همراه همسرش در لندن زندگی می‌کند. مصطفی هم مدیر بخش صوت یکی از شبکه‌های تلویزیونی در لندن است.

سابقه اولین حضور او در مشاغل دیپلماتیک به سال 1964 بازمی‌گردد، زمانی که او به عنوان نماینده وزارت خارجه مصر در جلسات سازمان ملل متحد با موضوعات سیاسی و حقوقی شرکت کرد. او بین سال‌های 1974 تا 1978 مشاور ویژه وزارت امور خارجه مصر بود و بعد از آن به عنوان مقام اردش در زمینه برنامه حقوق بین‌الملل در موسسه آموزش و تحقیق سازمان ملل متحد فعالیت کرد.

البرادعی سابقه تدریس در آمریکا را نیز دارد. او از سال 1981 تا 1987 استاد حقوق بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک بود.

وی در تحولات اخیر از مخالفان اصلی «محمد مرسی» به شمار می‌آمد و بارها کناره‌گیری وی را خواستار شده بود. او در دوران «حسنی مبارک» هم از منتقدان حکومت بود.