صفحه اصلی » مقاومت » گزارش مقاومت » ماجراي ترور شهيد حاج اسدالله ‌لاجوردی

به مناسبت سالگرد شهادت :

ماجراي ترور شهيد حاج اسدالله ‌لاجوردی

به ما (ضاربین) توصیه کرده بودند که هنگام رویارویی با لاجوردی، از نزدیک شدن به وی خودداری کنید. زیرا لاجوردی از قدرت بدنی بالایی برخوردار است و اگر دستش به شما برسد، به راحتی از پای در خواهید آمد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۹

به گزارش صاحب نيوز: دقایقی از ترور نگذشته بود که یکی از مهاجمین توسط نیروهای انتظامی دستگیر و بازداشت شد. قاضی ویژه قتل اعلام کرد تا تکمیل تحقیقات نمی‌توانیم هیچ اطلاعی در اختیار روزنامه‌ها قرار دهیم. وی تنها دستگیر شدن یک تن، کشته شدن سه نفر و زخمی شدن یک تن دیگر را در این حادثه تایید کرد. یک روز بیشتر از این حادثه نگذشته بود که گروهک منافقین ترور شهید لاجوردی را برعهده گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه‌، یک سخنگوی این گروهک محارب در تماس تلفنی با خبرگزاری مذکور در نیکوزیا، اعلام کرد که این گروهک حاج اسدالله ‌لاجوردی و دو تن دیگر از همراهان وی را ترور کرده است.

هویت فرد تروریست نیز سه روز بعد از وقوع حادثه اعلام گردید‌. گزارش ایرنا به نقل از یک مقام امنیتی در وزارت اطلاعات اعلام کرد عامل ترور شهید لاجوردی «علی اصغر غضنفر نژاد »نام دارد که خود را با نام «سیاوش» معرفی کرده است. تروریست مذکور اعتراف کرده بود که دوره‌های مختلف آموزشی تروریستی، از جمله نحوه ترورشهید لاجوردی را درعراق و در مقرهای گروهک منافقین گذرانده است. وی همچنین گفته بود به ما (ضاربین) توصیه کرده بودند که هنگام رویارویی با لاجوردی، از نزدیک شدن به وی خودداری کنید. زیرا لاجوردی از قدرت بدنی بالایی برخوردار است و اگر دستش به شما برسد، به راحتی از پای در خواهید آمد. این مقام امنیتی وزارت اطلاعات از طریق خبرگزاری ایرنا اعلام کرد: سیاوش‌، تروریست دستگیر شده قرار است در مصاحبه‌ای‌، نحوه اموزش‌، چگونگی اعزام به داخل کشور، هدف از اقدامات تروریستی و خشونت آمیز و چگونگی به شهادت رساندن لاجوردی را به اطلاع مردم برساند.

علی اصغر غضنفر‌نژاد در واقع سر تیم عملیاتی این جنایت بود که پس از ترور شهید لاجوردی توانست به نحوی خود را از معرکه خارج کرده و فرار کند. منافق دیگر، که او نیز با نام علی اکبر اکبری ده بالایی  شناسایی شد، پس از انجام ترور با خوردن سیانور خودکشی کرد‌. غضنفر‌نژاد نیز اندکی بعد در مرز آبادان دستگیر شد.

دستگاههای امنیتی به دنبال ترور ناجوانمردانه شهید لاجوردی و فرار سر تیم عملیاتی از صحنه ترور‌، با اتخاذ تمهیدات لازم و بسیج تمامی امکانات و منابع و کارکنان و با عنایت پروردگار‌، توانستند، عامل اصلی ترور را در روز سه شنبه 3/6/1377 هنگامی که برای وصل به عامل خروج (همکار سرویس امنیتی عراق) به آبادان آمده بود‌، دستگیر کنند. منافق دستگیر شده علی اصغر غضنفر نژاد جلودار  فرزند محمد نام داشت و اهل بابل بود. وی در سال 75 که دوران سربازی خود را در یکی از یگانهای ارتش طی می‌کرده به انگیزه پیوستن به منافقین خود را به نیروهای عراقی معرفی نموده و پس از بازجویی ابتدایی و پنجاه روز بازداشت‌، تحویل عوامل منافقین شده است. فرد فوق‌الذکر توسط منافقین به پذیرش منتقل و پس از برخوردهای اولیه و پذیرفته شدن، برای طی دوره آموزشی تحویل یکی از مراکز نظامی منافقین واقع در بغداد گردیده و در نهایت به پادگان اشرف فرستاده شده است.

فرد یاد شده پس از طی دوره‌های آموزشی در پادگانها و مراکز مختلف منافقین و گذرانیدن کلاسهای عقیدتی و سیاسی، در ابتدای همان سال برای آموزش پرتاب خمپاره‌ی60 در سطح شهر تهران، به یک واحد ویژه معرفی و همراه فرد دیگری، آموزش کامل اجرای ‌عملیات خمپاره در مناطق شهری را طی کرد. در پایان دوره و در هنگام اعزام به داخل کشور‌، منافق یاد شده به همراه نفر دوم تیم به نام علی اکبر اکبری ده بالایی معروف به رضا به حضور عناصر رده بالای گروهک رسیده و مشخصات فردی را که باید ترور شود‌، دریافت داشته‌اند. طبق اعترافات متهم در این دوره ابتدا نقشه بازار جعفری تهران و عکس‌هایی از ‌نقشه‌ی بازار جعفر  تهران و عکسهایی از شهید لاجوردی و نشانی دقیق حجره وی و مغازه‌های اطراف آن، به آنها نشان داده شد و یک فیلم ویدیویی از بازدید شهید لاجوردی از بخش از زندان اوین و ملاقات با زندانیان چند بار به نمایش درآمده است. همچنین در طول دوره حفاظت‌های لازم برای مخفی ماندن ماموریت تیم به عمل آمده است. طبق اعترافات تروریست دستگیر شده‌، تیم عملیاتی ویژه ترور شهید لاجوردی بعد از توجیه کامل و آموزشهای لازم در قرار‌گاه مسولان اصلی منافقین در پادگان اشرف، عازم بغداد شده  و بعد از توجیهات مسولان مرکزی‌، به همراه دو عراقی که در طول مسیر تا بصره و نوار مرزی با تویوتا دوکابین‌، به عنوان راننده و راهنما و هماهنگ کننده عمل می‌نمودند. همراه سه تن دیگر از منافقین عازم بصره شدند. پس از دوشب استراحت در یک خانه امن  ‌در بصره و گرفتن کیف‌های  دارای جاسازی، توسط یک قاچاقچی عرب در صبح روز شنبه 21/5/77 به ترمینال مسافربری آبادان رسانده شدند.عناصر تیم ترور بعد از گذشتن از شهرهای اهواز، رامهرمز ،ایذه، بروجن‌، اصفهان، اراک و قم در صبح روز یکشنبه اول شهریور ماه خود را به تهران رسانده و بعد از شناسایی محل کار شهید لاجوردی و حصول اطمینان از حضور ایشان در مغازه به مسافر خانه‌ای واقع در خیابان 15 خرداد مراجعه و پس از گرفتن یک اتاق و آماده کردن امکانات خود، مجددا به بازار و حجره شهید مراجعه کردند و پس از خرید چند عدد روسری‌، توسط علی اکبر اکبری ده بالایی که عهده‌دار آتش تیم بوده است، شهید و فرد دیگر حاضر در مغازه را با سلاح کلاش به رگباربسته و به شهادت رساندند.

 

پس از اجرای ترور، با تیر اندازی هوایی و تهدید مردم، هر دو عنصر منافق به بیرون بازار، متواری شده‌اند. منافق تروریست غضنفر نژاد با تهدید یک راننده پیکان سوار خودرو او شده و پس از طی مسافتی پیاده شد. وی برای پوشش حفاظتی خود مجددا سوار بر یک خودرو دیگر شده وپس از طی چند خیابان با جا گذاشتند صدا خفه کن و خشاب همراه خود و پیراهنش‌، پیاده شده و با کرایه یک ماشین پیکان تا سه راهی سلفچگان امده و از آنجا با و خودروهای عبوری خود را به اهواز رسانده است. وی شب را در اهواز سپری کرده و صبح روز سه شنبه 3/6/77 برای اجرای قرار خروج، از طریق ترمینال آبادان عزیمت کرده که در بعد از ظهر همان روز دستگیر گردید. منافقین چند بار از طریق رادیو صدای منافق برای آنان پیام خروج از مرزهای منطقه ایلام فرستاده بودند‌. طبق اعترافات متهم، وی به این دلیل که اهل شمال بوده است، در دوره‌ها و در نشست‌ها توسط عناصر مافوق، از برنامه ترور اقایان محمد گیلانی، احسانبخش (امام جمعه رشت) و روحانی (امام جمعه ساری ) توسط منافقین با خبر شده است. وی همچنین از خمپاره اندازی در تهران در میدان پاستور‌، میدان حر و ساختمانهای دانشگاهی صحبت به میان آورد.

جزئیات اعلام شده پیرامون منافق معدوم علی اکبر اکبری ده بالایی نیز حاکی است که فرد مذبور اهل ایلام بوده است. از این منافق یک قبضه کلت کمری برتا  ب 43 عدد فشنگ، نقشه نظامی منطقه ایلام، کپسول سیانور، و دو قبضه نارنجک به دست آمد.

گروهک منافقین پس از این عملیات در تماس تلفنی با مغازه‌های اطراف محل حادثه‌، قصد جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص صحت انجام ترور، هویت شهدا، نظرات مردم و نحوه دستگیری منافق یاد شده داشتند. همچنین منافقی در تماس تلفنی با بعضی از مغازه داران اطراف در پی کسب اطلاعات در خصوص فردی بودند که منافق تروریست را دستگیر کرده بود. از سوی دیگر منافقین از عناصر خود در تهران درخواست کرده بودند تا ضمن شرکت در تشییع جنازه لاجوردی و حضور در بهشت زهرا ونحوه مراسم، شعارها و عکس العمل مردم، پستهای ایست و بازرسی و تعداد نفرات مامورین را کسب نمایند.

علی اصغر غضنفر نژاد از عوامل گروهک منافقین و عامل ترور شهید لاجوردی در اسفند همان سال از جانب دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به اعدام محکوم شد. وی به اتهام محاربه با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق هواداری از گروهک منافقین و اقدام عملی موثر به نفع این گروهک و شرکت در به شهادت رساندن عمدی شهید لاجوردی، اصغر رئیس اسماعیلی وزین العابدین مسعودی به اعدام محکوم شد.

کتاب عروج خونین، شهید اسد الله لاجوردی- ص 32-37

دیدگاه‌ها

  1. ناشناس گفته :

    سلام خوب بود اما مسئولیت شون نبود

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد