بازی آسیایی
۲۳:۱۶ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۰

مروری بر بازی های آسیایی/1

بازی های آسیایی از دیار هندوستان استارت خورد

در اولین دوره بازی های آسیایی که به میزبانی دهلی نو برگزار شد، محمد نامجو اولین طلایی ورزش ایران در این رقابت ها نام گرفت.

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، هفدهمین دوره بازی های آسیایی در حالی از اواخر شهریور ماه سال جاری آغاز می شود که به واسطه اینکه معیاری برای سنجش قدرت و ضعف ورزش در کشورهای قاره کهن محسوب می شود، از اهمیت زیادی برخودار است.

سرویس ورزشی صاحب نیوز در فاصله کمتر از بیست روز مانده به این مسابقات، در نظر دارد بخش خبری ویژه ای را برای این رقابت ها آماده کند که یکی از مجموعه های این بسته خبری، بررسی 16 دوره برگزار شده از این مسابقات خواهد بود که در اینجا به نخستین دوره بازی های آسیایی می پردازیم:

*اولین دوره بازی های آسیایی 1951

اولین دوره بازی های آسیایی مربوط به سال 1951 می باشد که این بازی ها در شهر دهلی نو و در کشور هند برگزار شد. مسئولین رقابت ها پس از برگزاری دور دوم تصمیم گرفتند که این رقابت ها در قاره آسیا و به صورت دوره ای هر 4 سال یکبار به میزبانی کشورهای مختلف برگزار شود.

کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکت کنندگان این مسابقات بوده است که توانسته به صورت اختصاصی در بعضی از رشته ها قهرمانی را به دست بیاورد.در دور اول این رقابت‌ها 489 ورزشکار از 11 کشور هند، ژاپن، ایران، افغانستان، میانمار، اندونزی، نپال، فیلیپین، سیرالئون، سنگاپور و تایلند حضور داشتند که در 8 رشته و در 57 ماده به رقابت با یکدیگر پرداختند.

نکته مورد توجه در خصوص دوره اول عدم حضور بانوان ورزشکار در این رقابت ها بود.

نماد این بازی‌ها خورشید قرمزی است با 16 تشعشع که دایره سفیدی در وسط آن قرار دارد. 11 حلقه نیز زیر این خورشید قرار دارد که نشان دهنده 11 کشور شرکت‌کننده در این بازی‌هاست. زمینه سفید این لوگو هم نشان‌دهنده صلح است و یکی از نمادهای کشور هند می باشد و به معنای پیشرفت همگانی به سمت آینده می باشد.

تعداد اعضای کاروان ایران 64 تن بود و ایران در جدول رده بندی توزیع مدال ها با 8 طلا، 6 نقره و 2 برنز (مجموع 16 مدال) بعد از ژاپن و هند میزبان در مکان سوم قرار گرفت؛ که مدال آوری ورزشکان به شرح زیر است:
بسکتبال (مدال برنز)
شیرجه (یک مدال نقره و یک مدال برنز): تقی عسگری
وزنه برداری (7 طلا و3 نقره): محمود نامجو، جعفر سلماسی، حسن فردوس، فیروز پژهان، محمد حسن رهنوردی، سید رسول رئیسی ولئون کورکچیان (طلا)، علی میرزایی، جلال منصوری و هوشنگ اردوبادی (نقره) در مجموع تیمی تیم ایران به مقام قهرمانی در وزنه برداری رسید.
فوتبال (مدال نقره)
دو و میدانی (یک مدال طلا و یک مدال نقره): علی باغبانباشی

اولین طلایی ایران در این دوره، محمد نامجو اسطوره وزنه برداری در زمان خودش بود؛ نامجو، وزنه‌بردار تیم ملی ایران در وزن 56 کیلوگرم به رقابت پرداخت و موفق به کسب مدال طلا شد تا نخستین مدال طلای کاروان برای ایران به ثبت برسد. در این وزن علی میرزایی هم حضور داشت و به مقام دوم رسید ونقره گرفت.

فوتبال و وزنه برداری دو رشته ای بودند که همواره کاروان ایران را در این مسابقات همراهی کرده اند. غایبان بزرگ دوره اول اعضای تیم کشتی آزاد ایران بودند که در این دوره در رقابته ها حاضر نبودند. تیم ژاپن با 24 طلا و هند 15 طلا در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند.