صاحب نیوز

M240مسلسل

سلاح‌های سبک؛ جنگ افزارهای سرنوشت ساز

دود زیادی که از این مسلسل برمی‌خاست پنهان کردن ان را از دید دشمن بسیار مشکل می‌نمود وقتی آب تمام می‌شد گاها خدمه و سربازان از ادرار خود برای تامین مایع خنک کننده مسلسل استفاده می‌کردند اندازه و وزن زیاد این مسلسل های خنک شونده باآب، آنها را به ایفای نقش های دفاعی محدود ساخته بود.

کدخبر: 128294
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۶/۱۱ @ ۲۲:۲۰


مسلسل‌های چند منظوره

مسلسل‌ها از زمان جنگ جهانی اول به بخش جدایی ناپذیر جنگ‌ها تبدیل شده اند. در 50 سال اخیر، مسلسل‌های چند منظوره (GPMG) مهمترین گونه این نوع جنگ افزار‌ها بوده اند. GPMG ها با شلیک گلوله‌های 62/7 میلی متری مورد استفاده در برخی از تفنگهای دیگر، از جنگ ویتنام گرفته تا جنگهای عراق و افغانستان توانسته‌اند کارآیی خوبی از خودشان نشان دهند. سربازان ارتش سلطنتی انگلیس به آرامی و با احتیاط هر چه تمام تر درتاریکی شب پیش‌ می‌رفتند. آنها درحال پیشروی بودند که ناگهان به یک پست دفاعی برخورد کردند. سربازان پیشرو کمی دیر متوجه وجود این پست شدند و دقایقی بعد با شلیک یک مانور و چند گلوله رسام، مسلسلهای آرژانتینی‌ها، مطلق شب را به هیاهویی گوشخراش تبدیل نمودند. درعمل پیشروی انگلیسی‌ها، شش پست دفاعی مجهز به مسلسل وجود داشت که چند گروه تک تیرانداز نیز ازآنها پشتیبانی می‌کردند و به این ترتیب توانستند حدود 5 ساعت جلوی پیشروی انگلیسی‌ها را بگیرند. دراین زمان تنها  ترکیب مرگبار موشکهای ضد تانک میدان و تهاجم پیاده نظام بود که توانست صدای این مسلسل‌ها را خنثی کند مسلسلها درمیان نیروهای انگلیسی نیز نقش عمده‌ای ایفا کردند. پس از تصرف ناحیه مونت هاریت 42 کوماندو با مسلسل‌های چند منظوره به منطقه ارسال شدند هدف آنها یک سنگر صخره‌ای بود که با شلیک 15 مسلسل چند منظوره و پیش از رسیدن گروههای هجومی نابود شد. واژه مسلسل چند منظوره برای اشاره به جنگ افزاری به کار‌ می‌رود که توانایی انجام دو نوع ماموریت را داشته باشد آتش سبک و آتش مداوم سنگین. این مسلسل‌ها در نقش آتش سبک بخشی از نیروهای پیاده نظام مسلح به تفنگ می‌شوند. اسلحه آنها به قدری سبک است که می‌توانند همانند دیگر اعضای گروهان به راحتی به اطراف حرکت کنند و بنا‌بر این توان آتش آنها برای شلیک تهاجمی و دفاعی بسیار افزایش می‌یابد‌. در این حالت معمولا یک سرباز با مسلسل نصب شده روی دوپایه شلیک می‌کند  و یک سرباز دیگر به وی کمک می‌کند تا قطار فشنگ را در داخل مسلسل قرار داده و شلیک کند‌. شلیک مداوم عبارت است از شلیک‌های  5یا 10 تیری در دوره‌های طولانی که ممکن است به چند ساعت برسد و دراین حالت با نصب مسلسل روی یک سه پایه که محکم روی زمین قرار گرفته است و تعویض مداوم لوله، مسلسل‌‌ می‌تواند دقت خیره کننده‌ای تا برد 3000 متر را بزند.

مسلسل

بیشتر مسلسلهای چند منظوره مطرح دنیا مهمات62/7 میلی متری را شلیک می‌کنند. مسلسل‌های ناتو همان مهمات تفنگهای هم کالیبر خود را شلیک می‌کنند. اما گلوله مورد استفاده ازآن کمی از گلوله‌های معمول تفنگ‌ها قوی‌تر است و سرچشمه پیدایش آن به دهه 1890 باز می‌گردد. شلیک‌های متمرکز شده به یک نقطه می‌تواند با سوراخ کردن و نابود کردن یک آجر باعث فرو ریختن دیوار یا سقف شود و تنها یک پوشش سخت می‌تواند از سربازان در برابر شلیک GPMG ها محافظت کند در فواصل نزدیک حتی خودروهای زرهی سبک مثل اسکوربیون انگلیسی وBRDMروسی نیز ممکن است آسیب ببیند و بدنه آنها سوراخ شود. نخستین GPMG های موفق درجریان جنگ جهانی دوم توسط آلمانها  ارائه شدند. از آن پس تمامی ارتش‌ها از یک نوع مسلسل استفاده می‌کردند که برای شلیک مداوم طراحی شده بود و یک نوع دیگر با قابلیت شلیک سبک را نیز درکنار آن به کار می‌گرفتند. مسلسلهای شلیک مداوم توانستند به سرعت بر جبهه جنگ جهانی اول تسلط یابند توان کشتن آنها درروز یکم ژوئیه 1916بیش از پیش به رخ همگان کشیده شد. ارتش انگلیس درنخستین روز تهاجم خود به سومه، 57000 نفر کشته برجای گذاشت که بیشترین آنها قربانیان مسلسلهای آلمانی ماکسیم بودند. این در حالی است که مسلسلهای ماکسیم نیز چندان ایده آل و بدون مشکل نبودند و به تعداد زیادی خدمه نیاز بود تا آب خنک کننده مهمات و لوله‌های یدکی آن را تامین کنند. دود زیادی که از این مسلسل برمی‌خاست پنهان کردن ان را از دید دشمن بسیار مشکل می‌نمود وقتی آب تمام می‌شد گاها خدمه و سربازان از ادرار خود برای تامین مایع خنک کننده مسلسل استفاده می‌کردند اندازه و وزن زیاد این مسلسل های خنک شونده باآب، آنها را به ایفای نقش های دفاعی محدود ساخته بود.

بنابراین کشورهابه دنبال  سلاح سبکتری بودند که در جریان تهاجم نیز‌ بتواند به کمک سربازان بیاید. پیاده نظام انگلیس مسلسل‌های سبک لوئیس را به خدمت گرفت و به زودی به آن بیش از تفنگ‌های خود اطمینان پیدا کرد. مسلسل ویکرز بهترین مسلسل سنگین جنگ جهانی اول بود ارتش انگلیس تا سال 1968 نیز آن را به خدمت‌ می‌گرفت. در جریان جنگ جهانی دوم برخی از مسلسلهای ویکرز بیش از 12 ساعت شلیک را بدون گیر یا نیاز به تعویض بی موقع لوله به ثبت رساندند. جنگ جهانی اول درغرب تحت تسلط مسلسلها بودند به ویژه مسلسلهایی باطراحی مهندسی مثل ویکرز و ماکسیم که می‌توانستند برای ساعتها به شلیک ادامه دهند خدمه با تجربه می‌توانستند لوله را دریک چشم برهم زدن  تعویض کنند. بنابراین مادامی که لوله، آب و مهمات وجود داشت‌ این مسلسلها حجم زیادی از پیاده نظام در حال پیشروی دشمن را زمینگیر کنند و تلفات بسیار به دشمن وارد کنند. ارتش انگلیس در 1915 یک سپاه ویژه از مسلسل چی‌ها تشکیل داد این سپاه توانست از قابلیت باستون ویکرز درشلیک به فواصل 3000یارد و انجام آتش غیر مستقیم بهره برداری کند. این تاکتیک‌ها در جریان جنگ جهانی دوم کمی کم رنگ‌تر شدند، اما حتی پس از کنار گذاشته شدن GPMG ها از واحدهای پیاده نظام ارتش انگلیس درسال 1990 نیزدوباره مورد استفاده قرارمی‌گرفتند.

M240مسلسل

مسلسل چند منظورهM-60

جنگ جهانی دوم نقاط ضعف مسلسلهای ارتش امریکا را مشخص  ساخت امریکایی‌ها به قدری تحت تاثیر MG42آلمانیها بودند  که سعی کردند از آن کپی برداری کنند اما بروز مشکلاتی در تبدیل ابعاد متریک، مسلسل کپی برداری شده انها را غیر قابل استفاده ساخت. پس از جنگ نیروی زمینی امریکا یک طرح جدید را که برای گلوله‌های 62/7 میلی متری کالیبر گذاری  شده بود انتخاب کرد، این مسلسل نیز بسیارتحت تاثیر طرح‌های جنگ جهانی دوم آلمانی‌ها بود. M60 درجریان جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت و سهم عمده‌ای درافزایش توان آتش پیاده نظام امریکا درمناطق جنگلی ایفا کرد توانایی این سلاح در گذر از موانع و پوشش‌های دشمن بسیار رضایت بخش بود، ضمن این که از نظر توان آتش نیز در سطح بالایی قرار داشت وقتی نیروهای ویتنام شمالی قصد داشتند مواضع امریکایی‌ها را با حملات شبانه درهم بشکند، شلیک مسلسلهای M60 یک عامل سرنوشت ساز تاثیر گذار بود. یک عامل سرنوشت ساز تاثیر گذار بود.M60  در ویتنام نام “خوک” را به خو اختصاص داد. M60 اگر چه یک جنگ افزار توانمند بود، نقاط ضعفی داشت و هرگز نتوانست به اندازه FN MAG بلژیک وPKشوروی اطمینان پذیر باشد. بهسازی‌های انجام شده دراین مسلسل به پیدایش M60E3 انجامید که وارد خدمت سپاه تفنگداران دریایی امریکا شد.

مسلسل چند منظوره FN MAG

موفق‌ترین مسلسل چند منظوره‌ای است که از زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. نیروی زمینی انگلیس یکی از 75 کشوری اس که آن را خریداری نموده اند. با وجود این که کشورهای بسیاری از دهه 1980 به مسلسلهای سبک روی آوردند، این مسلسل همچنان در قرن بیست و یکم نیز به حیات خود ادامه داد. FN MAG یک جنگ افزار بسیار اطمینان پذیر و عمل کننده با فشار گاز است که دارای یک رگولاتور به تیر انداز اجازه می‌دهد میزان گاز ورودی را افزایش دهد تا مسلسل در شرایط نامساعد نیز بتواند به شلیک ادامه دهد بدین ترتیب می‌توان نرخ اتش را نیز بین 100 تا 1000 گلوله در دقیقه تنظیم نمود. FN MAG در پایین‌ترین نرخ اتش خود، شلیک‌های تک تیر با دقت بالا را ممکن می‌سازد  تعویض  لوله این مسلسل بسیار آسان است. و در نقش اتش مداوم بسیار خوب عمل می‌کند. مهمات جدیدی برای FN MAG دردست تکمیل است که گفته می‌شود برد آن تا بیش از 2000 متر افزایش خواهد داد. FN MAG  درآنگولا، موزامبیک و بسیاری از کشورهای درگیر جنگ دیگر به کار گرفته شده است. این مسلسل معمولا در دست سربازان هر دو طرف جنگ دیده می‌شود که نمونه بارز آن جنگ فالکلند بود که هم انگلیسی‌ها و هم آرژانتینی‌ها از آن استفاده می ‌کردند.

 

مجله جنگ افزار- شمار 43 تیر ماه 87