صفحه اصلی » استان اصفهان » سمیرم » چراغ تنها سراجی سمیرم در آستانه خاموشی!

چراغ تنها سراجی سمیرم در آستانه خاموشی!

۴۵ سال است که مشغول به این کار هستم، برای آموزش دو سال به بازار وکیل شیراز رفتم و کار را آموزش دیدم که یک سال بدون حقوق بود و در سال دوم از استاد خود حقوق می گرفتم و هنوز مشغول همین کار بوده و از کار راضی هستم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه خبری سمیرم ” سمنا” امروزه در سایه سار عصر تکنولوژی ، هنرهای سنتی و صنایع دستی بیش از هر چیزی به فراموشی سپرده شده اند . به طوری که امروز در میان مغازهای مجلل ولوکس بازار، تنها چراغ اندک شماری از این هنرها روشن است که البته چراغ همین تعداد اندک شمار نیز رو به خاموشی است .

در گذشته های نه چندان دور در سمیرم مغازه های بسیاری از همین مشاغل سنتی نظیر نمد مالی ، سراجی ، چلنگری، آهنگری ، نجاری، رنگ رزی و غیره وجود داشت، ولی امروز تعداد اندک شماری از این مشاغل باقی مانده است.

http://semna.ir/wp-content/uploads/2014/09/saraji3.jpg

سراجی یکی از هنرهای سنتی است که هنرمند، ذوق و خلاقیتش را با کار بر روی چرم به نمایش می گذارد.

پایگاه خبری سمنا با «امیر شهیدانی»، اولین هنرمند سراج در سمیرم، که هم اکنون تنها سراج این شهر می باشد گفت وگویی ترتیب داده است که در ادامه می خوانید :
*چند سال مشغول کار سراجی هستید؟

۴۵ سال است که مشغول به این کار هستم، برای آموزش دو سال به بازار وکیل شیراز رفتم و کار را آموزش دیدم که یک سال بدون حقوق بود و در سال دوم از استاد خود حقوق می گرفتم و هنوز مشغول همین کار بوده و از کار راضیم. تعمیر زین، مفرج، پشتی، دهنه اسب، کوله پشتی، کمربند و این چنین چیز ها در زمینه کار سراجی است.

*چرا وارد کار سراجی شدید؟

سراجی را دوست داشتم، کار خوبی که درآمده خوبی نیز دارد، پس از آنکه از شیراز آمدم از اصفهان وسایل مورد نیاز را خرید کردم و در سمیرم کار را شروع کردم و الان به زنجان برای خرید اجناس و وسایل خود می روم.

http://semna.ir/wp-content/uploads/2014/09/saraji5.jpg

*در گذشته تا کنون چه تعداد سراجی در سمیرم فعالیت می کردند؟

سراج ها در قدیم آقایان کفیلی و طاهری بودند که از شهرضا می آمدند و سمیرم سراجی از خود نداشته و بنده اولین سراج سمیرم بودم و الان هم رقیبی ندارم و تنها سراج هستم.

*وضعیت کار شما چگونه است؟

در موقع تعزیه برای تعمیر وسایل تعزیه خوانی تمام تعزیه خوانان سمیرم به من مراجعه می کنند، هنگام حضور عشایر نیز دوخت مفرج، زین و رکاب اسب، کمربند، پشتی عشایر را نیز انجام می دهم.

*چرا جوانان از این کار استقبال نمی کنند؟

نمی دانم چرا اما جوانان علاقه ای نداشته و نمی شود به زور وادار به این کار کرد، اما ای کاش پدران و مادران فرزندان خود را برای آموزش می آوردند تا پس از من کسی باشد که کار مردم این شهر را راه بیندازد.

*کارتان چگونه است؟

خرید چرم از زنجان است، چرم های نازک و ضخیم را خریده و در جای خود استفاده می کنم، با حضور عشایر کار ما اوج می گیرد و با سرازیر شدن آنان کار ما نیز کاهش می یابد اما کار خوبی است، خودم مسئول کار خودم هستم و آقا بالاسری نداشته و اختیار کامل در دست خودم است.

*امرار معاش شما چگونه است؟

فقط با کار سراجی امرار معاش می کنم که الحمدلله به خوبی رد شده و ۵ فرزند تحصیل کرده دارم که دکتر، مهندس و دبیر هستند.

*شما آخرین سراجی هستید؟

بله متاسفانه اولین و آخرین سراجی سمیرم بوده ام و با مراجعه به اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان برای دریافت تسهیلات به دلیل بالا بودن سن موفق به دریافت هیچ گونه تسهیلاتی برای توسعه کار خود نشدم.

http://semna.ir/wp-content/uploads/2014/09/saraji4.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نه + 8 =