صفحه اصلی » بین الملل » آسیا و اقیانوسیه » افغانستان و گره کور انتخابات ریاست جمهوری

تروریست ها پیروز تنش های سیاسی؛

افغانستان و گره کور انتخابات ریاست جمهوری

در برهه کنونی لازم است تا نخبگان سیاسی افغانستان رسالت تاریخی خود را ایفا کنند و به احترام حضور و مشارکت مردم افغانستان، آینده سیاسی این کشور و همچنان اولویت داشتن مشکلات امنیتی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان، هرچه زودتر راه حلی منطقی و همه جانبه اتخاذ کنند.

❖ نویسنده: فاطمه رضایی | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۸

صاحب نیوز- فاطمه رضایی/ افغانستان کشوری است که هنوز چشم انتظار انتقال قدرت در یک فضای آرام و دموکراتیک است. در حالی این روزها دو نامزد دور دوم انتخابات این کشور برای هم شاخ و شانه می کشند که قربانی اصلی این نزاع ها، اعتماد مردم افغانستان است. مردم افغانستان در حالی پای صندوق های رأی حاضر شدند که شبع نظامیان تکفیری القاعده آنان را تهدید کرده بودند، اما مردم افغانستان با حضور و مشارکت خود نشان دادند که از نابسامانی های سیاسی خسته اند و می خواهند با رأی خود دولتی رابر سر کار بیاورند که دست تروریست ها را از کشورشان قطع کند.

بعد از پایان دور دوم انتخابات و آغاز شمارش آرا، زمزمه هایی از وجود تقلب در روند برگزاری انتخابات مطرح شد. ستادهای انتخاباتی جشن های پیروزی برپا کردند و درگیری هایی نیز در شهرهای مختلف رخ داد تا این که نامزدهای انتخابات توافق کردند تا آرا بازشماری شود و آرای صحیح مشخص شود.

دخالت قدرت های فرامنطقه ای از جمله ایالات متحده به اعتراضات وجهه قانونی داد. ناظران سازمان ملل که در روند انتخابات نیز در افغانستان حضور داشتند، بار دیگر وارد افغانستان شدند و عملیات بازشماری آرا با حضور ناظران سازمان ملل و نمایندگانی از هر دو ستاد انتخاباتی آغاز شد.

انتخابات.افغانستان

اکنون و با گذشت چند هفته از آغاز بازشماری آرا، مجددا بحث تقلب بالا گرفته است و نامزدها اختلافات شان را رسانه ای کرده اند و مردم افغانستان هر روز با هجمه های تبلیغاتی نامزدها مواجه می شوند در حالی که امیدی به بهبود اوضاع سیاسی در این کشور وجود ندارد.

در کشورهای در حال توسعه، بهبود در حوزه های مختلف منوط به ثبات سیاسی است. در شرایطی که افغانستان با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کند و ناامنی در بسیاری از شهرها، جان مردم غیرنظامی را می گیرد، دولتمردان و چهره های سیاسی این کشور همچنان بر سر نتایج انتخابات چانه زنی می کنند.

رسانه های افغانستان به جای پرداختن به مشکلات و معضلات اجتماعی عملا به تریبون ستادهای انتخاباتی تبدیل شده اند و هر روز بر اختلافات و تنش ها دامن زده می شود بدون آن که سرانجام روشنی برای آن بشود ترسیم کرد. خواست مردم افغانستان حلقه گمشده تلاش ها و رایزنی های سیاسی احزاب و گروه های سیاسی است. حلقه مهمی که در درگیری های حزبی نادیده گرفته شده است.

افغانستان12

شاید در تلخ ترین حالت باید پذیرفت که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان  که در فضای ترس و امید برگزار شد؛ متأسفانه به بن بست کشیده شده است. مردم افغانستان که انتظار داشتند، پروسه انتخابات به وحدت و همدلی مردم افغانستان و ایجاد یک حکومت مشروع و قدرتمند کمک کند، عملا به اختلافات قومی، سمتی و زبانی کشانیده شد و به وحدت ملی آسیب های جدی وارد گردید.

رهبران سیاسی ایالات متحده که همواره خود را ناجی گره های سیاسی می دانند نیز هنوز نتوانسته اند طرفین را در افغانستان به یک نتیجه واحد برسانند. در ابتدای تنش ها، جان کری با سفر غیرمنتظره خود و گفتگو با نامزدهای انتخابات و ارائه پیشنهاد بازشماری آرا، تلاش کرد تا نقش خود را به عنوان میانجی مهم و اثرگذار نشان دهد ولی اکنون و بعد از این که بارها عملیات بازشماری متوقف شده اند و پابرجا بودن اختلافات و اتهامات، به نظر می رسد که دخالت سیاسی طرف ثالث در این موضوع چندان مفید فایده نبوده است زیرا کشورهای مختلف نه تنها نگران وضعیت مردم افغانستان نیستند بلکه به دنبال تأمین منافع بلندمدت خود در این کشور هستند. ایالات متحده هرچند ژست میانجی به خود گرفته است ولی بی شک به دنبال به قدرت رسیدن نامزدی است که توافق نامه امنیتی افغانستان- ایالات متحده را امضا کند و شرایط و زمینه حضور بیشتر ایالات متحده در این کشور را تضمین کند. ساده لوحانه است که سیاست مداران افغان انتظار داشته باشند که اشغالگران به نفع مردم افغانستان حرکتی انجام دهند.

افغانستان1

در نشست اخیر اعضای ناتو نیز موضوع افغانستان از موضوعات مهم و اولویت دار اعضای این اجلاس بود اما به دلیل ابهام موجود در شرایط فعلی و همچنین مطرح بودن فعالیت های گروه تروریستی داعش در منطقه غرب آسیا و تهدیداتی که از سوی این گروه متوجه کشورهای غربی  است، موضوع افغانستان بدون داشتن نتیجه روشنی نا تمام مانده است.

باید پذیرفت طولانی شدن اعلام نتایج انتخابات تنها به نفع گروه های تروریستی است که از وضعیت نامشخص سیاسی بیشترین بهره را خواهند برد. افزایش عملیات های انتحاری و خشونت های فرقه ای در ماه های گذشته را باید نتیجه مستقیم تنش های سیاسی دانست. بسیاری از نیروهای امنیتی وسیاسی افغانستان به جای پرداختن به اوضاع مناطق مختلف، درگیر انتقال صندوق های رأی از ایالت های مختلف به کابل شده اند، این روزها تأمین امنیت صندوق های رأی از امنیت مردم اولویت بیشتری یافته است و در شهرهای مرزی تحرکات تروریست ها افزایش داشته است.

پاکستان همسایه افغانستان نیز که از قربانیان فعالیت های تروریستی است با وجود حملات هوایی به مواضع این گروه ها در برخی از شهرها اعلام کرده است تا زمانی که اراده مبارزه با تروریسم با یک نقشه راه واحد از سوی دو کشور افغانستان و پاکستان اجرا نشود، نتیجه ای در برنخواهد داشت و این نیز مستلزم وحدت نظر و عمل در افغانستان برای مبارزه با تروریسم خواهد بود.

در برهه کنونی لازم است تا نخبگان سیاسی افغانستان رسالت تاریخی خود را ایفا کنند و به احترام حضور و مشارکت مردم افغانستان، آینده سیاسی این کشور و همچنان اولویت داشتن مشکلات امنیتی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان، هرچه زودتر راه حلی منطقی و همه جانبه اتخاذ کنند.

باید نامزدهای انتخاباتی معادله منافع شخصی و حزبی و منافع همه مردم افغانستان را به نفع مردم به پایان برسانند و روند طولانی ترین انتخابات این کشور را به نتیجه مطلوب برساند. پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی که از همه احزاب و گروه ها و از هر دو ستاد انتخاباتی اعضای دلسوزتر و متعهدتر را به کار گیرد باید در دستور کار قرار گیرد.

انتخابات افغانستان (7)

نخبگان سیاسی باید رسالت تاریخی خود را در این برهه حساس به درستی به انجام برسانند و همه با هم برای ساختن افغانستان رو به پیشرفت تلاش کنند. مردم مظلوم افغانستان بعد از سال ها تحمل درد و رنج حضور تروریست های تکفیری از یک سو و حضور نیروهای اشغالگر از سوی دیگر، چشم امیدشان به دولت مردمی است که تنها نگرانی و هدفش تأمین نیازهای افغانستان در سایه امنیت همه جانبه در این کشور است.

اگر امنیت در افغانستان برقرار شود، وضعیت اقتصادی نیز رونق خواهد گرفت و مشکلات معیشیتی مردم کمتر خواهد شد. زمینه اشتغال جوانان در عرصه ها و حوزه های مختلف فراهم خواهد شد.

اما اکنون همه چیز در افغانستان به نتایج انتخابات گره خورده است، گره کوری که اراده ای برای باز کردنش نیست و گروه ها و جریان ها و به ویژه نامزدهای انتخابات بر پیچیده تر شدن آن افزوده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده − هشت =