صفحه اصلی » اقتصادی » تجارت و بازرگانی، حمل و نقل » نیمی از مردم عضو تعاونی ها هستند/ مشکلات فعالین اقتصادی ناشی از عملکرد ناصحیح مسئولین است

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان:

نیمی از مردم عضو تعاونی ها هستند/ مشکلات فعالین اقتصادی ناشی از عملکرد ناصحیح مسئولین است

مواردی از قانون که سبب تحمیل بار مالی بر فعالین اقتصادی حوزه تعاون می شد با تلاش اتاق تعاون در مجلس شورای اسلامی اصلاح شد.

تاریخ انتشار: ۱۷:۲۱ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۹

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، دبیر اتاق تعاون استان اصفهان در نشستی که صبح امروز با اصحاب رسانه داشت، افزود: در راستای اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار، اتاق تعاون استان با تشکیل کمیته کارشناسی نسبت به پایش قانون تعاونی اقتصاد ایران اقدام کرده است و با برسی مشکلات تعاونگران، موانع و مشکلات بخش تعاون که در اثر قوانین و بخشنامه های مزاحم به وجود آمده را استخراج کرده است.

محمد طاهری ادامه داد: هیات مدیره اتاق تعاون پس از کارشناسی در رابطه با موانع موجود در بخش تعاون، پیشنهاد اصلاحی خود را در جلسات مشترک با نمایندگان مجلس مطرح کرد.

وی از تصویب طرح اصلاح مواردی از قانون تعاون به دست نمایندگان مجلس خبر داد و تصریح کرد: از جمله موارد اصلاحی باید به حذف بند سه از ماده 25 و اصلاح ماده 36 قانون تعاون اشاره کرد که در آن تعاونی ها ملزم به پرداخت چهار درصد سود خالص خود تحت عنوان حق تعاون و آموزش به دولت بودند، که باعث تحمیل بار مالی بیشتر بر اقتصاد تعاونی بود.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان اذعان داشت: البته قانون و عمل به آن همیشه از موارد تاکید شده است و در این زمینه بد نیست نیم نگاهی هم به قوانین کشورهای پیشرفته داشته باشیم، شاید بخشی از پیشرفت ها مربوط به اجرای همین قوانین باشد.

طاهری فعالترین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را شورای گفتگوی استان اصفهان معرفی کرد و در رابطه با مشکلات فعالین اقتصادی گفت: بسیاری از مشکلات فعالین اقتصادی ناشی از عملکرد ناصحیح مسئولین است.

وی افزود: 30 اتحادیه تعاونی در استان اصفهان داریم که حدود 27 عدد از آنان به عضویت اتاق تعاون استان در آمده اند.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان گردشگری را یکی از زمینه های مطلوب برای توسعه اقتصادی دانست و ادامه داد: ما معتقدیم در گردشگری خصوصا گردشگری سلامت زمینه های مناسبی در استان اصفهان داریم، چرا که یکی از ویژگی های ایران داشتن نرخ پایین درمان نسبت به سایر نقاط جهان است.

 

*** اقتصاد متکی به تعاون به اقتصاد اسلامی نزدیکتر است

 

در ادامه یکی از اعضاء هیات مدیره اتاق تعاون گفت: با توجه به تلاش هایی که طی چهار سال گذشته در کشور و اتاق تعاون صورت گرفته است، در حال حاضر اتاق تعاون جایگاه خوبی در کشور به دست آورده است و هیچ منع قانونی برای توسعه آن وجود ندارد.

بهرامی اضافه کرد: بسیاری معتقدند که اقتصاد متکی به تعاون به اقتصاد اسلامی نزدیکتر است.

وی به اجرای قوانین در حوزه تعاون تاکید کرد و افزود: هر چند سهم تعاون در اقتصاد کشور کمتر از 10 درصد است، اما در صورتی که به اجرای قوانین حمایتی از حوزه تعاون پایبند باشیم می توانیم طی کمتر از هفت سال به 25 درصد از اقتصاد کشور دست پیدا کنیم.

این عضو هیات مدیره اتاق تعاون تصریح کرد: نزدیک به نیمی از مردم کشور به نوعی عضو تعاون هستند، چرا که عده ای عضو تعاونی مصرف، عده ای عضو تعاونی مسکن و عده ای نیز خود تشکیل تعاونی داده اند.

 

*** تازمانی که تصمیم گیری ها به صورت متمرکز کشوری باشد، بستر سازی برای توسعه اقتصادی کارگشا نخواهد بود

در ادامه رییس هیات مدیره اتاق تعاون با اشاره به بهره وری 1.6 درصدی از سرمایه گذاری ها در استان اصفهان، گفت: سیستم سرمایه گذاری باید در خود استانها متمرکز باشد، در غیر این صورت بسترسازی برای توسعه اقتصادی کارگشا نخواهد بود، چرا که تصمیم گیری ها به صورت متمرکز کشوری اعمال می شود، این درحالی است که اگر این امور به خود استان واگذار شود، می تواند جلوی هدر رفت منابع را گرفت.

عباس حاج رسولیها در خاتمه افزود: امکانات و ظرفیت استان اصفهان بسیار بالا است و با همین امکانات می توان کشور را نجات داد، لذا قصد داریم بخش تعاون را تقویت کنیم و ظرفیت های بالقوه آن را به ظرفیت های بالفعل تبدیل نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد