صفحه اصلی » مقاومت » گزارش مقاومت » منافقي كه بخاطرش هواپيماي دوبي – بندرعباس را ربودند

از تبار انحراف:

منافقي كه بخاطرش هواپيماي دوبي – بندرعباس را ربودند

به عنوان کادر مرکزی سازمان بعد از مسعود رجوی نافذترین فرد سازمان بود و در سال 1360 رهبر عملیاتی آن محسوب می‌شد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۹ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۲۰

صاحب نيوز: موسی خیابانی نصیر اوغلی به سال 1326 در شهر تبریز به دنیا آمد. پدر او مغازه داری متواضع  و فداکار در بازار تبریز بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهش گذرانید و برنده بورس تحصیلی دولتی در رشته فیزیک از دانشکده علوم دانشگاه تهران شد و به تهران آمد. در دانشگاه با سازمان مجاهدین خلق اشنا و جذب آن شد. او از شرکت کنندگان در خانه جمعی شهرآرا بود (خانه جمعی  خانه‌ای بود که چند نفر عضو آشنا با هم در آن گرد هم آمده تا به تدریج با قطع روابط غیر سازمانی و برقراری مباحثی چون انتقاد ازخود و انتقاد از تشکیلات زمینه رشد سازمانی‌شان فراهم اید) در اواخر خرداد 1349 طبق سیاست سازمان، تعدادی از اعضای سازمان از جمله موسی خیابانی ماموریت می‌یابند تا از طریق شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس به بیروت واردن رفته به پایگاههای سازمان الفتح وصل شوند. ایشان بعد از سفر دریایی پر مخاطره با لنج از طریق بندر لنگه به دبی رفتند.

در 5 مرداد 1349 موسی خیابانی و پنج نفر از همراهانش توسط پلیس دبی دستگیر شدند. آنها چند ماه در دبی زندانی و مورد بازجویی قرار گرفتند و سرانجام وقتی درآبان 1349 هواپیمایی که دستگیر شدگان را از دبی به سوی بندرعباس می برد تا تحویل ساواک نماید. با دخالت سه نفر دیگر از مجاهدین و نفوذ آنها، ربوده و به عراق برده شد. خیابانی و هشت همراه او توسط استخبارات حزب بعث عراق شدیدا شکنجه شدند اما با دخالت نماینده سازمان الفتح (ابونضال) از مرگ و شکنجه رهایی یافته راهی پایگاه‌های الفتح در مرز‌های اردن و لبنان شدند. موسی خیابانی پس از طی دوره‌های آموزشهای چریکی به کشور بازگشت، اما در ضربه شهریور 1350 دستگیر و محاکمه و به حبس ابد محکوم شد. در طول مدت زندان، او از حامیان پروپا قرص مسعود رجوی و دست راست او بود. و همراه با موضع گیری رجوی، تغییر ایدئولوژی سازمان در خارج از زندان را حرکتی اپورتونیستی و فرصت طلبانه (نه انحرافی وارتدادی) دانست و از آن به کودتا یاد کرد.

موسی خیابانی نصیر اوغلی

درسال 1354 هنگامی که علمای حاضر دربند یک اوین نظر به نجاست مارکسیستها دادند، خیابانی با عصبانیت گفت: ما احتیاج به شما روحانیون نداریم و شما بودید که دنباله رو ما بودید و الان هم شما هستید که باید به دنبال ما حرکت کنید و به مقابله با فتوا برخاستند. او پس از آزادی در 1357 به همراه احمد حنیف نژاد (برادر کوچک تر محمد) به تبریزرفت و شعبه سازمان را در آن شهر ایجاد کرد. اودر سال 1358 با آذر رضایی (دختر حاج خلیل و خواهر رضائیها) ازدواج کرد. در اولین دوره انتخابات مجلس شورای ملی از تبریز نامزد شد و تا مرحله دوم پیش رفت اما در این مرحل نتوانست رای لازم را به دست آورد. موسی به عنوان کادر مرکزی سازمان بعد از مسعود رجوی نافذترین فرد سازمان بود و در سال 1360 رهبر عملیاتی آن محسوب می‌شد. و چندین عملیات مسلحانه تیمهای سازمان علیه ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی را هدایت و سازماندهی می‌کرد. سرانجام در 19بهمن 1360 به همراه آذر (همسرش) و اشرف ربیعی (همسر مسعود رجوی) در یکی از خانه‌های تیمی به محاصره در آمدند و همگی در درگیری مسلحانه کشته شدند.

نجات حسینی –ص59-102-92

 خاطرات عزت شاهی  ص433

دیدگاه‌ها

  1. بنده خدا گفته :

    عکس دومی ایشون و آیت الله طالقانی رو به روی هم هستن
    عکس دیگه ایی میزاشتید یا حداقل تحریف نمیکردید

  2. علی معرف گفته :

    وای چه بد ……یک عکس کافر رو با مومن کنار هم گذاشتین ……
    ایمان بنده خدا ممکنه آسیب بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99