صفحه اصلی » بین الملل » آسیا و اقیانوسیه » ریاست جمهوری اشرف غنی و نخست وزیری عبدالله عبدالله

رقبای انتخاباتی افغانستان درنهایت باتقسیم قدرت به توافق رسیدند

ریاست جمهوری اشرف غنی و نخست وزیری عبدالله عبدالله

دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با تقسیم قدرت که به نامزد بازنده قدرت تاثیرگذاری قابل توجهی در حکومت بعدی می دهد به توافق رسیدند.این توافق توسط سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تایید شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۳۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از نیویورک تایمز،دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با تقسیم قدرت که به نامزد بازنده قدرت تاثیرگذاری قابل توجهی در حکومت بعدی می دهد به توافق رسیدند.

این توافق توسط سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تایید شد و پیمانی برای اتمام اختلافات سیاسی پنج ماه بعد از انتخابات افغانستان بود. براساس این توافق اشرف غنی که آرای بیشتری دارد رئیس جمهور می شود اما قوای قابل توجهی را براساس یک پیشنویس توافق چهار صفحه ای ، به عبدلله عبدلله که بازنده است اعطا می کند.

دکتر عبدلله یا کسی که او معرفی می کند به طور موثری نخست وزیر می شود.

آمریکا و دیگر حامیان بین المللی انتقال دموکراتیک قدرت را پیش شرطی برای ادامه ی کمک های گسترده خود به این کشور دانستند. درحالی که زمان دقیق شروع به کار اشرف غنی مشخص نشده است، این اتفاق به زودی می افتد و او کار خودرا آغاز می کند. او متعهد است تا یک توافق نامه ی امنیتی را با آمریکا امضا کند که طی آن ارتش آمریکا بعد از دسامبر 2014  تا زمانی که جنگ کنونی تمام شود در افغانستان باقی می ماند.

توافق نامه یک شورای وزیران ایجاد می کند که توسط مدیر اجرایی رهبری می شود و شامل دو معاون و همه ی وزیران کابینه می باشد. شورای وزیران امور اجرایی دولت را  پیاده سازی می کند. علاوه برآن درحالی که رئیس جمهور  کابینه اش را هدایت می کند، مدیر اجرایی موظف به هدایت کابینه و پیاده سازی خط مشی دولت است و گزارش پیشرفتش را مستقیما به رئیس جمهور ارایه می کند.

باید دید درعمل این پیوند تا چه حدی کارآمد است. مشکلات آن در یک بندکلی در توافق اشاره شده است: رابطه ی بین رئیس جمهور و مدیر اجرایی به تنهایی و تماما با این توافق نامه توصیف نمی شود، بلکه باید به وسیله تعهد دوطرف به همکاری، همدلی و از همه مهمتر مسولیت در برابر مردم افغانستان تعریف شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یک × 5 =