صفحه اصلی » مقاومت » عناوین برتر مقاومت » بخشي از موزه دفاع مقدس اصفهان ديجيتالی می شود

گفت‌وگوي صاحب نيوز با سردار شيروانيان رييس حفظ آثار دفاع مقدس؛

بخشي از موزه دفاع مقدس اصفهان ديجيتالی می شود

تکمیل این موزه بعد از 16 سال انتظار و گلایه ای است که هم ديگران از اصفهان دارند و هم خانوادهاي ايثارگران و شهدا منتظر هستند اين موزه زودتر راه اندازي شود اميدواریم با همراهی همه مسئولان و بخش ها هفته دفاع مقدس سال آينده فاز اول كار را افتتاح كنيم.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۵ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۷

صاحب نیوز/ در هفته دفاع مقدس و در ادامه مجموعه گفتگوهاي صاحب نيوز با سرداران و فرماندهان اصفهاني دفاع مقدس، اين بار با سردار شيروانيان رئيس حفظ آثار استان اصفهان گفتگو كرديم، گفتگويي كه نا‌خواسته به سمت مهمترين دغدغه دفاع مقدسي استان يعني موزه دفاع مقدس رفت.

صاحب نيوز : لطفا در ابتدا بفرماييد از چه زماني و چطور به سپاه پيوستيد؟

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم. سال 60 بعد از اين‌كه بسيجي بودم به عضويت رسمي سپاه درآمدم و به منطقه سيستان و بلوچستان اعزام شدم كه در واقع اولين محل خدمت من بود  زيرا هرچند خودمان را براي رفتن به جبهه‌هاي جنوب آماده كرده بوديم ولي شرايط بحراني منطقه سيستان باعث شد تا  ما را به آنجا بفرستند براي اين‌كه منافقان‌ با فعاليت‌هايي كه داشتند ذهن مردم منطقه را درباره انقلاب و نظام منحرف كرده بودند و تنگه احدي درست شده بود؛ بنابراين نياز به اعزام نيرو داشتند و به لطف خدا ماموريت و خدمت ما از همان زمان آنجا شروع شد.

صاحب نيوز : كي به جنوب اعزام شديد؟

بعد از ماموريت منطقه سيستان، مستقيم به جنوب عازم شديم و تاپايان جنگ در قرار گاه مقدم حضور داشتم كه بعدا شاكله نيروي دريايي سپاه از همان قرارگاه تشكيل شد و هر بار در مسئوليت‌هاي مختلف خدمت مي‌كردم  و توفيق همكاري با رزمندگان اسلام را داشتم‌.

صاحب نيوز : در طول حضور در جبهه‌ها باكدام شهدا بيشتر مرتبط بوديد؟

شهيد كاظمي فرمانده لشگر8نجف، شهيد اسدي‌نژاد از نيروي دريايي سپاه و چون در قرارگاهي كه بوديم بيشتر افراد از استان‌هاي جنوبي بودند با افراد زيادي از شهرهاي كرمان، سيستان و بلوچستان، ‌فارس و… ارتباط داشتم كه اغلب از شهداي بزرگ انقلاب شدند. مانند شهيدكلاهدوز و يا شهيد اسكندري كه اخيرا توسط نيروهاي تكفيري به مقام شهادت رسيد و بسياري ديگر كه در كنارشان فيض بردم‌.

صاحب نيوز : در طول جنگ تحميلي، ‌امدادهاي غيبي بسياري وجود داشته كه با لطف و عنايت خدا باعث پيشروي نيروهاي اسلام مي‌شد لطفا يكي از اين امدادهاي غيبي را برايمان نقل كنيد

فرماندهي لشگر امام حسين به عهده شهيد خرازي بود كه زمان عمليات كربلاي 3 مكه مشرف شده بود ولي دوشب آخر خودش را رساند. اين عمليات اولين عمليات دريايي بود كه بچه‌هاي نيروي زميني لشگر 14 امام حسين انجام مي‌دادند يعني قرارگاه و عمليات دريايي بود اما نيروها از لشگر امام حسين بودند كه با توجه به تجربه‌هاي قبلي در والفجر 8 و موفقيت در امورغواصي  و تمرين و آموزش‌هايي كه داشتند زود براي انجام عمليات اماده شدند. اسكله الاميه عراق در خليج فارس بود كه از روي ان شناورهاي تجاري و نفتكشهاي ما را رصد مي‌كردند و مورد اصابت قرار مي‌دادند براي همين بايد در اين عمليات اسكله تصرف شود و اسكله البكر منهدم گردد لذا چند وقتي مقدمات عمليات فراهم شد نهايتا در شبي كه بايد عمل مي‌كردند وضعيت دريا غيرقابل پيش‌بيني بود آن زمان جزر و مدي به وجود آمد‌ از طرفي شناورهاي ما به صورتي نبود كه بتواند در دريا حركت كند اما چون رزمندگان احساس اتكليف و تعهد داشتند با همان امكانات اوليه اقدام كردند. ‌در شب دوم كه به اسكله نزديك شدند و شرايطي مثل وضعيت شرجي اب و هوا و جزر ومد  پيش امد كه همه از ادامه كار نااميد شده بودند هوا هم در حال روشن شدن بود تقريبا فرمانده‌هان متفق‌القول شده بودند كه عمليات منتفي شود و بچه‌ها برگردند  تا عمليات شب ديگري انجام شود  ولي وقتي همه اميدها قطع شد و نااميد شده بودند بين رزمندگان كساني بودند كه به ائمه مخصوصا حضرت زهرا متوسل شده بوند  درعين ناباوري متوجه شديم بچه‌ها در ان شرايط به اسكله رسيدند و روي اسكله با دشمن درگير شده بودند اين امدادي از سوي خدا بود كه عنايت كرد زحمات بچه‌ها هدر نرود چون در غير اين صورت اگر هوا روشن مي‌شد بچه‌ها مورد اصابت نيروهاي دشمن قرار مي گيرفتند. اما بچه‌ها پيشروي خوبي داشتند و تمام تجهيزات دشمن را منهدم و تخيله كردند و به هرچهت هرچند دشمن نبرد نابرابري داشت  و حدود ده موشك  تا حوالي ظهر به اسكله پرتاب كرد كه چند تايي به اسكله برخورد كرد ولي  رزمندگان مقاومت كردند و به اهداف عمليات دست يافتند.

صاحب نيوز : تا چه اندازه توانستيد اين‌گونه اتفاقات و امدادهاي دفاع مقدس را به نسل حاضر معرفي كنيد تا متوجه بشوند جنگ ما جنگي با ايمان به خدا و توسل به اهل‌بيت بود نه تجهيزات رزمي و حمايت كشورهاي ديگر؟

شعار امسال هفته دفاع مقدس ايستادگي ديروز، ‌عزت امروز و تعالي فردا نامگذاري شده است هركدام از اين كلمات معنا و مفهوم خاصي دارند و تكليفي را براي ما مشخص مي‌كند. ايستادگي ديروز ما باعث شد ملت ما آبديده و مقاوم بشود و تمام دنيا كه عليه ما بسيج شده بودند به اين حقيقت برسند و تجربه‌اي هم براي آنها وهم براي دوستان انقلاب اسلامي شده است زيرا قبل از اين براي يك جنگ، توازن‌ها درنظر گرفته مي‌شد اما امروز ملتها با توجه به تجربيات دفاع مقدس، ‌متوجه شده‌اند كه ‌مي‌توانند در شرايط نابرابر موفق بشوند، اگر به خدا توكل و اعتماد داشته باشند. يكي هم نقش رهبري امام خميني در طول دفاع مقدس بود كه جايگاه رهبري و ولايت بسياردرتوفيقات جنگ موثر بود رزمندگان دستورات امام را دنبال مي‌كردند و با موفقيت هم روبرو شدند. لذا ايستادگي ديروز،‌ عزت امروز را دارد و دشمنان ما هم عبرت گرفته‌اند كه ديروز كشورما با دست خالي ايستادگي كرد و الان كه درابعاد مختلف ‌پيشرفت علمي و نظامي داريم و در راس ان ايمان و توكل مردم ،‌ براي انها مانع بزرگي است‌.

صاحب نيوز : چطور اين المانهاي عزت را به نسل كنوني كه جنگ را درك نكرده منتقل كنيم؟

تعالي فردا همين است. ما بايد سيره شهدا را به نسل كنوني منتقل كنيم‌. براي نوجوانان و دانش اموزارن شهدايي مانند فهميده يا مهرداد عزيزاللهي و… برايشان بگوييم كه چه چيزي باعث گرديد اين بچه‌ها با سن كم در جبهه‌ها حضور پيدا كردند و طبق فرمايش امام ره صدساله را يك شبه طي كردند يا براي جوانان و دانشجويان ‌مصاديقي كه وجود داشته مثل شهيد علم‌الهدي و… را معرفي كنيم . سيره دانشجويان زمان جنگ را برايشان بگوييم‌ متخصصان و افراد تحصيل كرده‌اي كه احساس وظيفه كردند و به جبهه رفتند حتي براي هركدام از اقشار و گروه‌هاي مختلف جامعه كه قطعا در جنگ حضور و بروز خوبي داشته‌اند نمونه‌هايي را بشناسانيم زيرا ما يك جنگ تهاجمي نداشتيم بلكه دفاع از اسلام،‌ دين و ناموس بود براي همين به دفاع مقدس معروف شده و بايد اين را براي نسل امروز بيان كنيم.

صاحب نيوز : راهكار خاصي براي معرفي داريد؟

همه دستگاه‌هاي زيربط مخصوص بنياد حفظ اثار و ارزشهاي دفاع مقدس بايد تجربيات‌ و گنجينه رزمندگان بنا به تعبير مقام معظم رهبري كه فرمودند جنگ براي گنج بود، ‌را به نسل كنوني معرفي كنيم به كمك كتاب، ‌انيمشين،‌ فيلم و سريال بنا به سنين مختلف ارائه شود‌ كه با نگرش جوانان و نوجوانان امروزي برنامه‌هاي قابل قبولي توليد كنيم البته كارهايي شده، اما كافي نيست و جاي كار زيادي دراين عرصه وجود دارد. لذا بايد سيره شهدا را اول خودمان و بعد از ان در جامعه  اجرا كنيم.

صاحب نيوز : در دانشگاه دو واحد درسي براي معرفي دفاع مقدس وجود دارد كه اختياري است اما به نظر مي‌رسد به دليل عدم شناخت دانشجويان نسبت به اهميت موضوع، ‌كمتر اين درس را مي‌گيرند چه كار بايد كرد تا رغبت به گرفتن اين درس بيشتربشود؟

بله؛ دو واحد درسي علوم و معارف دفاع مقدس  به صورت اختياري گذاشته شده است‌. در ترم گذشته  از حدود300هزار دانشجو، ‌تنها 21هزار و 300نفر اين دو واحد را گرفته بودند  كه خيلي كم است. لذا مي‌طلبد كه مسئولان دانشگاه  و معاونين آموزشي تشويق كنند تا دانشجويان اين دو واحد درسي را براي شناخت بيشتر بگذرانند. ‌البته منظور اين نيست كه اختياري نباشد بلكه مي‌بايست‌ آگاه سازي صورت بگيرد و بستر فراهم شود مثلا وقتي به صورت كنفرانسي برگزار مي‌كنند كه تعداد كمي حاضر هستند ديگر  اسمش كلاس نيست، جلسه سخنراني است. اين دو واحد از سوي وزارت علوم مصوب و ابلاغ شده است و نسل جوان كه در زمان جنگ نبوده‌اند و آن دوران را نديده‌اند باهمين دو واحد درسي مي‌توانند تا حدودي به شرايط جنگ واقف شوند. اميدواريم دانشگاه‌ها بيشستر اين درس را ارائه دهند و دانشجويان هم اين درس را بگذرانند  كه مي‌تواند در ترويج فرهنگ ايثار وشهادت بين جوانان موثر باشد.

صاحب نيوز : چرا اصفهان با وجود كارنامه درخشان در حماسه آفريني دفاع مقدس همچنان فاقد موزه دفاع مقدس است؟

استان اصفهان بيشترين رزمنده، ‌يگان را در حوزه‌هاي مختلف داشت و بيشترين عملياتها را يگان‌هاي اصفهان انجام دادند و بيشترين شهيد مربوط به استان اصفهان است بيشترين رزمنده و جانباز كمترين ازاده ‌را داشت. برهمين اساس اين استان با داشتن شرايط همچنين توريستي بودن كه تعداد زيادي مسافر از شهرهاي مختلف كشور و يا خارج به اين استان سفر مي‌كنند، حيف است در كنار ابنيه تاريخي،‌ هنوز موزه دفاع مقدس ندارد حتي وقتي دو واحد درسي دفاع مقدس دردانشگاه ارائه شده بايد به صورت ملموس به انها نشان داده بشود و چه جايي بهتر از موزه دفاع مقدس‌ تا مكمل اموزشهاي تئوريك انها باشد. لذا واقعا جاي موزه دفاع مقدس دراصفهان خالي است. حدود 16سالي اين كار كلنگ خورده بخش‌هايي از آن هم اجرايي شده اما هنوز به لحاظ وجود مشكلاتي متعدد تكميل نشده است‌. بخشي از مشكلات مالي بوده و بخشي هم برمي‌گردد كه به اهميت اين موزه عميق نشده‌ايم. زماني موزه ساخته مي‌شود تا شمشير رضا شاه و وسايل زمان صفويه جمع آوري بشود كه ان هم به عنوان تاريخ كشور در جاي خود لازم است مورد توجه باشد اما زماني بايد ايثارگري رزمندگان و سيره شهدا ‌را نشان داد كه هويت ما محسوب مي‌شود هم توجه كرد امروز استانهاي ديگر موزه دفاع مقدس دارند كه ان هم با همكاري همه مسئولان استاني‌شان بود استاندار رييس قرارگاه سازندگي موزه دفاع مقدس و ساير ارگانها هم پاي كار بودند  و موزه خوبي ايجاد كردند لذا اين انتظار و گله را ‌هم ديگران از اصفهان دارند و هم خانوادهاي ايثارگران و شهدا منتظر هستند اين موزه زودتر راه اندازي شود ‌و اميدواريم مسئولان در هر جايگاهي هستند به اين قضيه توجه كنند زيرا توجه به اثار دفاع مقدس و نشر فرهنگ ان وظيفه همه ماست روي اين كار همت جمعي داشته باشند.

صاحب نيوز : آيا برنامه‌ريزي شده كه بخواهيد زماني را براي راه‌اندازي موزه مشخص كنيد؟

پيش‌بيني‌هايي داريم و اميدوارم بقيه هم همراهي كنند تا بتوانيم هفته دفاع مقدس سال آينده فاز اول كار را افتتاح كنيم تقريبا دو مجموعه از لحاظ فيزيكي 70درصد پيشرفت داشته اما بحث محتوا و تكميل آن كه بايد براساس موزه آرايي زيرساخت‌ها تكميل شود زمان مي‌برد زيرا قصد داريم براي اولين بار درسطح موزه‌هاي كشور بخشي از موزه را ديجيتالي كنيم تا تمام موزه ايستايي نباشد كه اميدواريم با يك همت جمعي براي موزه دفاع مقدس داشته باشيم.

صاحب نيوز : آيا بيشتر به حمايت مالي نياز است؟

تا حالا بحث مالي مطرح بوده كه البته هنوز هم حمايت مالي لازم است اما اگر همت و حمايت معنوي باشد خودبه‌خود امورمالي هم برطرف مي‌شود كه به‌نظرم درمقايسه ساير پروژه‌هاي ديگركه در استان و شهر اصفهان داريم رقم چنداني هم نيست درهرحال هم بحث مالي هم بحث محتوايي و هم بحث اين‌كه اگر ايجاد موزه به‌عنوان نياز مطرح شود مشكلي نخواهيم داشت يعني براي همه مسئولان استان احساس نياز ايجاد شود تا پاي كار بياييند و كار يكسال جمع مي‌شود‌.

در هفته دفاع مقدس برنامه‌هاي خوبي اجرا شده هرچند با گراميداشت فاصله داريم البته قصد گلايه ندارم ولي براي جشنواره كودك يا جشنواره ميراث ملموس كه قرار است اجرا شود سيستم شهرداي از مدتها قبل آماده هستند و كار مي‌كنند ولي آيا دفاع مقدس و ارزش‌هاي آن جزء ميراث ما نيست ؟! يادمان باشد فرداي قيامت همه بايد پاسخگو باشيم و كاري كنيم تا جلوي شهدا شرمنده نباشيم. ازهمه شما اهالي رسانه تشكر مي‌كنيم كه به بيان اين ارزش‌هاي مي‌پردازيد اما انتظارداريم مسائل دفاع مقدس را تنها به مناسبت‌هاي خاص اختصاص ندهيم بلكه بايد هميشه از اين ارزش‌ها گفت و ارائه كرد

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد