صفحه اصلی » مقاومت » عناوین برتر مقاومت » مهندس شهید مصطفی ابراهیمی مجد ، یار همراه پروفسور چمران

ستارگان ستاد جنگ‌های نامنظم

مهندس شهید مصطفی ابراهیمی مجد ، یار همراه پروفسور چمران

با استعداد و خلاقیت وافری که داشت موفق شد برای ساخت و تعمیر اسلحه و ساخت سنگرهای بتنی و رفع کمبودهای نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم کارگاهی احداث کند. در گروه تخریب، با توجه و خلاقیت خود برای اولین‌بار با طرح شهید چمران موفق شد موشک‌های زمینی و آبی بسازد که این امکانات در مقابله با تاکتیک‌های جنگی دشمن به کار می‌رفت.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۷ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۰

 شهید مصطفی ابراهیمی مجد

صاحب نیوز : مصطفی ابراهیمی مجد در سال 1333 در جنوب تهران در خیابان 17 شهریور متولد شد. مصطفی از جوانی با معارف و آداب اسلامی آشنا شد و در دانشکده کشاورزی ادامه تحصیل داد. انجمن اسلامی دانشکده را راه‌اندازی و دانشجویان را با معارف اسلامی آشنا کرد تا جایی‌که با تشویق یکی از اساتید مذهبی دانشکده مواجه شد. علاوه بر فعالیت‌های مذهبی، به ورزش به‌ویژه دوچرخه‌سواری علاقه‌مند بود به‌طوری که همان ایام در یکی از مسابقات دوچرخه‌سواری نفر اول شد. هم‌زمان با اوج گرفتن انقلاب اسلامی دوران سربازی را در نیروی هوایی در دوشان تپه می‌گذراند که پادگان به تسخیر مردم انقلابی درآمد. وی آن روزها به صف انقلاب پیوست و شبانه روز از هیچ فعالیتی در راه انقلاب دریغ نکرد تا این‌که با دکتر چمران آشنا شد. در ماه‌های ابتدای انقلاب با دفتر ایشان در جمع‌آوری اطلاعات از عملکرد خائنانه منافقین همکاری کرد با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌ها شتافت وهمراه دکتر چمران به اهواز رفت. با استعداد و خلاقیت وافری که داشت موفق شد برای ساخت و تعمیر اسلحه و ساخت سنگرهای بتنی و رفع کمبودهای نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم کارگاهی احداث کند. در گروه تخریب، با توجه و خلاقیت خود برای اولین‌بار با طرح شهید چمران موفق شد موشک‌های زمینی و آبی بسازد که این امکانات در مقابله با تاکتیک‌های جنگی دشمن به کار می‌رفت. یکی از این ابتکارات، تاکتیک جنگ آب بود که توسط شهید دکتر چمران ابداع شد. به این ترتیب که آب رودخانه کرخه توسط نیروهای خودی به سمت دشمن هدایت شد تا دشت بین نیروهای دو طرف زیر آب برود و دشمن نتواند پیشروی کند. عراق هم در مقابل سد خاکی ایجاد و از پیشرفت آب جلوگیری کرد تا بدین‌وسیله از به گل نشستن تانک‌ها و تجهیزات وادوات نیروهایش جلوگیری کند.

majdebrahimi (3) شهید مصطفی ابراهیمی مجد

شهید مجد نیز با ابتکاری به انهدام این سدهای خاکی اقدام کرد. او با جاسازی مواد منفجره در دیواره سدها آنها را منهدم می کرد. در ادامه، برای این کار موشک‌هایی توسط مهندس مجد ساخته شد و به کار گرفته شد. وی در خنثی‌سازی انواع مین‌ها هم از تجربه بالایی برخوردار بود و با احساس مسئولیت قطعات سلاح‌های مختلف ازجمله سوزن خمپاره‌اندازها وتوپ‌های 106 م م حتی خمپاره‌های 120م م دو تکه را نیز می‌ساخت. ابراهیمی مجد تا زمان شهادت دکتر چمران، زیرنظر ایشان برنامه‌های علمی و نظامی متعددی را دنبال کرد. این شهید والامقام از نظر علاقه به امام زمان (عجل‌الله ‌تعالی) بین رزمندگان ستاد معروف بود و همه کسانی که با مصطفی در ارتباط بودند او را فردی عاشق اسلام و امام زمان (عجل‌الله تعالی)  می‌دانستند که در مدح ائمه به‌خصوص امام زمان نوحه‌سرایی و مداحی می‌کرد. بعد از شهادت دکترچمران و ادغام ستاد جنگ‌های نامنظم با سپاه پاسداران، سپاه برای استفاده از یکی از موشک‌های او برای منهدم کردن سد خاکی دشمن، از او کمک خواست. مصطفی  برای آموزش نفرات مهندسی سپاه، یکی از موشک‌ها را در منطقه دارخوئین آزمایش کرد که متاسفانه به علت بروز مشکل در زمان پرتاب، با انفجار آن، مهندس مجد به‌همراه یکی ازهمرزمانش در شهریور 1360 به شهادت رسید.

 

f1542_mohandes شهید مصطفی ابراهیمی مجدشهید عباس پالیز گیر

در سال 1339 در تهران و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. سال 1358 پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشگاه ارومیه شد. او قبل از انقلاب با همکاری روحانیون به مبارزه فرهنگی و مسلحانه علیه رژیم شاه پرداخت و در دستگیری از مستمندان بسیار فعال بود در مبارزات انقلاب اسلامی و در تظاهرات بسیار فعالانه شرکت داشت. پس از پیروزی انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی در مهر 1359 به‌همراه دوستان خود در منطقه مهرآباد جنوبی تهران به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل  شتافت و در قالب نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم به فرماندهی شهیدچمران در جبهه سوسنگرد شرکت کرد و در بسیاری از عملیات‌های نامنظم حضور فعال داشت.

شهید عباس پالیز گیر

او پس از درگیریهای هویزه در دی ماه 1359 در ورستای مالکیه سوسنگرد هنگام حمله دشمن برای تصرف مجدد سوسنگرد، با تعداد هفت تن از برادران ستاد جنگ‌های نامنظم از این روستای حساس دفاع کرد، شجاعت بسیاری از خود نشان داد که این اقدام و نیز مقاومت سایر گروه‌ها سبب ناکامی دشمن در اشغال سوسنگرد شد و عباس پالیز گیر به عباس 106(عباس چیفتن) معروف شد. عباس به تنهایی در بسیاری از عملیات‌ها، تانک‌های عراقی را با گلوله 106 یا آر.پی.جی منهدم کرد و در بیشتر عملیات‌های شناسایی و تک‌های ایذایی در منطقه هویزه شرکت داشت. او همچنین با کار گذاشتن مین در جاده‌های حساس که در اشغال عراق بود موجب انهدام خودروها  و  وارد شدن تلفات به نیروهای دشمن می‌شد. این شهید عزیز که یکی از رزمندگان شجاع، مدافع و موثر جبهه سوسنگرد به شمار می‌رفت، سرانجام در یک درگیری ایذایی در محور دغاغله در اردیبهشت ماه سال 1360 به فیض شهادت رسید.

ستارگان ستاد جنگ‌های نامنظم(شهید چمران) جلد اول

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد