صفحه اصلی » مقاومت » مدافعان حرم » ترویج دلاوردمردی های شهدا وظیفه ماست

رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس در شب شعر«مهر» بیان کرد:

ترویج دلاوردمردی های شهدا وظیفه ماست

رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس در این مراسم گفت: امروز وظیفه ماست که دلاور مردی های شهدا را ترویج دهیم.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۲ - جمعه ۱۳۹۳/۰۷/۱۱

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، شب شعر «مهر» با موضوع دفاع مقدس به همت بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس با همکاری خانه جوان به همراه رونمایی از کتاب «هنوز فرمانده‌مایی» با حضور مسوولین و جمعی از شاعران و علاقمندان در خانه جوان برگزار شد.

رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس در این مراسم گفت: امروز وظیفه ماست که دلاور مردی های شهدا را ترویج دهیم.
سردار مجتبی شیروانیان با بیان این مطلب افزود: خداوند منان بر توفیقات افرادی که در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قلم می زنند بیفزاید.
وی به رونمایی از کتاب « هنوز فرمانده مایی» اشاره کرد و ادامه داد: به لطف خداوند متعال انشاءالله بتوانیم با تدوین آثار دفاع مقدس و تاریخ شفاهی آن دوران بسیاری از کتاب های دفاع مقدس را رونمایی کنیم.

رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس با بیان این که باید یاد و نام شهدا زنده بماند، تصریح کرد: دوران دفاع مقدس باید برای نوجوانان و جوانانی که در آن دوران حضور نداشتند از طریق ادبیات، شعر و داستان و خاطرات بازگو شود واین فرهنگ نسل به نسل ترویج داده شود.
سردار شیروانیان به مشکلات موجود در جامعه اشاره کرد و اذعان داشت: نوجوانان و جوانان جامعه ما باید هوشیار باشند و به دسیسه های دشمنان واقف شوند.
وی اضافه کرد: جوانان باید بدانند امنیتی که در کشور حاکم است به برکت ایثارگری رزمندگان بوده است. مبادا حواشی شما را از دلاورمردی های رزمندگان دور کند.

علی فردوسی نخستین شاعری بود که برای شعر خوانی به روی سن دعوت شد و حاضران را به دو غزل میهمان کرد.
«پدرم کسب و کار را ول کرد رفت و با دشمن وطن جنگید» این یکی از ابیات غزل هایش بود.
« دو چشم عنابی است که از حدقه شلیک می شود» «فرار نمی کنم لم می‌دهم این عکس نمی تواند به من حمله کند» این دو مطلعی بود از دو اثر سپید از امیر حسین یاوری که مورد تشویق حاضران قرار گرفت.
فروغ زمانی شاعر دیگری بود که چنین آغاز کرد.« و سیب قسمت هر کس نمی شود انگار/ ببین چه میوه خوبی است ولی این بار/ تو سیب می شوی و عطر تازه تر داری/ که هفت سین منی روبروی این دیوار».
پس از شنیدن این اشعار جوادی یکی از حاضران جوان به جایگاه دعوت شد و خاطره ای از دکتر قندهاری یکی از بازماندگان جنگ را برای حاضران بازگو کرد.
« دل کنده بودم از شب و روزی که باید تو را به خانه می آوردند/ وقتی به جای بال و پرت باید بوی ترا به لانه می آوردند» این مطلعی از یک غزل زیبا از محسن ناصحی بود.
قاسم صرافان که به عنوان میهمان ویژه به این شب شعر دعوت شده بود با خواندن اشعاری که حامد زمانی آنها را اجرا کرده است همه را غافلگیر کرد و بسیاری از حاضران نمی‌دانستند که شاعر آهنگ‌های زمانی قاسم صرافان است.« بگو از خط چه خبر بی سیم چی؟ / بگو رسیدین به کجای معبر؟» در این هنگام کلیپی با صدای حامد زمانی پخش شد که با همین اشعار بود. همه حاضران به وجد آمدند و صرافان مورد تشویق آنها قرار گرفت. صرافان غزلی دیگر با این مطلع خواند.« هرچه می‌گویم علی انگار اللهی ترم».
مهدی نظارتی شاعر نو سرا با سه اثر کوتاه چنین خواند.« بالا و پایین نداشت پدرم برای تمام شهر می جنگید»« بعد از تو مادرم هیچ سالی را تحویل نگرفت».
« پایان فداکاری یک سرباز است/ این است گل گلایر خشکیده» این مطلع شعری بود از محسن بنایی که شنیدیم.
عابد کریمی یکی دیگر از شاعران بود که با یک اثر نو سن را ترک کرد.«این نیست کس دیگری بود روی تنم پنجه می کشید».
« اتاق پست و کلاش و صدای زوزه باد/ که ناگهان شب حمله به یاد من افتاد». رضا خیری(اشکین) شاعر این مطلع از یک غزل بود.
پس از شعر خوانی با حضور سردار شیروانیان پدر شهید، نویسنده و بازگو کننده خاطرات از کتاب «هنوز فرمانده مایی» خاطرات جانباز محمد جعفر یوسف زاده که توسط محسن سیوندیان جمع آوری شده بود رونمایی شد.

حاشیه ها:
این شب شعر به دلیل همزمانی آن با نماز مغرب و عشاء با یک ساعت تاخیر آغاز شد. خیلی خوب بود که نماز مغرب و عشا عاشقانه با شاعران خوانده شد.
تصاویر سرداران شهید بر روی پوستر در محوطه زیبای خانه جوان به این شب شعر حال و هوای خاصی داده بود. آنها هم به این مراسم عنایت داشتند چون به نام آنها مزین شده بود.
در بخشی از این مراسم روایت های مردان بزرگ دفاع مقدس با نقالی خوانی هاشمی بازگو شد.
قطع برق و نارسایی صدا از خاصیت برنامه هایی است که در فضای باز برگزار می شود و این مراسم هم از این موضوع مبرا نبود.

در پایان مراسم حاضران با کیک و آش رشته پذیرایی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد