صفحه اصلی » اجتماعی » سلامت » آب میوه های پر شکر، عامل پوسیدگی دندان کودکان

آب میوه های پر شکر، عامل پوسیدگی دندان کودکان

والدین زیادی به نوزادان و کودکان نوپای خویش آب‌ میوه می‌ دهند، بدون اینکه به این نکته توجه کنند که این آب‌ میوه‌ ها سرشار از شکر هستند. این گزارش نشان می‌ دهد که دو سوم کودکان تا سه سالگی دچار پوسیدگی دندان می‌ شوند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۹ - شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۲

به گزارش صاحب نیوز، شکر موجود در آب‌ میوه یکی از دلایل اصلی فاسد شدن دندان‌ ها در کودکان است. دیلی تلگراف در مطلبی ۱۰ میوه را که همگی در یخچال‌ های سوپرمارکت‌ ها یافت می شوند فهرست کرده که مقدار شکر در آنها بیشتر از مقدار شکر یافت شده در نوشابه‌ های کوکاکولا است.

دکتر سندرا وایت مسئول بهداشت عمومی و بهداشت دندان انگلستان، می‌ گوید که والدین زیادی به نوزادان و کودکان نوپای خویش آب‌ میوه می‌ دهند، بدون اینکه به این نکته توجه کنند که این آب‌ میوه‌ ها سرشار از شکر هستند. این گزارش نشان می‌ دهد که دو سوم کودکان تا سه سالگی دچار پوسیدگی دندان می‌ شوند.

توصیه وی به والدین این است که تا سن سه سالگی کودک، تنها آب و شیر به او داده شود و از به کار بردن نوشیدنی‌ های بطری یا آشامیدن فنجان‌ های نوشیدنی‌ هایی که شامل شکر می‌ شوند، برای کودکان اجتناب شوند. دکتر وایت می‌ گوید که در حال حاضر آب‌ میوه‌ ها در بسیاری از کشورها بزرگ ترین دلیل سطوح شوکه کننده در فساد دندان‌ های کودکان محسوب می‌ شود.

برخی از شرکت‌ ها شروع به کاهش مقادیر شکر در نوشیدنی‌ هایی کرده‌اند که به کودکان داده می‌ شود. یکی از شرکت‌ های بزرگ عرضه کننده آب‌ میوه به نام بریتویک که محصول فروت شوتز را به بازار عرضه می‌ کند، در تابستان ۲۰۱۴ تولید و عرضه نوشیدنی‌ های با قند بالا را متوقف کرده است.

اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان، از مقادیر بالای شکر در آب‌میوه‌ ها به خصوص آنهایی که در قفسه‌ های مختص کودکان قرار می‌ گیرند، آگاه نمی‌ شوند. در ادامه ۱۰ آب‌میوه‌ ای که شامل بیشتر از ۱۰.۶ گرم شکر در ۱۰۰ میلی‌ لیتر آب‌ میوه است (و در بازار اروپا یافت می‌ شوند)، فهرست شده‌ اند. این مقدار شکر (۱۰.۶ گرم در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر) در نوشابه کوکاکولای پر از شکر یافت شده است. این تنها یک فهرست نمونه است. تعداد بسیاری از انواع آب‌ میوه به خصوص نوشیدنی‌ های گرمسیری مثل کنساتره آب سیب و آب انگور وجود دارند که سطح قند در آنها بیشتر از ۱۰.۶ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر مابع است.

آب انگور قرمز با مارک Sainsbury ( ۱۶.۳ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر)
آب انبه و پاپایا با مارک Del Monte (۱۴.۱ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر)
آب انبه و تمشک با مارک Waitrose (۱۳.۹ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر)
آب سیب و انبه با مارک Waitrose (۱۲.۶ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
آب انبه و چند میوه با مارک Innocent Pure Fruit (۱۲.۲ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
نوشیدنی هویج Tymbark (۱۱.۵ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
آب سیب Tesco (۱۱.۴ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
آب سیب Aldi (۱۱.۳۳ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
آب سیب و تمشک کنسانتره Tesco (۱۱.۱۲ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )
آب‌میوه استوایی Lybby (۱۰.۹ گرم قند در ۱۰۰ میلی‌لیتر )

منبع: مشرق

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد