صفحه اصلی » مقاومت » امنیت و دفاع » 10تا 12 درصد از مشمولان خدمت نمی روند / دلایل اصلی برای افزایش خدمت سربازی به 24 ماه

سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی

10تا 12 درصد از مشمولان خدمت نمی روند / دلایل اصلی برای افزایش خدمت سربازی به 24 ماه

سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که به منظور بررسی عملکرد نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت و آرامش اجتماعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب چهارشنبه ۱۶ مهر ماه حضور یافته بود در پاسخ به اولین سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه پلیس دانش بنیان چیست و تا به امروز چه کارهایی در این حوزه انجام شده

تاریخ انتشار: ۱۹:۱۶ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۷

به گزارش صاحب نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که به منظور بررسی عملکرد نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت و آرامش اجتماعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب چهارشنبه ۱۶ مهر ماه حضور یافته بود در پاسخ به اولین سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه پلیس دانش بنیان چیست و تا به امروز چه کارهایی در این حوزه انجام شده ،ضمن تبریک اعیاد مبارکه و هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: امروزه هر موسسه، بنگاه و سازمانی که بخواهد پیشتاز و سرآمد باشد و خصوصا در حوزه رقابت از دیگر موسسات و سازمان‌های رقیب عقب نماند،چاره‌ای ندارد جز اینکه در مسیر علمی و دانش بنیانی حرکت کند.

وی ادامه داد: امروز شرکت‌های پیشتاز در حوزه‌های مختلف موسسات و شرکت‌هایی هستند که بخش آرنده یعنی بخش پژوهش و توسعه آن‌ها خوب کار می‌کند و همواره می‌توانند هم نقاط ضعف خود را شناسایی کنند و هم ابتکارات و نوآوری‌هایی داشته باشند و فاصله خود را با رقیبان یا کم کنند، یا حفظ کنند و یا پیشی بگیرند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در جامعه علمی امروز اساسا امکان ندارد سازمانی با تکیه بر روش‌های سنتی حفظ وضع موجود کند.

سردار احمدی مقدم اضافه کرد: در روش علمی هر سازمانی ابتدا باید اهدافی را برای خود مشخص و امکانات موجحود را برآورد کند و نیروی انتظامی با اهداف مطلوب و امکانات موجود باید یک نقشه راهی داشته باشد که به آن راهبرد گفته می‌شود که طراحی این راهبرد نیز خود نیاز به علم و آموزش دارد ،یعنی یک سازمان با ارزیابی وضع موجود خود و تعیین نقشه راه و ایستگاه‌هایی که باید در راه پیموده شود و نظام ارزیابی حرکت باید در مسیر درست خود حرکت کند و این موضوع نیز نیازمند ساختارهای علمی است یعنی این مراکز علمی باید در درون هر سازمانی خصوصا نیروی انتظامی به وجود آید.

* امروز نیروی انتظامی بیش از ۳۰۰ عضو هیات علمی دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: شاید در ابتدا اعضای هیات علمی نیروی انتظامی از عدد انگشتان دست بالا نمی‌رفت ولی امروز ما بیش از ۳۰۰ عضو هیات علمی داریم و بیش از ۱۸۰۰ همکار علمی دانشگاهی در حوزه‌های مختلف با ما همکاری می‌کنند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد:در حال حاضر نیروی انتظامی ۱۶ نشریه علمی پژوهشی دارد که شاید دانشگاه‌های بزرگ نیز به این آمار دست نیافته باشند.

سردار احمدی مقدم با بیان اینکه مسیرهای ذکر شده در نیروی انتظامی تا حد زیادی پیموده شده و امروز ما می‌توانیم ادعا کنیم که برای هر تصمیم گیری در نیروی انتظامی،برای ارزیابی عملکرد و تعیین راهبردهای آتی خودمان فعالیت خود را طی می‌کنیم اظهار داشت: این به این معنی است که در نیروی انتظامی تصمیم سازی‌ها از مسیر علمی انجام می‌شود و در مسیر اجرا نیز کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد و در همه معاونت‌ها و استان‌های ما ۶۰ دفتر استقرار یافته که کار‌ها را کنترل و ارزیابی می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: در مباحث اجتماعی آخرین موضع ما سنجش و سلامت سازمانی و ارزیابی فساد سازمانی است که در ایران شاید ما به عنوان اولین سازمان گام شجاعانه‌ای در این راستا برداشته‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: راهبرد ما این است که باید با تلاش خود نواقص و اشکالات را مشخص و به راه‌های پیشی گرفتن از چالش‌ها و مشکلات برسیم که در این زمینه می‌توان به فعالیت نیروی انتظامی در زمینه IT  اشاره کرد، یک زمانی ما عقب افتاده‌ترین سازمان در کشور در این زمینه بودیم، اما امروز اگر ادعا نکنیم پیشرفته‌ترین نیستیم ولی می‌توانیم بگوییم که در رده پیشتاز‌ها قرار داریم.

* نیروی انتظامی از مردمی‌ترین سازمان‌ها است

سردار احمدی مقدم در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رویکرد اجتماعی نیروی انتظامی چیست؟ پاسخ داد: نیروی انتظامی یک واحد اجتماعی است و واحدی است که بدون مردم مفهومی ندارد وهمه خدماتش برای مردم است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی هست چون مردم نیاز به امنیت دارند و قانون نیز نیاز به مراقبت و هدایت ؛برخورد با هنجارشکنان نیاز به یک بازوی اجتماعی قوی دارد و طبیتا هیچ پلیسی نمی‌تواند بدون حضور مردم خصوصا در کشور ما که جوهره نظام یک جوهره مردمی است ،موفق باشد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: علت آنکه نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته از مشکلات سربلند بیرون بیاید به دلیل آن است که حکومت و مردم همانند تار و پود می‌مانند و از یکدیگر قابل تفکیک نیستند.

سردار احمدی مقدم با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی از مردمی‌ترین سازمان‌ها است ادامه داد: شعار امسال ما تلاش جهادی،کارآمدی و اقتدار است و مفهومش این است که اقتدار ماحصل تلاش، مجاهدت و کارآمدی است.

وی با بیان اینکه علت وجودی ما مردم هستند تصریح کرد بر این اساس ما باید به مطالبات و نیازهای آن‌ها پاسخ دهیم و دائما باید نگاه آن‌ها را به خودمان مورد ارزیابی و سنجش قرار دهیم و این ارزیابی را نیز در عملکرد خود تاثیر دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه به لزوم مشارکت اجتماعی در حوزه فعالیت‌های نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: در این حوزه ما شاهد حضور بسیا رخوب مردم هستیم و از ظرفیت‌هایی مانند پلیس افتخاری،پلیس جوان و فرهنگیار ترافیک و انواع و اقسام صوری که برای مشارکت مردم در برقراری امنیت تدوین شده از آن استفاده می‌شود.

سردار احمدی مقدم اظهار داشت: در حوزه سایبری نیز سعی مان این است که به مردم آموزش دهیم که چگونه از فرزندان، اموال و آبروی خود حفاظت کنند لذا امروزه بدون اینکه مردم در صحنه باشند امنیت قابل تامین نیست.

وی با اشاره به اینکه میزان اعتماد مردم به پلیس به گفتمان بین مردم و پلیس برمی گردد تصریح کرد: اگر مردم به ما اعتماد داشته باشند هر چه بگوییم قبول می‌کنند؛ولی اگر احساس کنند پلیس حرف راست نمی‌زند این اعتماد از بین می‌رود و حرف پلیس بی‌اعتماد می‌شود.

* مبنای مشارکت پذیری اجتماعی ایجاد رضایت و اعتماد در مردم است

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: مبنای مشارکت پذیری اجتماعی ایجاد رضایت و اعتماد در مردم است و در حوزه فرهنگی نیز سعی شده تصویر سازی مطلوبی از پلیس صورت گیرد و ذهن‌ها را نسبت به عملکردهای پلیس اصلاح کند،ضمن اینکه اقدامات فرهنگی در این حوزه سبب می‌شود ماموران نیروی انتظامی نیز خود را به الگوهای مورد نظر جامعه نزدیک کنند؛لذا امروزه نیروی انتظامی توانسته گام‌های موثری در برقراری ارتباط و استفاده از ظرفیت‌های مردم بردارد.

سردار احمدی مقدم در پاسخ به این سوال که نیروی انتظامی در موضع مرز‌ها و انسداد مرز‌ها چه مشکلاتی داشت هم توفیقات در این حوزه چه بوده است گفت: اگر ما بخواهیم مشکلات را فهرست کنیم مشکلات بسیار است؛ اما وظیفه مدیران این است که بتوانند با مشکلات موجود مسائل خود را حل کنند.

وی ادامه داد: بنده با پذیرش مشکلات این مسئولیت را پذیرفتم و باید در قبال وظایف خود پاسخگو باشم، در موضوع مرز‌ها در زمان ادغام نیروی انتظامی در سال ۷۰ که تازه جنگ تمام شده بود و مرزهای ما عمدتا دفاعی بود.

* تا پایان سال ۹۳ واحدهای مرزی در مرزهای شرقی و غربی استقرار خواهد یافت

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: مدت‌ها در دهه ۷۰ ارتش و سپاه رفتند و مرز‌ها را تحویل گرفتند و شاید تا سال ۸۰ هنوز یگان‌های دفاعی حضور پررنگی در مرز‌ها داشتند اما از آنجا به بعد نیروی انتظامی با تشکیل هنگ‌های مرزی و بعد در ۵ سال اخیر با تشکیل فرماندهی مرزبانی به صورت فرماندهی یکپارچه یک حضور سامان یافته‌ای را در مرز‌ها پیدا کرد.

سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه حدود۶ سال قبل طرح جامعی برای انسداد مرز‌ها دادیم گفت: در این طرح ۱۰۰ هزار نیرو تقاضا شد به اضافه ۳ هزار میلیارد تومان پول که البته تامین نشد و فکر می‌کنم اکنون حدود ۷۰ هزار مجموع نیروی مرزبانی ما است که در مقایسه با ابتدا که ادغامی نشده بود به ۱۵ هزار نفر هم نمی‌رسید که این یک ارتقا قابل توجهی است.

وی گفت: مجموع اعتباراتی که به مرز‌ها رفته درست است که مرز‌ها هنوز ایده آل نیست؛ اما مناطق اندکی باقی مانده که راه ندارد و حاکمیت ما هنوز در منطقه صفر مرزی گسترش نیافته ولی پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: فکر می‌کنم تا پایان سال ۹۳ مرزهای شرقی و غربی که عمدتا توسط تهدیدهای گروه‌های تروریستی، قاچاق انسان، مواد مخدر، مشروبات الکلی از این مرز‌ها است واحدهای مرزی ما در آنجا استقرار خواهد یافت.

سردار احمدی مقدم با تاکید بر اینکه با روند موجود تا پایان برنامه ششم زیرساخت‌ها طول خواهد کشید،اظهار داشت: یعنی استقرار موانع مرزی،راه آسفالت،آب، برق، تجهیزات الکترونیکی، تاسیسات، رادار، دوربین و انواع وسایل دیگر طول خواهد کشید.

وی در ادامه تصریح کرد: اما نسبت به مثلا ۶ سال پیش که کار را در مرزبانی شروع کردیم ارزیابی ما این بود که کنترل ما در مرز‌ها اگر کنترل مطلوب را ۱۰۰ بگیریم ۲۵ درصد بود اما امروز به ۷۰ تا ۸۰ درصد رسیده است و هیچ‌گاه ۱۰۰ درصد امکان پذیر نخواهد بود زیرا در هر صورت مرز‌ها به نوعی آسیب پذیر هستند.

* امروز فعالیت گروه‌های تروریستی تنها به مناطق صفر مرزی محدود می‌شود

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: نتیجه فعالیت‌های ما این شد که گروه‌های تروریستی فعالیتشان در مناطق صفر مرزی محدود شد و نه اینکه مانند گذشته صد‌ها کیلومتر با خودرو، سلاح، تیربار، دوشکا، ضدهوایی به داخل مرز‌ها تا نزدیکی‌های کرمان، یزد و سمیرم بیایند.

سردار احمدی مقدم افزود: در عاشورای چند سال پیش در سمیرم با گروه‌های مسلح درگیر شدیم که آن‌ها تا اطراف تهران نیز می‌آمدند حتی حدود ۱۴ سال پیش صدای خمپاره‌های درگیری با اشرار در اطراف مشهد در حرم شنیده می‌شد و انشاءالله امروز با تکمیل مرز‌ها دیگر از شرارت‌های این گروه‌ها مصون خواهیم ماند.

* کاهش موالید، نیازهای دفاعی و سربازان فراری قانون ۲۴ ماه خدمت سربازی را دوباره احیا کرد

وی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه نیروی انتظامی به عنوان متولی تقسیم سربازان در سراسر کشور، دیدگاهش در مورد ۲۴ ماه شدن خدمت سربازی چیست، گفت: ۲۴ ماه خدمت سربازی که از سوی ستاد کل ابلاغ شد از گذشته قانون بود اما دوباره اصلاح شد و مجددا ابلاغ شد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: بعد از جنگ به دلیل موالید زیاد دهه ۶۰ که اکنون دوره سربازی آن‌ها به دهه ۸۰ رسیده بود و سالانه در آن دهه یک میلیون و صد هزار موالید داشتیم که بعدا به حدود ۶۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.

سردار احمدی مقدم بیان داشت: کشور بزرگ می‌شود و نیازه‌ای دفاعی آن نیز بیشتر می‌شود و همچنین با تهدید کشور این نیاز بیشتر احساس می‌شود، اما با کاهش نیرو‌ها و همچنین معافیت‌های موقتی که برای سربازان بود باعث شد تا ستاد کل برای تامین نیاز یگان‌های دفاعی این طرح را ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی دلش می‌خواهد که در این ایام جوان‌ها رویکرد مثبت تری داشته باشند،گفت: ما نمی‌خواهیم جوان‌ها خلقشان با این افزایش‌های خدمت سربازی تنگ شود،اما چاره‌ای نیست ما مشکلاتی داریم و شاید اگر این مشکلات نبودلازم نبود این سنوات اضافه شود.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در شرح مشکلات عنوان شده بیان کرد: یکی از مشکلات مهم غیبت سربازان ما است که حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد به سربازی نمی‌آیند قوانین ما هم خیلی سخت گیرانه نبود اما قرار است طبق قانون سخت گیری خود را با این گروه‌ها که منجر به تبعیض شده‌اند اعمال کنیم ؛زیرا جوانانی که به خدمت نمی‌روند بعد از ۱۵ سال به نوعی از چرخه سربازی معاف می‌شوند و تاوان این عملکرد آنان را نباید اشخاص دیگری که داوطلب خدمت هستند بپردازند.

سردار احمدی مقدم در ادامه افزود: لذا نیروی انتظامی در جایگاه تصمیم سازی کمک می‌کند یعنی با ارائه آمار، ثبت احوال و در کل نیروی انتظامی مجری سیاست‌های صنایع دفاعی است و خودش تصمیم گیرنده نیست و من دلم می‌خواست خدمت سربازی کاهش می‌یافت اما واقعیت به ما این اجازه را نمی‌دهد.

وی بیان داشت: ستاد کل معافیت‌هایی را برای خدمت سربازی در مناطق سخت و دور، کسانی که ازدواج کرده‌اند، صاحب فرزند شده‌اند بخشش‌های خوبی قائل شده است و ۲۴ ماه خدمت سربازی را برای مناطق آرام و یا برای اشخاصی که در نزدیکی محل سکونش خدمت می‌کند قائل شده است.

*اکثر قربانیان جرایم سایبری از اتفاقی که برایشان افتاده مطلع نمی‌شوند

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که امروز ۴ سال از تاسیس پلیس فتا می‌گذرد حال شما اوضاع و احوال پلیس فتا را با آمار و ارقام توضیح دهید گفت: جرایم سایبری در ایران به دلیل آنکه خود جریان‌های سایبری با تاخیر وارد کشور شده اما به صورت انفجاری پیشرفت کرده است؛اما هنوز ارتکاب جرایم مثل بیشتر کشورهای دنیا که پیشینه بیشتری دارند خیلی انفجاری نیست.

سردار احمدی مقدم اظهار داشت: در واقع عملکرد پلیس فتا در این زمینه پا به پای جرایم پیش رفته است، البته یکی از مشکلات بزرگ این حوزه آن است که اکثر قربانیان از اتفاقی که برایشان افتاده مطلع نمی‌شوند ؛مثلا پولشان را خرد خرد از حسابشان بر می‌دارند ولی آن‌ها متوجه نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اواخر سال ۸۹ عملکرد رسمی پلیس فتا آغاز شد گفت: عملکرد پلیس فتا در سال اول یعنی سال ۱۳۹۰ حدود ۳۵۰۰ جرم رسیدگی می‌شد، در سال ۱۳۹۱ شش هزار تا، در سال ۱۳۹۲ نه هزار و پانصدتا و در شش ماه امسال ۷۴۰۰ جرم در پلیس فتا رسیدگی شده است و به نظر می‌آید تا پایان سال به ۱۵ هزار پرونده برسد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این ارقام فزاینده بوده اما کشف ما در سال ۱۳۹۰، ۵۰ درصد این جرایم بود اما امسال ۹۰ درصد شده است این یعنی قدرت کشف ما افزایش پیدا کرده است.

سردار احمدی مقدم افزود: البته ابزارهای ما، آزمایشگاه‌ها و تخصص کارکنان ما و همچنین حضور پلیس فتا در کارگاه‌های منطقه‌ای و بین المللی که برای جر‌ایم فضای مجازی توسط اینترپل و سازمان‌های بین المللی برگزار می‌شود حضور یافته است.

* پلیس فتا امروز با ۱۳۰ پلیس کشورهای دنیا ارتباط دارد

وی بیان داشت: اکنون پلیس فتا با ۱۳۰ پلیس کشورهای دنیا در ارتباط است و جرایم را د رحوزه بین المللی کنترل می‌کند و در پیشگیری از جرایم سهم مهمی دارد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه پلیس فتا با رصد فضای مجازی میزان نفوذپذیری سیستم‌های مالی و بخش‌هایی که کنترل می‌کند را کاهش داده است گفت: ما با هشدار به آن‌ها میزان نفوذپذیری و دسترسی مجرمان و هکر‌ها را کاهش می‌دهیم و همچنین آموزش‌هایی که مکررا به مردم داده‌ایم باعث شده تا آن‌ها خودشان را در معرض جرایم سایبری قرار ندهند.

* متاسفانه ۸۰ درصد جرایم سایبری انگیزه‌های مالی دارد

سردار احمدی مقدم با تاکید بر اینکه متاسفانه ۸۰ درصد انگیزه‌های جرایم سایبری انگیزه‌های مالی دارد گفت: البته انگیزه‌های اخلاقی و دسترسی به زمینه زندگی خصوصی مردم و هتک حرمت و بردن آبروی آن‌ها است ولی اغلب انگیزه‌ها مسائل مالی است و ما از مردم می‌خواهیم که به پلیس فتا اعتماد کنند.

*پلیس نوپای فتا یکی از ویترین‌های خوب ناجا است
*پیشرفت پلیس فتا در شرایط تحریم خارجیان را به تعجب و تحسین وا داشته است

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه پلیس نوپای فتا چابک، سریع و خوب درخشیده است و یکی از ویترین‌های خوب ناجا است، بیان داشت: بخش‌های مرکز سگ‌های پلیس، دانشگاه علوم انتظامی، مرکز تحقیقات و مرکز هویت از مراکزی است که موجب آبروی نیروی انتظامی شده است.

سردار احمدی مقدم تصریح کرد: زمانی که افراد از خارج از کشور به بازدید این بخش‌ها می‌آیند، هم ما را تحسین می‌کنند هم تعجب، زیرا در جایی که برای آن‌ها جای سوال است که در شرایطی که همه دنیا راه‌ها را برای ما بسته اند چگونه ما به این علوم و فنون دست پیدا کرده‌ایم و عملکرد بالای ما همه دنیا را متعجب ساخته است.

وی بیان داشت: در همه دنیا پیشرفت بین ۲۰ تا ۳۰ درصد جرایم فضای مجازی کشف می‌شود،اما در کشور ما میزان کشف جرایم بالاست اما باید بگوییم که هنوز تعداد قابل توجهی نیست.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه دیدگاه شما در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نازل به چه مولفه‌هایی است اظهارداشت: داوطلبان بسیار زیادی در بخش اجتماعی هستند که وقت،فکر و پول حاضرند بگذارند و حتی کسانی که به دلیل مواد مخدر آسیب دیده و عزیزی را از دست داده‌اند ؛حاضرند به ما در این بخش کمک کنند.

سردار احمدی مقدمی تصریح کرد: اکنون شاید یکی از بخش‌های فعال سازمان‌های مردم نهاد هستند که ما باید آن را تقویت کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افزود: اگر یادتان باشد در آن دوره‌ای که بنده دبیر ستاد بودم ما درمان را در کشور فعال کردیم و در کشوری که هیچ رتبه‌ای نداشت به مقام اول افراد معتاد تحت درمان در دنیا رسیدیم،البته با کمک بخش خصوصی، اطبا و مراکز دیگر.

سردار احمدی مقدم گفت: مراکز نگهداری معتادان که متاسفانه هر چند وقت یک بار بعضی اشخاص می‌گویند استاندارد هست یا نه؛ به خاطر این تنگ نظری‌ها این مراکز هر چند که استاندارد هم نباشد تعطیل می‌شوند و نتیجه آن می‌شود که معتادان به وسط خیابان‌ها، زیر پل‌ها و کنار اتوبون‌ها می‌آیند صحنه‌های نامطلوبی را ایجاد می‌کنند.

وی گفت: اگر همه ساز و کارهایی را که در قانون پیش بینی شده برای ایجاد اردوگاه‌ها،خرده فروشان و معتادان مکرر و یا برای مراکز درمان و نگهداری اجباری معتادان و استفاده از سازمان‌های مردم نهاد و اجتماعی و بخش‌های درمان فکر می‌کنم قابل غلبه باشد ؛البته اکنون شاید در تهران آماری که دوستان به صورت سرانگشتی می‌دهند افرادی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر بی‌خانمان وجود دارد.

*** در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته یک درصد سرقت کاهش یافت

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری پیرامون قرار‌گاه سرقت گفت: باید در ظرفیت‌های اجتماعی برای ایجاد مراکز درمانی استفاده کنیم وگرنه وی‌ترین اجتماعی ما تشدید می‌یابد

سردار احمدی مقدم بااشاره به اینکه قرارگاه یعنی مجموعه فرماندهی و یا امکاناتی که برای ماموریت خاص تخصیص داده می‌شود ادامه داد: زمانی که در حوزه‌ای دچار چالش می‌شویم باید تمرکز بیشتری داشته بیاشیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ و ۹۲ با بحران‌های اقتصادی ارزی مواجه بودیم به گونه‌ای که مشکلات اقتصادی فراوانی به وجود آمد که آثار نامطلوبی را در بخش سرقت ایجاد کرد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ۲۲ در هر سال نسبت به قبل افزایش سرقت داشتیم گفت: از اواخر سال گذشته این شیب کاهش یافته است به طوری که در شش ماه نخست سال جدید توانسته‌ایم ۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش جرم و سرقت داشته باشیم.

سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه در کشفیات شش درصد افزایش داشتیم گفت: این اهنگ تا پایان سال می‌تواند روند نزوبلیداشته باشد
وی اظهار دداشت: روندی که دولت در بهبود نسبی شرایط اقتصادی و رونق بازار در پیش گرفته است می‌تواند سبب افت جرایم شود.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با تاکید براینکه تا پایان سال نسبت جرایم و سرقت‌ها کاهش قابل توجهی یابد ادامه داد: در یال ۸۹ هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد به گونه‌ای که این امر د رکاهش میزان سرقت تاثیر بسیار زیادی داشت.

سردار احمدی مقدم با بیان اینکه در سال ۸۹ سرقت‌ها ۱۰ درصد کاهش یافت گفت: متاسفانه کسی که بیکار است برای کسب روزی مجبور است دست به سرقت بزند که این امر با اجرا ی هدفمندی یارانه‌ها خوشبختانه کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ما با اقدامات ضربتی تلاش کردیم این بخش بحرانی را تا حدودی کنترل کنیم افزود: خوشبختانه سرقت به بانک‌ها، طلافروشی‌ها و به عنف کاهش چشمگیری داشته است زیرا تک تک این موارد را مورد بررسی و با مجرمان برخورد لازم صورت گرفته است.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه دستگاه قضایی سریع و قاطع با متخلفین برخورد می‌کند اظهار داشت: خوشبختانه در سال‌های گذشته جرایم خشن و جناحی کاهش یافته ولی سرقت‌های خرد متاسفانه افزایش یافته است که امیدواریم تا پایان سال کارنامه خوبی را در این زمینه از خود به جای بگذاریم.

سردار احمدی مقدم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نیروی انتظامی برای مقابله با تهدیدات چه برنامه‌ای در نظر گرفته است گفت: سال‌های مدیدی است که با تهدید تروریست مواجه است البته باید گفت این امر در پاکستان، ترکیه، افغانستان و عراق مسئله جدیدی نیست.
وی با اشاره به حضور گروه تروریستی داعش در منطقه ادامه داد: ارتش عراق و واحدهای مردمی این کشور گروه‌های تروریستی را ا زمرزهای متحد دور کرده‌اند به گونه‌ای که عملیات هالی دیاله تا حدی سبب شد که قدرت آن‌ها مسدود شود.

*** کمیته‌های اطلاعاتی تهدید‌ها را رصد می‌ کند

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افزود: نیروی انتظامی مجموعه‌ای از سپاه، ارتش، وزارت اطظلباعات و مجموعه نیرو‌ها در این زمینه تقسیم کار خوبی داشته‌اند به صورتی که کمیته‌های اطلاعات ی به صورت مرتب تهدید‌ها را مرتب مورد رصد قرار می‌دهد.

*** با حفظ همه آمادگی‌ها با تهدیدات مقابله می‌کنیم

سردار احمدی مقدم با اشاره به شبکه سازی عملیات خوبی که در نیروهای مسلح وجود دارد تصریح کرد: خوشبختانه در این زمینه دغدغه وجود نداد ولی با حفظ همه آمادگی‌ها با تهدیدات مقابله می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ارتقای معیشت کارکنان نیروی انتظامی گفت: رسیدگی به معیشت کارکنان حق است زیرا هر کسی بیشتر تلاش کند باید رزق و روزی بیشتری را کسب کند

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه راهنمایی لوکس‌ترین جا است گفت: ما شرمنده کارکنان هستیم.

سردار احمدی مقدم بابیان اینکه مرزبانان ۲۰ روز درمرز‌ها در حال خدمت و ۱۰ روز مرخص هستند ادامه داد: شرایط سخت خدمت برای  کارکنان وجود دارد.

*** نیروی انتظامی با کمک دولت مسکن و مزایای نسبتا قابل قبولی را برای کارکنان در نظر گرفته است

وی با اشاره به اینکه باید امکانات آبرومندانه‌ای را برای زندگی آن‌ها فراهم کنیم افزود: نیروی انتظامی با کمک دولت در این سال‌ها توانسته مسکن و مزایای نسبتا قابل قبولی را برای کارکنان فراهم کند.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه بنیا تعاون از سرمایه‌های کوچک سرمایه‌های بزرگ می‌سازیم تا بازدهی اقتصادی داشته باشیم.

***تخصیص ۴۵ میلیون تومان وام مسکن بدون بهره به کارکنان

سردار احمدی مقدم با تاکید بر اینکه الویت اول ما تامین مسکن برای کارکنان است ادامه داد: کسی که در نیروی انتظامی سابقه ۹ سال خدمت داشته باشد می‌تواند تسهیلات ۴۵ میلیون تومانی بدون بهره مسکن دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم واحدهای آماده را در اختیار آنها قرار دهیم گفت: البته سفرهای سیاحتی، هتل‌ها، اماکن رفاهی و رستوران‌ها را نیز برای این کارکنان شریف در نظر گرفته‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه کارکنان می‌توانند در این اماکن خستگی در کنند تصریح کرد: متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی در طی یک دو سال اخیر در این موضوع سرعت کارمان کند شده است اما ما به تمهیدات در نظر گرفته شده خود عمل خواهیم کرد.

سردار احمدی مقدم با شار ه به اختصاص سهام در بخش‌های مختلف برای کارکنان افزود: خ. شبختانه ارزش سهام بالا رفته است.
وی با تاکید بر اینکه ما با دفقت به دنبال ارتقا سطح معیشت کارکنان هستیم افزود: امسال و سال گذشته فشارهای اقتصادی ما را تحت تاثیر خود گذاشت به گونه‌ای که امیدواریم با بهبود شرایط مشکلات حل شود.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای چابک سازی سامانه‌های ارتباط مردمی چه اقداماتنی انجام داده‌اید گفت: البته باید اذعان داشت: ساماننه‌ها مشکلی ندارند بلکه مشکل نیرو‌ها هستند زیرا واحدهای راهنمایی و
کلانتری به دلیل ترافیک کار با تاخیر به می‌دانمی رسند.

سردار احمدی مقدم اظهار داشت:» اگر به آن‌ها فشار می‌آوردیم کراهای اصلی کلانتری که گشت زنی و اقدامات قضایی برای تشکیل پرونده مقدماتبی بود تحت الشعاع قرا رمی گرفت.

*** یگان ۱۱۰ در تهران از کلانتری جدا شد

وی با اشاره به اینکه در تهران یگان ۱۱۰ را از کلانتری جدا کردی عنوان کرد: این یگان به عنوان یگان مستقل تعریف شده تا عملکرد‌ها افزایش یابد.
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه این مسئله سبب افزایش عملکرد‌ها شده است گفت: البته این مسئله را مراکز استان‌ها و به شهرهای بزرگ تسری داده‌ایم.

***مردم می‌توانند شکایت خود را با ۱۹۷ در میان بگذارند

سردار احمدی مقدم با بیا ن اینکه مردم می‌توانند شکایات خود را با ۱۹۷ رد میان بگذارند خاطرنشان کرد: تیم ۱۹۷ به صورت اورژانسی به محل حادثه می‌رود.
وی با شاره به اینکه در شش ماه امسال زیر ۱۰ دقیقه ۷۰ درصد و زیر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ۱۰. ۵ درصد که مجموعا ۸۰ درصد می‌شود مامورین زیر ۱۵ دقیقه به محل حادثه رسیده‌اند گفت: ۱۴ درصد بالای ۱۵ دقیقه بوده است که مامورین به محل حادثه رسیده‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه درصد کمی بالای نیم ساعت مامورین به محل حادثه رسیده‌اند البته باید بررس یکرد که چرا مامور دیر به محل حادثه رسیده است.

سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه گزارشات ماموران را به صورت رندمی از طریق سیستم مورد بررسی قرار می‌دهیم ادامه داد: دستگاه به صورت رندمی ۲ درصد گزارشات را مورد بررسی قرار می‌دهد به طوری که به مردم زنگ می‌زنند و نتیجه گزارش مامور را از سوی مردم کنترل می‌کنند.

***نباید واحد‌ها مردم را سربگردانند

وی با اشاره به اینکه از سوی مامور تخلفی صورت گرفته باشد رسیدگی‌های لازم را انجام می‌دهیم اظهار داشت: نباید واحدهای ما مردم را سر بگردانند پس باد گفت خدمات ما باید سریع، در دسترس و روان باشد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نیروی انتظامی برای ارتقا سطح همکاری‌های خود با دولت چه برنامه‌ای در نظر گرفته است: ادامه داد: ما همکار دولت هستیم و نیروی انتظامی باید بهع قانون عمل کند.

*** نیروی انتظامی بازوی قوی دولت‌ها است

سردار احمدی مقدم با شاره به اینکه دولت وظیفه‌ای جز عملی کردن قانون ندارد بیان کرد: نیروی انتظامی بازوی قوی دولت‌ها در اجرای وظایفشان و اعمال قوانین و مقررات محسوب می‌شوند

وی با اشاره به اینکه هر دولتی بتواند قانون برنامه و قوانین دیگر را با موفقیت اجرا کند مشکلی نخواهد داشت افزود: نیروی انتظامی در کنار دولت است به گونه‌ای که خوشبختانه با دولت تدبیر و امید چالشی نداشته‌ایم البته در رابطه با عدول استاندارد در حوزه خودرو مشکلاتی وجود دارد وما به دلیل تکلیف قانونی شماره گذاری نمی‌کنیم.

*گلایه‌ای شفاهی و کتبی از نیروی انتظامی تاکنون نشده است

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه در همه حوزه‌ها گلایه‌ای شفاهی یا کتبی از نیروی انتظامی نشده است

ادامه داد: ما با استانداران، شورا‌ها، فرمانداران همراه هستیم.
سردار احمدی مقدم با اشاره به اینکه نیروی انتظامی پیشگام مصوبات قانونی است افزود: همکاری با دولت خاص رهبر و مردم است.

وی با بیان اینکه با دعوا مشکل حل نمی‌شود افزود: در خانواده‌های ایثارگر و شهیدان قدردانی می‌کنم این در حال یاست که سالانه ۵۰ تا ۶۰ شهید می‌دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شهادت رسیدن ۳ مامور از سوی اشرار مسلح در سراوان استان سیستان و بلوچستان گفت: باید بر فداکاری همکاران تقدیر کنم زیرا مامورین نیروی انتظامی به صورت شبانه روزی در صحنه حاضر هستند و از همه مردم نیز قدردانی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × چهار =